B.I.G. EXPERT: Měny, úrokové míry
Týden: 22. 9. 2008
Odhad expertů pro období 1 měsíc
hodn. |
||||||
PRIBOR 3 měsíce | ||||||
PRIBOR 1 rok | ||||||
SD 6,55/11 - výnos | ||||||
Kč/USD | ||||||
Kč/EUR |
Odhad expertů pro období 6 měsíců
hodn. |
||||||
PRIBOR 3 měsíce | ||||||
PRIBOR 1 rok | ||||||
SD 6,55/11 - výnos | ||||||
Kč/USD | ||||||
Kč/EUR |
NÁZOR EXPERTA: Lucie Vitamvásová, X-Trade Brokers
Šéf americké centrální banky Ben Bernanke a ministr financí Hank Paulson přesvědčují Kongres o nutnosti přijetí plánu záchrany amerického finančního sektoru. Po turbulentních týdnech proto trhy v mírné nervozitě vyčkávají, v jaké podobě bude návrh schválen.
Otřesy ve finančním sektoru USA dolehly nepříjemně nejen na akciové trhy, které se v USA propadly na 2-3letá minima, ale také na dolar. Očekává se proto, že schválení plánu by dodalo dolaru nový impuls. Dolar bude také těžit ze spekulací na nižší úrokové sazby v eurozóně, kde ekonomické vyhlídky nejsou právě růžové. Špatné zprávy přicházejí ale i z jiných koutů světa, je proto téměř jisté, že američtí investoři začnou stahovat své investice domů, z čehož opět bude profitovat dolar.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Peter Čaputa - BH Securities
Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost
Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB
Lucie Vitamvásová - X-Trade Brokers
Sloupec "Aktuální hodnota" jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných ukazatelů k datu počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.
V dalších sloupcích tabulky jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí atd.).
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.