Pondělí 18. května 2026, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BIG Expert – zahraniční trhy

diskuse (1)

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 7. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf29

Názory experta:

Jan Berka, Roklen Holding

Který trh má pravdu?

Americká centrální banka tento týden doručila zvýšení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu. Šlo o teprve třetí úpravu o této velikosti v celé historii Fedu. Další úpravy budou přitom následovat. Jak se k výhledu amerických sazeb a ekonomiky staví různé druhy aktiv? A který trh má podle nás pravdu?

Hlavní téma první poloviny letošního roku bylo zvyšování sazeb Fedu. Reakce amerických trhů byla učebnicová. Akcie padaly, dolar zpevnil, výnosy dluhopisů rostly. Na přelomu pololetí však došlo k obratu, který byl patrný zejména u akcií a bondů. Zatímco výnosy dluhopisů především delších splatností klesaly, akcie rostly. To vše za situace, kdy trh věděl o dalším zvyšování úroků, které bude na historické poměry neobvyklé.

To, co se změnilo, bylo hlavní téma. Trhy vyšší sazby zacenily, do popředí se dostalo téma recese. Strach z ekonomického poklesu se projevil v silnějším dolaru. Ten v dobách hrozící globální recese funguje jako bezpečný přístav. U dluhopisů se zase projevil výhled zpomalení ekonomiky, a tedy nižší inflace a výhledově nižších sazeb.

Pokles delších tržních sazeb akciím svědčí, zejména jde-li o technologický sektor. Vedle toho se objevily spekulace, že Fed bude recesí donucen zmírnit svůj doposud agresivní přístup vycházející z nejvyšší inflace od 80. let a z hrozby odukotvenosti inflačních očekávání.

Futures sazeb Fedu, swapy či eurodolarové futures začaly signalizovat tzv. Fed pivot. Tedy obrat měnové politiky mající podobu úrokové pauzy, nebo přímo snížení sazeb, a to dokonce již na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Šlo o zcela odlišný pohled od toho, který jsme viděli ještě v polovině června.

Když proti sobě postavíme devizový trh spolu s dluhopisovým a akcie, vidíme rozdíl. První dvojice vidí budoucnost černě. Silný dolar jako bezpečný přístav v době recese, dluhopisy delších splatností nakoupené za nejvyšší výnosy od roku 2019 jako ochrana zbytku portfolia. Akcie v kontrastu s tím rostou. Soustředí se na výhled sazeb, nikoliv na výhled ekonomiky.

A právě makroekonomický výhled se zhoršuje. Akcie jako by sázely na to, že recese Fed zlomí, a proto sníží sazby, možná ne jen mírně. To je však podle nás chybný přístup. Měnový výbor dal jasně najevo, že inflace má přednost před ekonomickým růstem. To je mantra, které se bude v příštích měsících držet, což bude spojeno s pokračujícím zvyšováním sazeb. Ba co víc, ty, nehledě na recesi, zůstanou na zvýšených úrovních přesahujících odhadovanou neutrální sazbu na 2,5 %. Očekáváme, že tento přesah by mohl dosáhnout jednoho procentního bodu.

Proto, pokud chceme naslouchat trhu, soustředíme se na devizový a dluhopisový. Ten nám říká, že rizika zůstávají na straně silnějšího dolaru, zejména ve srovnání s eurem. U bondů jde zase o plošší výnosovou křivku, která se nezačne výrazně napřimovat do doby, než začnou citelně klesat sazby krátkých splatností. A na to v nejbližší době nedojde, jelikož Fed svůj boj s inflací ještě nevyhrál.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Miloslav Grundmann
18. 5. 2026

Právní jazyk může konflikty nejen řešit, ale také prodlužovat.

přečetl Panikář
18. 5. 2026

Už jsme se stihli pustit sami do sebe.

Milan Šálek
18. 5. 2026

Klimatologové vyřadili z projekcí vývoje klimatu extrémní scénář

David Floryk
18. 5. 2026

Vláda nechce každý rok předkládat zprávu o připravenosti k euru

Tomáš Vodvářka
18. 5. 2026

Demokracie má svá přednosti, ale rovněž své slabiny.

ČTK, Lidovky.cz
18. 5. 2026

Smyslem trestní politiky by mělo být nejen potrestání prohřešků proti pravidlům, ale především...

Martin Zvěřina
18. 5. 2026

Hlavním řečníkem na letošní Terezínské tryzně byl v neděli předseda Ústavního soudu Josef Baxa....

Lidovky.cz, ČTK
18. 5. 2026

Vláda Andreje Babiše (ANO) podpořila novelu zákona o vyváženém zastoupení žen a mužů ve vedení...

ČTK, Lidovky.cz
18. 5. 2026

Polsko předá ke stíhání do Česka tři lidi zadržené kvůli žhářskému útoku na zbrojovku LPP Holding v...

Lidovky.cz, ČTK
18. 5. 2026

Prezident Petr Pavel udělil záštitu festivalu Meeting Brno, jehož zástupci pozvali do Brna sjezd...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz