29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proběhne měnová reforma?

Chcete klepnout přes ruku? Dejte si peníze do banky. Ti, kdo „řídí“ ekonomiku, se totiž rozhodli, že už je načase každý dobrý skutek řádně potrestat a šetřílkům pěkně přistřihnout brčka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 22.8.2016 19:54

DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Jak funguje bankovnictví dejme tomu v Saudské Arábii? Mají tamní banky podobné zvyky, jako banky evropské, nebo na to jdou rozumněji?

M. Prokop 22.8.2016 21:13

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

jdou na to jinak (úrok je zakázán). Zda rozumněji, těžko říci, každopádně úměrné úroky jsou rozumná věc.

M. Ahmadínežád 22.8.2016 21:38

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

dobrý den pane kolmane, nechci se vás nijak dotknout, osobně nejsem schopnen postavit zed, opravit auto či aplikovat plombu do zuby, ale považujte mne prosím za neco jako profesionálního bankéře a jsem nucen potvrdit vaši dislekcii. kolegyně šichtařová píše něco jako ekonomický blesk (bulvár), zřejmě proto, aby tomu rozumělo co možná nejširší spektrum lidí. záležitost je však poněkud obsáhlejší a nudnější...tahle situace není jen úrocích, je to o celém bankovním systému, finančním systému, který je dle mého názoru již nějaký čas mrtvý a my jeho torzo živíme svou důvěrou, kterou se dnes rozhodneme nemít, ráno se vše zhroutí jako dům z karet.. kolegyně možná měla psát prozaičtěji, stačila by hesla jako "peníze nemají žádnou hodnotu" nebo "čím více lidé chtějí peněz, tím vše bude dražší" apod.. k vaší otázce, i když neznám data ze saudské arábie, myslím, že to není adekvátní srovnání. Dovolím si jen podotknout, že velkým problémem evropských bank je objem úvěrů, kdy nedochází k reálnému snížení úvěrů, ale k pravému opaku, k neustále expanzi. Při sebemenším výkyvu ve splácení (nekde jsem četl, že stačí 0,45% věřitelů) se banky dostanou do velmi vážných problémů z jednoho jednoduchého důvodu, opravné položky k rizikovým úvěrům musí tvořit v hotovosti, čímž krátit svůj zisk, resp. musí je vytvářet z čistého zisku. ČR je v ziskovosti bank naprostou výjimkou, ostatně jak by mohly mít banky zisk, když jsou úroky z úvěrů tak nízké. Ohebností účetnictví bank vás nebudu unavovat, stejně jako úrovní dozoru praktikovanou centrálními bankami jednotlivých států.

M. Ahmadínežád 22.8.2016 21:38

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Ještě poslední věc, i když je jich pro vyhodnocení zapotřebí zmínit více, aby byl zřejmé souvislosti. Když Evropská centrální banka začala tisknout 60mld euro měsíčně loni tuším v březnu, prý na 12 měsíců (dnes se tiskne vesele dál), páni z bruselu vysvětlovali, že tak činí pro zvýšení agregátní poptávky, tj. aby my obyčejní lidé utráceli více. Jelikož tento objem měsíčně představuje cca 275 euro pro každého občana EU, nemohu se ubránit otázce, proč nám je každému nedají, proč nám je půjčují? Dále byla při evropské centrální bance vytvořena agentura, která vytištěnými penězi ručí do výše 50% za nezajištěné úvěry poskytnuté bankami v celé EU. Takže polopaticky: vy si jako podnikatel půjčíte 1M kč vytištěných peněz, které si banka půjčí od tiskaře peněz, který vytiskne další peníze pro případ, že nebudete mít na splacení a 50% za vás zaplatí bance, aby je mohla vrátit...mohu pokračovat, ale myslím, že mnou napsané vám bude postačovat k opuštění myšlenky srovnávání se bankovním systémem saudské arábie...principově obdobně se jedná na úrovni státních dluhů...to je také úzce propojené...saudská arábie by v takové situaci nemyslela nic moc lepšího, je totiž jediná cesta, snížení reálného zadlužení, kterou bohužel evropa nepraktiuje a dělá pravý opak... politici se v zájmu moci snaží celé to casino udržet co nejdéle to půjde a tak je úvaha kolegyně Šichtařové o měnové reformě relevantní...

M. Prokop 22.8.2016 22:07

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Jo, to musíte až ke Charlesovi I a počátku frakčního bankovnictví. :-P

J. Vintr 22.8.2016 23:29

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Zkrátka emitování obrovského množství peněz, které není ani v nejmenším vázáno na nějaké reálné hodnoty. Znamená to, že nás čeká dřív nebo trochu později obrovský průser, který především vygumuje veškeré úspory spořivých lidí. Za tohle by ty, kteří to mají na svědomí, bylo pověsit málo, spíš by byl na místě nějaký rafinovanější středověký způsob zprovození ze světa.

B. Volarik 22.8.2016 23:56

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

Islám zakazuje půjčování peněz na úroky. I hypotéky.

M. Ahmadínežád 23.8.2016 16:05

Re: DOTAZ FINANČNÍHO DISLEKTIKA

jaký význam tato vaše poznámka?

M. Mucha 22.8.2016 17:34

Vedle

Kromě toho, že Šichtařová je poměrně pěkná baba, ví naprosto přesně, o čem mluví.

M. Mucha 22.8.2016 17:37

Re: Vedle

Tento příspěvek jsem omylem umístil jinam, měl být rekcí na jiný, viz níže.

Z. Rychlý 22.8.2016 17:20

K dokonalému štěstí

centrálních "bankéřů" a politiků chybí totální zrušení oběživa a jeho nahrazení kartami. Pak už ekonomika poběží hladce podle pokynů shora.

V. Vaclavik 22.8.2016 15:35

Nemuzu si pomoct

ale prijde me to zehrani na kolousky jako bleda zavist zeny za zenitem a ve svazku, ze ktereho vi, ze nevycouva, ani se ji nejspis nepostesti z nej rizenim osudu vypadnout. A to srovnani klasicke rodiny s ukladanim penez do banky, ze ani jedno se nevyplaci, kulha na obe nohy. Natriskate-li si haranty, jste danove zvyhodneni a i dotovani tak, ze dokonce si z toho lide delaji byznys. Takze klasicke manzelstvi (s detmi) nese 'uroky'.

Z. Rychlý 22.8.2016 17:14

Re: Nemuzu si pomoct

Centrem článku jsou záporné úrokové sazby. To vám asi uniklo. I tak, mě přijde paní Šichtařová jako šikovná baba. Máte mindrák, nebo předsudek.

M. Mucha 22.8.2016 17:38

Re: Nemuzu si pomoct

Kromě toho, že Šichtařová je poměrně pěkná baba, ví naprosto přesně, o čem mluví.

J. Vintr 22.8.2016 19:39

Re: Nemuzu si pomoct

"Natřískat si haranty" může být výhodný byznys leda tak pro cikány. Máte představu, kolik takové dítě stojí peněz, než se postaví na vlastní nohy? A to vůbec Nemluvím o tom, kolik to stojí času.

A. Alda 22.8.2016 14:22

Vaše názory plně potvrzuje tento článek:

http://byznys.lidovky.cz/banky-se-snazi-vyporadat-se-snizovanim-sazeb-moznosti-je-prevod-na-hotovost-1s5-/firmy-trhy.aspx?c=A160822_084614_firmy-trhy_bri

I přesto ale Vaše odborné závěry někteří místní diskutéři zpochybňují.

P. Urban 22.8.2016 14:08

Malá poznámka k manželství

O třicet let mladšího muže si vzala už Markéta Babenberská v roce 1252. Tím zajíčkem byl Přemysl Otakar II. Asi jim nikdo nevysvětlil, že z takového svazku asi nevzejdou děti. (Také nevzešly).

Jinak řečeno, nic nového pod sluncem.

Jinak souhlas.

R. Brzák 22.8.2016 17:41

Re: Malá poznámka k manželství

to byla čistá politika - to, co se děje dnes, je pragmatismus mladého gigola plus touha prodloužit si mládí u bohaté dámy...

B. Rybák 22.8.2016 13:34

Zaručený (kladný) úrok...

Mají pouze úvěry, které banky z "jádra EU" poskytly zemím jihu EU poté co jim s pomocí tamních politických EU-korupčníků vnutily Euro v kurzu záměrně ničícím jejich konkurenceschopnost, měnících je tedy na "bruselské" (převážně berlínské) EU-protektoráty! Je to bezkonkurečně nejvýhodnější byznys v celé EU!

Neexistence výrazně většinového politického EU-národa vylučuje podporu silným Eurem postižených států (národů) i v případě, že by ji EU-centrum v rozporu se svými mocenskými zájmy chtělo realizovat!

F. Houžňák 22.8.2016 12:24

Ovšem když bych si chtěl v Německu půjčit

na hypotéku, řekněme padesát tisíc, stoprocentně jištěnou nezadluženým barákem, tak mi banka napočítá někde mezi 2 a 2.5 procenta úroků. Takže banky zjevně nemají ani moc zájem ty peníze půjčovat.

J. Jurax 22.8.2016 22:47

Re: Ovšem když bych si chtěl v Německu půjčit

No, možná trh stlačil úroky z půjček i hypoték - banky mají moc peněz a nikdo si je nechce půjčit ... to nebude o zájmu ...

V. Mlich 22.8.2016 11:31

Nejen záporné sazby

To je akorát poslední kapka proti držení peněz v bance.

Jsou to již přes 2 roky, co v Bruselu schváli směrnici opravňující banky k mimořádné "dani" jako reakci na Kyperskou krizi a my ji převzali do našeho práva. Pravda, hranice vypadá pro obyčejného smrtelníka nekonečně vysoká, i ty podmínky, ze kterých se to může udělat, vypadají že nemohou nastat, jenže to jsou jen pouhé parametry. Zákon tu je a parametrická změna snad ani nemusí jít přes sněmovnu, postačí nařízení vlády.

Další důvod je centrální evidence účtů. Sice se zatím sleduje jen rodné číslo majitele a číslo účtu, ale jakmile bude vybudován systém elektronické aktualizace této databáze, postačí jenom drobná změna v programu, a už se bude přenášet i zůstatek. A stejně malý krůček je k přenášení pohybů. Obyčejný smrtelník dovnitř datových paketů nevidí.

Průšvih je, že kdo by chtěl úspory držet místo papírků ve zlatě, dostane se i s adresou bydliště při jeho nákupu do Babišovy evidence skrze Kontrolní hlášení k DPH, i když sám není plátce a nákup investičního zlata jde mimo DPH.

Zbývá opravdu jen ta krabice od vína, ale z těch papírků v ní dobrý pocit nemám, současný papír na bankovky už ani nehoří. Ještě že ta barva se neotírá, tak na jedno použití snad budou.

B. Rybák 22.8.2016 13:41

Re: Nejen záporné sazby

Souhlasím s Vámi! Díky osvědčené "salámové" taktice se z předstíraného "bratra" stane "Velký bratr"!

M. Prokop 22.8.2016 10:28

Ale fuj!

"Manželství přeci už dávno není o rodině. Manželství je dnes, řekněme, o optimalizaci daní a sociálních dávek. "

Manželství je NĚCO, stav či instituce. O NĚČEM je tak akorát pohádka nebo film.

S částí o penězích, úrocích a centrálních bankách souhlas.

F. Houžňák 22.8.2016 12:27

To je takový slovní obrat, který se už dávno používá,

vy jste na to ještě nepřišel? V hovorové češtině se ještě říká "vo rodině", to snad znáte? Vo tom, vokno, má uvokvaky (žižkovský dialekt).

F. Kusák 22.8.2016 10:10

Rozplizlé spektrum hodnot

je snad dobré proto, že se nevyplatí o nic moc usilovat, rvát se a tak snad to umenšuje vznik konfliktů, i těch mezistátních. Ale jinak je to děsivě demotivující. Dluh by měl být dluhem, který je nutno splatit a tudíž se snažit být úspěšný. Když má někdo peníze, znamená to, že je bohatý a úspěšný. Ale ono už ani toto neplatí. A když to neplatí, nemůže ekonomicky fungovat ani taková entita jako investice, ať již investujete do cenných papírů nebo do výrobní firmy. A to zase vede k ekonomickému nihilizmu, že je vlastně všechno jedno. Důležité je žít a užívat si, teď a hned a pocit nikoliv štěstí, ale slasti. Možná, že se to zase vrátí, mělo by, ale nebude to snadné.

V. Vaclavik 22.8.2016 14:47

Re: Rozplizlé spektrum hodnot

Upadek rise Rimske?

J. Vintr 22.8.2016 9:05

Peníze v krabici stejně nezachráníte.

Inflace vám ukrade i tam.

J. Šimek 22.8.2016 8:28

Přítáhnout k ekonomice odstavcem z blesku, to je novinka :o)

M. Šejna 22.8.2016 7:35

úroky nikdy nevydělávají

Standardní bankovní úroky nevydělávají peníze ani tehdy, když jsou kladné. To by "ekonomka" Šichtářová měla vědět. Úroky totiž kopírují inflaci a ta je VŽDY vyšší, než úroky.

Vzpomínám na 90.léta, kdy úroky bývaly dvouciferné. Tehdy ale byla dvouciferná i inflace. Teď je inflace téměř nulová, takže není nic divného, že jsou nulové i úroky.

Spořit v bankách se už mnoho let nevyplácí. Pokud chcete zhodnotit svůj majetek, je potřeba investovat a nikoli spořit v bankce.