Neviditelný pes

BIG Expert – zahraniční trhy

7.10.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 10. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

gr07

Názory experta:

Leoš Strnad, CYRRUS

Investoři nepřestávají sázet na vrchol inflace

Australská centrální banka s ohledem na poslední vývoj v ekonomice zvedla sazby pouze o 25bp a k „holubičímu“ kroku byla donucena i Bank of England poté, co začaly prudce růst výnosy tamních vládních bondů. Naděje, že k podobnému kroku bude brzy donucen i americký Fed, stály za robustním nárůstem indexů první dva obchodní dny v říjnu. Krátce předtím se širší americký index S&P 500 nacházel na nejnižších hodnotách od konce roku 2020.

gr07

Investoři nepřestávají sázet na vývoj inflace a kroky Fedu. Jestřábí rétorika centrálních bankéřů je částí trhu brána s rezervou. Víra ve „Fed Put“ je silnější než červená barva v portfoliích všech „buy the dip“ investorů.

Rychlý návrat rizikového apetitu je zpravidla doprovázen vyhlídkou na horší než očekáváná makrodata. Horší makrodata signalizují ekonomické zpomalení a to je zase podmínka pro nižší inflaci. Zkrátka a dobře, díky těmto datům mohou někteří investoři spekulovat na vrchol růstového cyklu úrokových sazeb. Tuhle písničku posloucháme již celý rok. Stále se však přidávají nové sloky tím, jak robustní zůstává trh práce a inflace tím pádem ne a ne zpomalit.

Další zasedání Fedu s dopadem na sazby je až začátkem listopadu. Pozornost se tak v nejbližších dnech upne na výsledkovou sezónu. Špatné předběžné výsledky FedExu jsou připomínkou toho, že ekonomické zpomalení nepřinese jen pokles úrokových sazeb (na který trhy tak toužebně čekají) ale i ziskovosti burzovně obchodovaných firem.

Šampionem české burzy je tento týden jistě Komerční banka. Investory potěšila zpráva o mimořádné dividendě 55,5 Kč na akcií, kterou banka vyplatí 22. prosince. Ex-date pro tuto mimořádnou dividendu by měl být 30. listopadu. Akcie se přiblížila 700 korunám. Tuto hladinu se jí ale (zatím) prolomit nepodařilo.

Vláda definitivně oznámila zavedení daně z mimořádných zisků bank a energetických firem. Týkat se bude 6 největších bank v ČR. Po otevření trhů nastal růst pouze u ČEZ, ostatní tituly zasažené daní nereagovaly, což by naznačovalo, že daň je již v jejich kurzech započítána.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek