20.3.2023 | Svátek má Světlana


BIG Expert – zahraniční trhy

17.2.2023

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 2. 2023.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf_17

Názory experta:
Jan Němeček, BH Securities
Zůstanou jen běličky?
Ani horší inflační čísla v USA nezabránila americkým akciím v tom, aby výrazně nepropadly. Nálada na trhu je úplně opačná. Obavy z případně dalšího zvedání sazeb už zdá se také nikoho neznervózňují. Výsledková sezóna už pomalu doznívá a dopadla dobře, většina firem totiž překonala očekávání. A zdá se, že nejlepší pro akcie určité firmy je, když oznámí, že bude propouštět. To pak akcie letí přímo do nebes.

V mém posledním komentáři jsem psal o tom, že se index S&P 500 dostal pod 200denní klouzavý průměr a že si přeji, aby se rychle dostal zpět nad tuto hranici. A to se také naštěstí stalo a tento index přidal téměř 5 procent. Nyní se zdá, že nejhorší máme za sebou a teď už nás čekají jen „zítřky zalité sluncem“ (poslední věta před 30% propadem).

Zalité sluncem jsou v posledních dnech akcie ČEZ, které od začátku roku přidaly 34 procent! Ve středu jsme byli svědky, že si kupec, který kupuje hlava nehlava, dal přestávku, ale pokud se podíváme konkrétně na dění na této akcii od začátku roku, tak graf má tvar téměř exponenciály. A jak všichni víme, tak nic neroste do nebe. Jak to s titulem nakonec dopadne, to je těžké předjímat. Politické riziko (zvláště v naší republice) je enormní a scénářů je několik. Mně osobně by bylo líto, kdyby nakonec zmizel už tak z poloprázdného rybníčku zvaném PSE. A že by zmizel pořádný sumec…

Libor Stoklásek - AlgoImperial
Jan Němeček - BH Securities
Tomáš Pfeiler - CYRRUS
Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost
Jiří Zendulka - Kurzy.cz
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.