30.6.2022 | Svátek má Šárka


BIG Expert – zahraniční trhy

24.6.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 6. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

48

Názory experta:

Leoš Strnad, CYRRUS

Fialův projev vyzněl pro akcie ČEZ neutrálně. Ropné akcie mohou být po korekci zajímavé.

Na jednu stranu akcionáři ČEZu sčítají zisky, na tu druhou však zřejmě pociťují stále sílící politický tlak „něco s těmi cenami elektřiny udělat“. Včerejší projev premiéra Fialy proto rozhodně zapadá do kolonky „kurzotvorných“ událostí.

O inspiraci v zahraničí není příliš nouze. Nabízí se Francie. Francouzská vláda – vlastnící z 84% energetickou firmu EDF – nařídila část produkce prodávat přímo francouzským odběratelům, kteří se tak vyhnou podstatně vyšším tržním cenám.

Podobný postup však premiér Fiala s ohledem na menšinové akcionáře ČEZ vyloučil. Pozitivní zprávu však vyvažuje plán na rozdělení ČEZu na výrobní a distribuční část. Přípravy začnou již v průběhu letních měsíců a nejspíš v sobě i skrývají důvod na odložení dividendy až na listopad.

Na druhé straně Atlantiku zůstává ústředním tématem určujícím nálady na akciových indexech růst úrokových sazeb. Pozoruhodný je přitom vývoj rétoriky. Zkrocení inflace mělo zprvu doprovázet „měkké přistání“. Postupně přebírají iniciativu otázky, ne jestli americká ekonomika skončí v recesi, ale kdy se tak stane a jak hluboký pokles to bude.

Index S&P 500 vstoupil do medvědího trhu a od začátku roku klesl o 23%. O něco lépe je na tom blue-chipsový index Dow Jones, který od začátku roku klesl o 16%. Růst sazeb nejvíce doléhá na akcie ze sektoru moderních technologií, index NASDAQ odepisuje od začátku roku více než 30%.

Zajímavý je přitom vývoj na ropných společnostech, které seskupuje například fond XLE. Od začátku roku posílil o 28%, což je hodnota, která již zahrnuje nedávné poklesy.

50

Je jisté, že zisky ropných firem budou trnem v oku některých politiků. Zejména těch, kteří je chtěli zelenými plány zničit, aby pak po nich chtěli navýšit těžbu a ve finále je více zdanit. Energetiku na Západě určuje všechno jen ne koherentní politika. I tak se domnívám, že nedávné poklesy v tomto sektoru jsou pouze korekcí nikoli počátkem trendu. Ropné firmy tak skýtají zajímavou příležitost.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!