Sobota 21. září 2024, svátek má Matouš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

2021: Nejhorší rok české ekonomiky

diskuse (32)

Donedávna tak stabilní česká ekonomika dnes prožívá špatné období. Česko patří k deseti členským státům Evropské unie, které se na počátku koronavirové pandemie ekonomicky propadly nejvíc. A zároveň patří mezi deset zemí, jejichž hospodářství se dosud nevrátilo na úroveň před krizí.

Nyní se dokonce zdá, že letošní oživení bude z celé Evropy vůbec nejpomalejší, tedy pokud čísla ze sousedního Německa nebo Rakouska nebudou s koncem roku mimořádně špatná a sousedé nás v závodě za negativním primátem ještě nepředhoní.

Celý národ si stěžoval na selhání Česka při minulé finanční krizi, i když v letech 2008-2013 se Češi drželi v lepší polovině Evropy. Teď však patříme ke čtyřem nebo pěti nejhorším. Proto se dnes žádné hodnocení tuzemského hospodářství nemůže vyhnout otázce, co se v uplynulém roce, případně dvou letech odehrálo špatně.

Odpověď zase nemůže bez několika zásadních poznámek přejít fakt, že došlo k zásadním státním intervencím do ekonomiky, tak silným, že jsme to nezažili od pádu komunismu. Zároveň je nutné předem připustit, že tuzemská vláda nebyla při svých zásazích nějak výjimečná. Tváří v tvář koronavirové pandemii zasahovaly všechny vlády.

V každém případě byly dopady pandemické politiky na tuzemské hospodářství zvlášť negativní, a proto může Česko posloužit jako vhodný model, co všechno se v Evropě dělalo špatně.

Je tedy zřejmé, že vládou nařízené lockdowny přerušily ekonomický provoz do té míry, že se na předpandemické poměry dosud nepodařilo navázat. Nejde o to, že uzavření stovek a tisíců obchodů, restaurací a řemeslných živností přimělo řadu provozovatelů, že už znovu neotevřeli. Podstatný je fakt, že ani velké podniky zvláště v automobilovém průmyslu nevyrábějí jako dříve.

Pro stát je prostě snadné jejich provoz zastavit, ovšem obnovit detaily všech jejich obchodních a subdodavatelských řetězců je nad síly i té nejvýkonnější byrokracie. Česko přitom patří při využívání zmíněných řetězců k nejaktivnějším, proto se ho uzávěry posledních dvou let dotkly nejvíc.

Lockdowny či různá menší omezení provozu se dají omluvit či vysvětlit obavami před neznámou pandemií. Přesto vedly k frustraci širokých vrstev obyvatelstva, což platí také v hospodářské oblasti.

Není pochyb, že zdejšího obyvatelstva se čtyři po sobě jdoucí lockdowny dotkly mimořádně hluboko a že se z nich Češi na rozdíl od jiných národů ještě nevzpamatovali. Optimismus nezbytný k dílu obnovy v Česku chybí nejvíc ze všech evropských zemí a údaje z Eurostatu ani v listopadu neukázaly, že by se nálada mezi podnikateli a spotřebiteli zlepšila.

S tím by se dalo ještě něco dělat, bohužel nejde přejít fakt, že evropské státy ke své prvotní intervenci, tedy ekonomické uzávěře, přidaly i další kroky. Jejich účelem mělo být dát věci opět do pořádku, nedomyšlené zásahy však vyvolaly další potíže.

Typickým příkladem byla pomýlená snaha pomoci ekonomice tím, že rozdělím mezi podniky a domácnosti co nejvíc peněz. Podle teorie monetarismu se zvětšením objemu oběživa skutečně posílí ekonomická aktivita, zároveň se ovšem přepokládá, že lidé tyto peníze budou používat.

To se však během prvních vln pandemie nedělo. Vlády proto v rozdělování podpor, zvyšování mezd a snižování úrokových sazeb pokračovaly a nepřestaly ani ve chvíli, když přebytek financí na straně poptávky vyvolal mohutné zdražování, tedy nezvladatelnou inflaci, která se už v některých zemích blíží desetiprocentní hranici.

Česko se této pochybné strategie zúčastnilo, jak si teď můžeme přečíst na předpisu záloh za energie anebo na cenovkách obvyklého zboží od stavebních materiálů až k obuvi a oděvům. O cenách bytů je lepší pomlčet a nepřipomínat tak zdroj další velké krize.

Dalším nepříjemným důsledkem pandemie se stal, jak ve svém bestselleru Nová velká deprese upozornil americký ekonom James Rickards, historický nárůst zadlužení státu. To si v delší perspektivě vyžádá zvyšování daní, v aktuální situaci však neumožní podpořit chřadnoucí ekonomiku investicemi. Jakákoli mimořádná státní útrata totiž v důsledku jen podpoří přebytek peněz v ekonomice a tím již zmíněnou inflaci.

Jak obnovit ekonomický organismus, do kterého stát tak nešetrně zasáhl, jak zastavit zdražování, které hrozí zničit blahobyt statisíců domácností, jak vrátit optimismus a podnikatelského ducha co nejširší populaci? Tak znějí výzvy, které jako jediné zůstaly po ekonomickém roce 2021.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
21. 9. 2024

Jedno je jisté, volby skončí v sobotu ve dvě odpoledne. Je dobře, že se neodložily.

Jan Bartoň
21. 9. 2024

Co říkal Rakušan loni a co říká mluvčí MV dnes

Kateřina Lhotská
21. 9. 2024

Vedle autocenzury vyvolané zastrašováním lidí s „nesprávnými“ názory se čím dál častěji setkáváme i...

Jan Kovanic
21. 9. 2024

Na Jizerské hory v roce 1897 dopadlo 25 milionů tun vody, jež do krajiny bušila silou myriády...

Hyena Neff
21. 9. 2024

Pejskům se nechce do deště. Jindy, když otevřu domovní dveře, vystřelí ven, aby zkrátili chvíli,...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Aston Ondřej Neff
20. 9. 2024

Jestli vás napadlo „z louže pod okap‟, pak je to v pořádku, tak jsem to myslel.

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ladislav Jakl
20. 9. 2024

Budou volby. Už zase. Posledních 35 let jsme je chtěli vnímat jako svátek demokracie. Pořád je tak...

Zbyněk Petráček
21. 9. 2024

V Libanonu je živo, řečeno eufemisticky. Ono je tam ve skutečnosti spíše mrtvo. Ale – a to je...

jla Jiří Lacina
21. 9. 2024

Více než 30 tisíc zaměstnanců Boeingu stále stávkuje a nic nenasvědčuje tomu, že by protesty měly v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 9. 2024

Vnitřní vyšetřování Tajné služby Spojených států amerických (USSS) odhalilo porušení bezpečnostních...

ČTK, Lidovky.cz
20. 9. 2024

V Německu nyní žije téměř 3,5 milionu uprchlíků, což je nejvíce od 50. let minulého století. S...

žof Žofie Nováčková, mul Matyáš Müller
20. 9. 2024

V Česku začaly krajské a senátní volby. Hlasuje se ve všech krajích vyjma Prahy a dále v 27...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz