Neviditelný pes

BIG Expert – zahraniční trhy

30.9.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 9. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

gaga

Názory experta:

Jiří Zendulka, Kurzy.cz

Akcie NortonLifeLock na svém dně?

Více než dva týdny uplynuly od převzetí společnosti Avast ze strany NortonLifeLock. Pro akcie americké firmy jakoby to nebyl pozitivní okamžik. Od dané transakce za posledních 13 seancí totiž příliš růstových seancí na Nasdaq nezaznamenaly, resp. především od té doby kurzově ztratily zhruba desetinu. Při o něco vzdálenějším pohledu oslabily dokonce již o třetinu. V úvodu února, kdy se zdálo, že již vlastně předčasně dojde k fúzi mezi společnosti, se akcie NortonLifeLock totiž vyšplhaly až na dohled hranici 31 USD. Tedy na své dlouhodobé maximum. Právě letos v zimě vlastně ještě nadprůměrný zájem o technologické tituly na burzách jakoby indikoval jen světlé zítřky. Jenže během zhruba posledního půlroku se doba značně změnila.

Na Nasdaq lze najít celou řadu titulů, které se z hlediska ocenění obchodují ne za násobky zisků, ale dokonce za násobky i jen příjmů. Jsou stále ve ztrátě a „sází“ se na jejich další výrazný růst, resp. budoucí ziskovost. Akcie NortonLifeLock jsou však z jiného soudku. Firma totiž již déle generuje solidní zisky. Řadí se mezi softwarové společnosti s vysoce ziskovými maržemi. Za poslední fiskální rok (končící k 1. dubnu) vydělala při příjmech 2,8 mld. USD na 836 mil. USD čistého. Tedy na každou tehdy vydanou akcii 1,44 USD. V porovnání menší Avast v loňském roce z příjmů ve výši 941 mil. USD pak vygeneroval 389 mil. USD.

Sloučení firem má navíc přinést řadu synergií, potažmo úspor. Loni při prezentaci dohodnuté transakce se hovořilo ročně o 280 mil. USD, které mohou být naopak využity k dalšímu růstu spojené firmy. A samozřejmě v návaznosti napomoci zvýšit ziskovost. Ta má dle vizí firem dosáhnout v horizontu 3-5 let vést k zisku na akcii ve výši okolo 3 USD. Tedy oproti minulosti samostatné NortonLifeLock více než dvojnásobek.

Fúze navýšila zadlužení společnosti NortonLifeLock. Firma v návaznosti vydala v minulém týdnu dluhopisy v celkovém objemu 1,9 mld. USD. Jak bylo zveřejněno, sloučení nakonec znamenalo výdaj takřka 6 mld. USD, když o více akciovou variantu fúze projevili zájem prakticky jen zakladatelé Avastu společně se šéfem Ondřejem Vlčkem. Využilo ji totiž jen 36,5 % akcionářů (kapitálu Avastu). Na druhou stranu tak došlo vlastně k menšímu ředění emise NortonLifeLock (NLOK). Vydáno bylo jen 94,2 mil. nových akcií NLOK, tedy bývalí akcionáři Avastu jsou účastni na společné firmě jen ze sotva 15 %.

Akcie NortonLifeLock se v úterý na Nasdaq obchodovaly již v blízkosti hranice 20 USD, resp. i za 20,33 USD. Tedy níže, než se na trhu loni v květnu začaly objevovat informace o zájmu firmy o Avast. Obecně v roce 2021 bylo jejich dno o zhruba 2 měsíce dříve u hranice 19,50 USD. Doplnit lze, že v krizovém období pro akcie v době startu covidu v březnu 2020 se podívaly až do blízkosti 15 USD, což však také bylo jejich dlouhodobé dno. Zmínit lze naopak také jejich historická maxima nad 34 USD v září 2017.

Akcie NortonLifeLock (NLOK) by zkrátka prostoru pro další pokles již příliš mít neměly. Zmínit lze totiž také firemní čtvrtletní dividendu 0,125 USD, potažmo tedy u technologického titulu poměrně solidní dividendový výnos blížící se v současnosti již 2,5 %. Firma navíc vyplácí jen část zisku. Při naplňování růstu ziskovosti lze přitom očekávat i navyšování výplaty požitku. Škoda jen, že domácím investorům případné nákupy titulu nyní prodražuje sílící dolar, resp. k němu slabá koruna. Navíc, že se pro větší přiblížení titulu domácím investorům stále ještě nepodařilo rozeběhnout obchodování u nás. Tedy jak na pražské burze, tak na RM-Systému, který přitom titul promptně přijal k obchodování hned po oznámení dokončení fúze.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek