Pátek 21. března 2025, svátek má Radek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Jde o starověký problém, jak je pro lidi nepohodlné dodržovat pravidla. Začalo to už Desaterem. Ten Keynes odstraňoval následky něčeho, nikoliv příčiny. T. Baťa o krizi říkal, ž příčinou je morální bída. Barevné grafy, tabulky a jalové poučky t.zv. makroekonomů to jen zamlžují a "odklánějí" od podstaty. Jako kdyby říkali že hoří proto, že jsou tam plameny. A docela dobře se tím živí. Jen se na ně podívejte, jak jsou naobědvaní.

MG

Keynes odstraňoval následky nadměrných úspor a přeinvestování. Řešil to tím, že úspory znehodnotil.

Zatím nikdo neví, jak dosáhnout toho, aby lidé spořili přesně tak, jak je třeba. Ani méně, ale ani více. A ještě složitější situace je, pokud se musíme vypořádat s mírou úspor v zahraničí. Stává se z toho opravdu zapeklitý problém. A také v podstatě nikdo neví, jaká optimální míra úspor je. Vidíme pouze důsledky toho, když se spoří málo a když se spoří příliš.

AK
FN

Ekonomika a společnost fungují tam, kde je vyvážený stav mezi individuální iniciativou a kolektivní odpovědností. Pokud převáží první případ, dojde se až k zákonu vlčí smečky. Pokud druhý případ, zodpovědnost se mění na kolektivní nezodpovědnost a sociální parazitismus jako životní styl.

RL

Vždycky to zkolabuje, když menšina začne (silou) ovládat většinu. Což je základ obou vašich příkladů. V obou případech se v podstatě jedná o to samé.

Foto

Jó, tak takhle kdysi psával Modrý pták: možná trošku zjednodušené, ale myšlenka jasná...

MG

Tato teorie je v podstatě správná, ale neúplná. Tržní prostředí vede automaticky ke koncentraci ekonomické moci a důsledkem takové koncentrace je stoupající přerozdělování výsledků práce od chudých k bohatým. Koncentrace soukromé ekonomické moci vede k podobným jevům jako vysoké soukromé daně či dotace. Takže neregulované tržní hospodářství se automaticky zvrhne v nefunkční ekonomický systém.

Všeobecně platí, že se jakýkoliv politický či ekonomický systém sám zhroutí nebo rozpadne. Každý systém je třeba neustále kontrolovat a upravovat, aby se samovolně nezhroutil. Asi neexistuje žádný systém pravidel, jejichž dodržování by nevedlo ke katastrofě a zániku společnosti.

Keynesova teorie nemá v zásadě nic společného se sociální spravedlností. Snaží se najít řešení cyklických hospodářských krizí.

Foto

Tržní prostředí k tomu nevede, vede k tomu ideologie tlustého státu, kterou nejsilnější korporace využijí pro sebe, protitržně a mimotržně.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz