Neviditelný pes

BIG Expert – zahraniční trhy

19.8.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 8. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf19

Názory experta:

Jiří Zendulka, Kurzy.cz

Růst na Wall Street není takový, až jak by se na první pohled mohl zdát

I přes oddych v posledních dnech mají akciové trhy indexově za sebou stále výrazný nárůst. Za poslední měsíc širší index S&P 500 posílil o 11,4 %, Nasdaq pak o více než 13 %. Při bližším pohledu by se však dalo říci, že akciím se v souhrnu až tak nedařilo. Za zmiňovaným růstem totiž primárně stojí největší emise, které s indexem nejvýrazněji hýbou, podobně jako na pražské burze především „rozhodující“ akcie ČEZ, ERSTE či KB.

Z TOP 5 největších, tedy dle tržní kapitalizace nejhodnotnějších, společností se v posledním měsíci v zámoří nejvíce kurzově daří akciím Tesla (TSLA). Ke středě přidaly takřka 24 %. Jejich váha v indexu Nasdaq se přibližuje 5 %. Větší slovo mají aktuálně již jen čtyři společnosti. Amazon (7 %), po zahrnutí obou obchodovaných tříd akcií následuje společnost Alphabet (7,2 %), Microsoft (10,5 %) a především Apple (13,4 %). Výkonnostně oproti indexu zaostávají jen akcie Alphabet. Akcie Microsoft jsou v porovnání „na hraně“, zmiňované zbylé tituly však výrazně přidaly. Apple takřka o 16 %, Amazon o více než 20 %.

V širším indexu S&P 500 jsou váhy titulů méně výrazné. Nicméně u akcií Apple přesahuje 7,3 %, u Microsoft 6 %. Akcie Alphabet mají váhu 2 %, resp. 1,9 %, tedy v souhrnu 3,9 %. Následují akcie Amazon s 3,5 % a Tesla s 2,1 %. Zkrátka akcie jen pěti společností svými pohyby index S&P 500 ovlivňují téměř s 23 %. U zmiňovaného indexu Nasdaq jejich váha dosahuje dokonce 42,7 %.

V indexu S&P 500 lze nalézt kurzovým vývojem z větších společností ještě větší hvězdy. Zmínit lze Walt Disney (+23 %), Ford (+27 %) či PayPal (+ 28 %). Lídrem je z hlediska tržní kapitalizace „nevelká“ Constellation Energy, jejíž akcie přidaly takřka +45 %. Při pohledu na níže uvedené grafické znázornění vývoje však velká část za zmiňovanou výkonností indexu S&P 500 zaostává (osa X udává výkonnost, osa Y pak tržní kapitalizaci).

graf19

Černého Petra drží akcie Newmont Mining s takřka 18 % poklesem. A to již za sebou mají předchozí jižní směrování. Zkrátka zatímco se v dubnu vyšplhaly k 85 USD, nyní jsou takřka o polovinu levnější. Tedy ne každý titul, z vyzdvihovaného těžebního či i energetického sektoru, přináší investorům radost.

Obecně by se dalo očekávat, že dle velikosti firmy budou její akcie také nejvíce obchodované. V posledním měsíci se v průměru denně zobchodovaly akcie Apple za téměř 13,9 mld. USD. Překvapivě však lze nalézt titul s více než dvojnásobným objemem. Akcie Tesla zkrátka vládnou i v likviditě, přestože vlastně free float je u nich menší, když zhruba pětinu firmy vlastní Elon Musk. Nicméně i on v posledním měsíci svými prodeji za takřka 7 mld. USD k likviditě na titulu přispěl. V průměru se denně akcií Tesla zkrátka zobchodovalo za 28 mld. USD! V aktuálním přepočtu tedy za 675 mld. Kč. Pro srovnání za tolik se akcií na pražské burze nezobchodovalo v souhrnu za posledních 5 let…

Z hlediska likvidity lze závěrem však také vyzdvihnout akcie Advanced Micro Devices. A to v poměru k velikosti firmy. Známý producent čipů je aktuálně trhem oceněn na zhruba 159 mld. USD, denně se však s jeho akciemi v posledních týdnech uzavřely obchody v průměru za 9,36 mld. USD. Tedy poměrově vždy téměř 6%.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek