16.4.2021 | Svátek má Irena


BANKOVNÍ POPLATKY: Měsíční informace o vývoji

8.5.2009

Duben 2009

Jak si jednotlivé banky vedou v oblasti poplatků? Které banky byly ke svým klientům ve výši svých poplatků vstřícnější a které naopak své klienty zatížily? Server www.bankovnipoplatky.com pro vás pravidelně sleduje vývoj a změny bankovních poplatků u českých bank. Bankovní klienti se tak mohou dozvědět, která z bank je za poslední měsíc potěšila reálným snížením poplatků, respektive zavedením nové služby, která v konečném důsledku klientům od poplatků uleví, a naopak která z bank své poplatky zvýšila.

Počínaje březnem 2009 pravidelně vždy poslední den v měsíci zveřejňujeme měsíční novinky v oblasti poplatkové politiky bank v ČR.

Volksbank CZ

1.4. 2009, Změny sazebníku poplatků

Volksbank CZ přikročila od 1.5. 2009 k rozsáhlým změnám sazebníku poplatků. Po prostudování nového sazebníku jsme zjistili, že většina změn jde správným směrem a banka nastoupila trend snižování či úplného rušení poplatků.

Některé úpravy poplatků nového sazebníku Volksbank CZ: - Zrušení poplatku za hotovostní vklad na přepážce banky (dříve 10,- Kč)

- Zrušení poplatku za příchozí platbu pro fyzické osoby (dříve 6,- Kč)

- Zrušení pojmu účetní položka (týká se hotovostních transakcí a transakcí platební kartou)

- Rozšíření služeb elektronického bankovnictví – zaslání sms a e-mailu o zůstatku zdarma

Hodnocení serveru:

Na změnách sazebníku Volksbank CZ oceňujeme poměrně rozsáhlé úpravy výše poplatků směrem dolů. Některé poplatky navíc banka úplně zrušila. Za jiných okolností by banka zasloužila pochvalu, nicméně je třeba minimálně neutrálně hodnotit, že banka ruší i takové druhy poplatků, které už jiné banky dávno ve svých sazebnících nemají. Volksbank CZ tak u některých poplatků pouze dobíhá své předchozí zpoždění.

Ze srovnání opatření v oblasti poplatků u ostatní bank však vyplývá, že snížení a zrušení poplatků u Volksbank je NEJVÝHODNĚJŠÍM POPLATKOVÝM OPATŘENÍM MĚSÍCE DUBNA!

Fio, družstevní záložna

Fio připravila pro své klienty projekt převodu finančních prostředku ze svých účtů na Slovensko a současně ze Slovenska na účty vedené u Fio, úplně zdarma. Při posílání finančních částek do kterékoliv z bank působících na Slovensku tak klienti nezaplatí žádný poplatek. To může klientům této záložny přinést úspory až několik tisíc korun. Připomeňme že poplatek za platbu do zahraničí činí u našich bank sto až několik set korun.

Hodnocení serveru:

Velmi příjemná bezplatná služba, která může u lidí, kteří jsou ve styku se Slovenskem a pravidelně tam převádějí finanční prostředky, znamenat vysokou úsporu na poplatcích. Nevýhodou je zatím pouze omezený regionální rozsah. Pokud se v budoucnu podaří Fio rozšířit službu na další sousední země, mohlo by se jednat pro Fio o velkou konkurenční výhodu.

Raiffeisenbank

2. 4. 2009, Hypotéky bez poplatku za schválení úvěru

Raiffeisenbank přišla na počátku dubna s novinkami týkající se hypoték. Banka nově nabízí americkou hypotéku Universál, kdy klient pokud prozradí účel úvěru, může získat bonus 1 % nižší úrok. Dalším produktem je Variabilní hypotéka, kde klient splácí úroky pouze ze skutečně čerpané částky úvěru. Standardně už Raiffeisenbank nevybírá žádné poplatky za schválení úvěru. Klient tak může ušetřit při poskytnutí úvěru až 10 000 korun.

Hodnocení serveru:

Standardní zrušení poplatku za schválení hypotečního úvěru je pro žadatele o úvěr příznivá zpráva, znamenající úsporu několika tisíc korun. Mnoho konkurenčních bank poplatek za schválení hypotečního úvěru stále má ve svých sazebnících a promíjí je pouze při akčních nabídkách. Raiffesenbank je tak zrušením těchto poplatků o krok napřed před ostatními bankami. Zrušení poplatku v tomto segmentu se však týká pouze omezeného počtu klientů banky.

Česká spořitelna

14.4.2009, Rozšíření služeb internetbanking bez zvýšení poplatků

Česká spořitelna přišla v dubnu s novými funkčnostmi svého internetbankingu. Novou možností je zvolit si pro přihlašování do internetového bankovnictví sms zprávy. Další novinkou je možnost nastavení si na míru informační servis banky, objednání čipové karty pro klientský certifikát či sjednání předschválené Chytré karty. Za tyto nové služby nebudou klienti platit nic navíc.

Hodnocení serveru:

Jedná se o zlepšení služeb klientů banky v oblasti internetového bankovnictví. Poplatek za užívání internetového bankovnictví zůstává stále stejný. Toto opatření tak lze hodnotit jako standardní práci banky na zlepšení komfortu svých klientů. Z hlediska poplatků má však toto opatření pro klienty minimální význam.

Komerční banka

23.4.2009, EKO úvěry – plně bez poplatků

Komerční banka je jednou z bank, která se bude podílet na distribuci dotací z programu Zelená úsporám. Nové úvěrové produkty, které souvisí s tímto projektem a které mají za cíl pomoci žadatelům financovat svůj díl investice, nebudou zatíženy žádný poplatkem. Schválení úvěru a hypotéky může žadatele vyjít na částky od 2 do 10 tisíc korun.

Hodnocení serveru:

Pozitivně je třeba hodnotit, že se Komerční banka nehodlá na celé akci poplatkově přiživit. Mnoho žadatelů totiž bez úvěru nedosáhne na dotaci. Bez úvěru se tak velká část žadatelů v zásadě neobejde. Opatření hodnotíme stejně jako u zrušení poplatku za schválení hypotéky u Raiffeisenbank. Nevýhodou je omezený počet lidí, kteří neexistencí poplatku ušetří. Na druhou stranu se jedná o správný trend, kdy banky začínají standardně upouštět o vysokých poplatků spojených se schválením úvěrů a hypoték.

GE Money Bank

7.4. 2009, Bankovní služby pro advokáty, notáře a insolvenční správce

GE Money Bank přichází s nejvýhodnějším balíčkem pro advokáty, notáře apod. na našem trhu s názvem Juridica Business Program. Program těmto velice kvalitním skupinám klientů banky zaručuje nadstandardní přístup k úvěrům, nadstandardní úrokové sazby a především nulové poplatky za vedení balíčku a jeho služeb. Klienti tak mohou využívat bezplatné vedení Profesního účtu, bezplatné vedení neomezeného počtu Účtů úschov a jejich vysoké úročení, dále veškeré elektronické příchozí i odchozí transakce zdarma, platební kartu Master Card Business zdarma apod.

Hodnocení serveru:

Prominutí veškerých poplatků pro jednu, v tomto případě poměrně bohatou profesní skupinu nemusí působit fér na ostatní klienty, kteří poplatky musí platit i za běžné transakce desítky až stovky korun měsíčně. Je zřejmé, že prominutí poplatků advokátům a notářům se bance vyplácí a narušuje se tak tvrzení bank o nutnosti zachování poplatků pro ostatní klienty ve stávajících výších. Zdarma mají advokáti a notáři nejen své účty, ale také účty úschovy, na kterých dále vydělávají a které používají pro své podnikání. Takové výhody ostatní podnikatelé využívat bohužel nemohou. Ač se na první pohled může zdát služba GE Money Bank z hlediska poplatků pozitivní, není tomu tak. Jedná se o poplatkové zvýhodňování jedné profesní skupiny na úkor ostatních klientů.

www.bankovnipoplatky.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.