16.4.2021 | Svátek má Irena


BANKOVNÍ POPLATKY: Absurdní situace

22.12.2008

Co také klienti v bankách zažili.

Variabilní a specifický symbol je drahý….

„Za vyplnění specifického symbolu, což bylo výslovné přání školní jídelny, aby vůbec mohla být platba správně přiřazena, jsem musel v KB zaplatit nový poplatek ve výši 50 Kč“, píše Pavel.

„Chtěl jsem poslat kamarádovi 1200 Kč na přepážce České spořitelny vkladem v hotovosti na jeho účet u téže společnosti. Aby platbu ode mě poznal, chtěl jsem, aby pracovnice jako variabilní symbol uvedla mé jméno. Dostalo se mi odpovědi, že za vložení variabilního symbolu se účtuje poplatek 45 Kč, takže jsem zaplatil 1245 Kč a naštvaně odešel!“, napsal Patrik.

Ani smrt poplatky nezastaví…

Jak napsala Iveta o poplatku za vedení „zmrazeného“ účtu: „Až na základě úmrtního listu, byl účet zmrazen. Ale vzhledem k tomu, že ještě za 2 měsíce po jeho smrti, nebylo vyřízeno dědické řízení, stále chodily poplatky za vedení již zmrazeného účtu a nejabsurdnější bylo, že přišel i poplatek za zaslání sms zprávy. Šlo sice pouze o 5 Kč, ale sms stále zasílali na již neexistující telefon, protože nikdo k jeho účtu neměl přístup, aby službu zrušil.

Nečerpáš, zaplatíš…

Zajímavý poplatek nám poslal Petr Žemlička: „V KB mám povolený debet k účtu. Když debet využiji, platím úrok z debetu - potud je to pochopitelné. Ale pokud máte povoleno jít na účtu např. 10 tisíc do mínusu a vy máte zůstatek kladný, zaplatíte poplatek za rezervaci zdrojů, tedy za to, že debet nevyužíváte. Pokud jste tedy 2 tisíce v mínusu, platíte úrok z debetu za tyto 2 tisíce, plus poplatek za zbylých nevyužitých 8 tisíc.

Poplatek za potvrzení, že jsem majitelem účtu…

„Finanční úřad chtěl po mně kvůli podnikání kopii smlouvy s bankou. Smlouvu jsem nemohla najít, tak jsem si zašla do banky pro potvrzení, že jsem opravdu majitelem účtu. Odešla jsem... Komerční banka si za to účtuje 600,-!“, napsala v nominaci Zuzana.

Přinesu do banky milion, zaplatím poplatek…

Paní Štěpánková upozorňuje na kuriózní situaci: „V případě, že dáte ČSOB v hotovosti měsíčně více jak 1.milion Kč, tak vám napočte příplatek ve výši 0,1% z částky. K tomu není co dodat“.

Výhodný úrok něco stojí…

„Zařizovala jsem si spotřební úvěr u KB. Pracovnice mi vypočítala splátky, sdělila mi procenta atd.. Až těsně před sepsáním a podepsáním smlouvy mi sdělila: „No, já jsem Vám to počítala s výhodnějšími procenty. Musíte mi zaplatit ihned teď jednorázově 950 Kč - buď hotově nebo Vám to strhnu z účtu. Jestli mi ten poplatek, který je odměna pro mne, nedáte - celý výpočet splátek úvěru neplatí, protože Vám budu muset dát o něco vyšší procento. Jen za 950 Kč budete mít nižší procento úroku.“ Opakuji, že o poplatku 950 Kč během hodiny před tím, kdy jsem se s ní radila o žádaném úvěru, nebyla ani řeč. Když peníze potřebujete nutně na úvěr, ještě Vás oškubou na začátku“, napsala jedna klientka banky.

Evergreen – drahé zahraniční převody…

Klient, který se podepsal jako Rýpak napsal svou zkušenost s převodem peněz do zahraničí: „Při převodu vyššího obnosu EUR na mé konto mne velmi nepříjemně překvapil poplatek nazvaný Poplatek ČSOB/Fee CSOB platební titul 950! Ptám se, za co onu částku účtují! A proč v % výši? Chápal bych pevný poplatek stanovený ceníkem, ale je snad jedno zda se bude týkat připsání 1 000 nebo 10 000. Těch pár nul navíc by asi nemělo znamenat rozdíl mezi 0,4 EUR za první částku a 39,05 EUR za částku druhou?“

Podobnou zkušenost měl klient Marek: „KB účtuje paušál 800 Kč, pokud při bankovním příkazu do zahraničí zvolíte OUR (veškeré poplatky se účtují odesilateli). Tento způsob úhrady slouží k tomu, aby příjemce obdržel čistou částku. Při platbě do ciziny tak banka inkasuje v součtu s dalšími poplatky přes 1000 Kč, i když převádíte 1 euro a příchozí banka nemá poplatek za příchozí platbu.“

A že prý je internetbanking bez poplatků…

„Mám účet u ČSOB a hojně využívám elektronické bankovnictví. S přibývajícími trvalými příkazy jsem se rozhodl využít kolonku POPIS PŘÍKAZU, což je pojmenování příkazu pouze pro moji potřebu. K mému velkému překvapení banka zpoplatňuje i tuto změnu, která fakticky nezasahuje do platebních operací“, svěřil se klient Petr.

„Používám internet banking Mojebanka od KB. Zdálo se mi rozumné (ekologicky šetrné atd.) zrušit papírovou formu výpisu a přejít na elektronické pdf výpisy. Po několika měsících, kdy mi přestaly být papírové výpisy doručovány, jsem potřeboval něco vyhledat. K mému překvapení na mojebanka.cz je k dispozici pouze výpis za poslední měsíc a o ostatní výpisy musím požádat prostřednictvím „Žádosti o archivní výpisy“, která je však zpoplatněna nemalou částkou za každý výpis. Ach jo“, napsal Tom.

Chyba banky – poplatek pro klienta…

„Česká spořitelna udělala chybu a částku z příkazu k úhradě omylem místo správnému příjemci poslala někam jinam. Po našem upozornění nám byla položka vrácena na účet a teprve poté byla ČS částka odeslána správnému příjemci. Bankovní poplatky: 1) dva poplatky při odeslání na nesprávného příjemce (jeden za položku a druhý nevím za co - vždy účtují dva za pohyb), 2) další dva poplatky při vrácení chybně odeslané částky na náš účet, 3) další dva poplatky při odeslání platby správnému příjemci. Takže místo dvou poplatků nám strhli šest. Po naší reklamaci nám ze čtyř neoprávněně naúčtovaných poplatků vrátili na účet dva. Na reklamaci dalších dvou nám došly síly, neboť na poštovném a telefonátech jsme určitě prodělali více, než o kolik nás ČS ošidila,“, popsala svou zkušenost Alena K.

A není sama. Klientka Ada napsala: „Obdržela jsem 3 SMS po 3,90 Kč za 3 neprovedené transakce kvůli nedostatku hotovosti na účtu v 5:50 ráno. V 6:30 byla hotovost na účet připsána (další informační SMS za 3,90 Kč) a všechny transakce proběhly v 7:20...No není to komické.“

***********************

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 4. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku. V 1. ročníku návštěvníci webu zcela suverénně zvolili za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve 2. ročníku pak zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Loni to byl poplatek za vedení běžného účtu. Pro 4. ročník ankety jsme nezařadili vítěze předchozích tří ročníků, aby měly šanci vyhrát i jiné absurdní poplatky.

Odkaz pro hlasování zde

provozovatel www.bankovnipoplatky.comZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.