BLBNUTÍ: Je to čím dál lepší
Jsem naivní člověk. Jak malé dítě. Vím to o sobě, ale stejně vždycky znovu a znovu naletím. Jako teď.
Není to snad ani týden, co na tomto místě vyšel můj článek o absurditě evropského náboženství Green Dealu, kdy mají být výrobci aut pokutováni za to, že jejich zákazníci odmítají nakupovat drahé elektromobily s mizernou užitnou hodnotovou, jak jim to naplánovala Evropská komise. Domníval jsem se, že větší blbost, než zničit evropský průmysl pokutami za to, že zákazníci nechtějí věrozvěsty Green Dealu vysněné elektromobily už nelze vymyslet. Ó jak jsem se mýlil (už zase).
Koncem týdne se ke mně dostala ještě lepší, tentokrát již téměř nepřekonatelná myšlenka, řešící technické nedostatky OZE. Ukázalo se totiž, že z dotací z kapes daňových poplatníků stavěné OZE nevyrábějí elektřinu tehdy, kdy je potřeba, ale tehdy, kdy svítí slunce a fouká vítr (selským rozumem to bylo jasné každému uvažujícímu jedinci, ale uvažující jedinec není příslušníkem zelené evropské sekty a proto není připuštěn k rozhodovacím procesům). EU byla nucena řešit problém, co s takto zbytečně vyrobenou elektřinou. A hádejte, co vymyslela?
Ne, to normálně uvažující člověk není schopen uhodnout. Kvůli nestabilním dodávkám elektřiny z OZE a nutnosti posílit distribuční soustavu má EU třikrát až pětkrát dražší elektřinu, než zbytek světa. Ovšem protože OZE mají velice kolísavý výkon (a zejména Německo plánuje výstavbu dalších větrných parků, čímž se nestabilita sítě a kolísání nedostatku a naopak přebytku elektřiny bude ještě zvyšovat), nastávají situace, kdy je této drahé a z dotovaných zdrojů pocházející elektřiny výrazný nadbytek. Co s ní? Neuhodnete.
V EU se budou stavět (samozřejmě opět hrazeno z kapes daňových poplatníků) tzv. mařiče elektřiny. Elektřina bude zcela zbytečně pálena pomocí spotřebičů, které nevytvoří naprosto žádnou hodnotu. Jsou popisovány jako fény, předpokládám tedy, že se bude jednat o rotující lopatky, jakýsi opak větrných elektráren. (V této souvislosti mne napadá ještě jedno vylepšení – tyto fény by mohly být postaveny naproti větrným elektrárnám a vytvořit tak dokonalé finanční perpetuum mobile – jeden stroj bude dotován za to, že elektřinu z proudícího větru vyrábí, druhý za to, že ji zase foukáním spotřebovává a přitom vyrábí ten vítr).
Nevěříte? Přesvědčit se můžete zde.
Pro jistotu to ještě jednou zopakuji. EU za peníze daňových poplatníků dotuje OZE, kvůli čemuž mají tito daňoví poplatníci 3x až 5x dražší elektřinu, a pak tuto drahou elektřinu za další peníze daňových poplatníků zbytečně pálí. Komu to připadá logické, ať zvedne ruku. (Ne, Luďku Niedermayere, ty nemusíš).
A to vše odůvodňuje údajnou ochranou přírody. Ale, jak je to s tou ochranou přírody v praxi? To se ukázalo nedávno, kdy se provalilo, že odpad tvořený kusy rušených větrných elektráren vyvezla odpadová firma na černou skládku do přírodního parku.
No není to skvělé? Nejen, že budeme mít drahou elektřinu, ale budeme platit její zbytečné pálení a jako bonus porostou v lesích skládky kusů těch úžasně ekologických OZE.
V dobách reálného socialismu existovalo heslo: „budeme bojovat za mír, až nezůstane kámen na kameni“. Dnes jej můžeme aktualizovat: „planetu zachráníme, i kdybychom ji přitom měli zničit“.
Ale že nám to jde, že?