Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BIOPALIVA: Zelený náraz do zdi

Podle finské ropné společnosti NESTE to vypadalo, že její tradiční podnikání je u konce. „Poptávka po fosilních ropných produktech bude nadále klesat,“ uvedla na konci roku 2020, kdy pandemie snížila spotřebu. Ani po skončení Covidu-19 se spotřeba „neobnoví na předchozí úroveň“. Jenže všechno bylo jinak, jak píše v zajímavém textu Bloomberg.

Ze začátku to ale vypadalo na snadné řešení – Opustit fosilní paliva a přejít na biopaliva! Přesně to udělala rafinerie ropy Neste Oyj. Investorům se tato změna na chvíli zalíbila: Bylo to na vrcholu bubliny v oblasti životního prostředí a ESG (ekologická udržitelnost a společenská odpovědnost), kdy peníze proudily do všeho, co mělo sebemenší odstín zelené barvy. Tržní hodnota společnosti se od poloviny roku 2020 do poloviny roku 2021 zhruba zdvojnásobila na více než 60 miliard dolarů. Brzy se však ukázalo, že ropa nezmizí.

Zelená bublina splaskla

Teď přichází kocovina. Po burzovním debaklu větrných společností v roce 2023 je odvětví biopaliv další splasklou zelenou bublinou. Odvětví bojuje s několika problémy: značným překročením nákladů a technickými nedostatky a přebytkem biopaliv, protože růžové předpovědi poptávky se nikdy nenaplnily. Spotřeba ropy naopak roste. Marže na biopalivech se propadly.

Tržní hodnota NESTE se propadla o více než 75 % na přibližně 15 miliard USD. Společnost Green Plains Inc., jeden z největších amerických výrobců etanolu, zaznamenala za poslední rok pokles hodnoty svých akcií na polovinu1. Jiné společnosti dopadly hůře: několik společností buď vyhlásilo bankrot, nebo se pohybují na hranici krachu. Fulcrum BioEnergy Inc., americká společnost, která získala 1 miliardu dolarů (mimo jiné od BP Plc) a slibovala, že bude přeměňovat odpad na ekologické letecké palivo, fakticky přestala fungovat.

Velké energetické společnosti, které se také pustily do biopaliv, snižují své sázky. Jedním z nejvýraznějších příkladů je společnost Shell Plc, která minulý týden oznámila, že zastavuje výstavbu jednoho z největších závodů na výrobu biopaliv v Evropě. Tato pauza, jak ji společnost nazvala, přišla pozoruhodně pozdě – továrna měla začít vyrábět biopalivo koncem letošního roku. Shell očekává, že v důsledku toho bude muset odepsat až 1 miliardu dolarů. Společnost Chevron Corp., která v roce 2022 koupila Renewable Energy Group za 3,15 miliardy dolarů v hotovosti, uzavřela na začátku letošního roku dvě továrny kvůli tomu, co označila za špatné podmínky na trhu.

Víc a víc ropy

Problémem je, že akciová mánie biopaliv v letech 2020-2022 spočívala na chybném předpokladu – že svět Covid-19 je novým normálem. Tehdejší prudký pokles spotřeby fosilních paliv byl spíše jen odrazem výluk než zrychlením energetického přechodu. Na rozdíl od toho, co bláhově předpovídaly obálky některých časopisů, poptávka po ropě nedosáhla vrcholu. Jakmile se ekonomiky znovu otevřely, občané opět začali s chutí cestovat. Spotřeba ropy vzrostla.

Do roku 2023 dosáhla poptávka po ropě historického maxima a přesáhla 102 milionů barelů denně, zatímco v roce 2019 činila v průměru asi 100,5 milionu barelů. I podle konzervativních prognóz bude celosvětová poptávka po ropě každoročně zaznamenávat rekordní hodnoty až do konce desetiletí a do roku 2029 se vyšplhá na více než 105 milionů barelů denně, uvádí Mezinárodní energetická agentura.

Svět tak dnes spotřebovává více benzinu, nafty a leteckého paliva než kdykoli předtím. Jejich ekologické ekvivalenty jsou drahé, jejich ceny jsou podle odhadů průmyslu dvakrát až šestkrát vyšší. Jejich spotřebu udržují pouze vládní příkazy k přimíchávání biosložek a daňové úlevy. Obojí je ohroženo politickým obratem, zejména proto, že v Evropě získávají moc vlády, které jsou vůči ekologii skeptické.

Co dodat?

Je to vlastně fascinující. Bezesporu mimořádně schopní a inteligentní lidé jako investoři a vysocí manažeři podlehli vábení, které každému s trochou zdravého rozumu muselo přijít jako nesmysl, který zákonitě skončí špatně. Je to důkaz toho, že groupthink (syndrom skupinového myšlení) existuje i tam, kde by člověk čekal to nejracionálnější možné rozhodování.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz