16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 5.4.2010 23:10

ale houby...

at se stat neplete do toho, jak si lide mezi sebou usporadaji sve vztahy.

a vas keller ci vy si poridte nejakou firmu a cinte dobro svym zamestnancum treba do posledni sve koruny.

J. Trédl 5.4.2010 19:40

Jak asi dopadne snaha TOP O9 na zrušení švarcsystému?

V době přípravy protikrizových opatření Topolánkovy vlády, ministr Nečas vehementně prosazoval povolení "švarcsystému". Jeho kolega Kalousek se k tomuto návrhu vyjádřil takto:"Při plošné legalizaci by na švarcsystém přešla většina firem. To by stát nemohl ustát. Na pojištění od zaměstnanců jsme závislí tak, jako na každodenním přísunu ropy. Zdravotní pojišťovny by se položily do měsíce a na penze bychom si museli každé ráno půjčovat. O švarcsystému se proto bavme, ale napřed jej asi budeme muset pozměnit."

Vláda nakonec tento návrh na legalizaci švarcsystému nepřijala, protože  by znamenal nikoliv  konsolidaci, ale rozvrat státních financí.

V rozhovoru pro HN na toto téma pan Nečas kromě jiného také uvedl:...."Navíc nejčistší ukázkou švarcsystému jsou poslanečtí a senátorští asistenti. Jenom se to nesmí říkat, když to používá zákonodárný sbor. Jsou to lidé, kteří používají kanceláře, technické vybavení, veškeré zařízení, nábytek a pohybují se v těch prostorách. Všechno je placené sněmovnou. Příklad par excellence".

Po zamítnutí legalizace švarcsystému vládou bych očekával, že dojde k nápravě i u poslaneckých a senátorských asistentů, ale ono to běží vesele dál.Obrátil jsem se proto e-mailem na poslance Kalouska a Nečase  a na senátory Přemysla Sobotku a Štecha, kdy toto porušování zákona zákonodárným sborem napraví. Pan Štech mi sdělil, že ví, že je to špatně, rád by to napravil, ale on ani lidé stejného názoru nemají sílu to prosadit. Pan P. Sobotka mi sdělil, že: "švarcsystém není zcela běžným způsobem financování, ovšem v době hospodářské krize je to jedno z přijatelných východisek." Senátorští a poslanečtí asistenti jsou zřejmě natolik vyjímeční, že lze v době krize  porušovat i zákony. Páni poslanci Nečas a Kalousek na mé dopisy nereagovali.

Je zajímavé, že když jde o prebendy poslanců, senátorů nebo jejich asistentů, tak to nevadí žádné straně, ať nalevo nebo napravo!!! Proto se domnívám, že jde opět o plané předvolební sliby, které nebudou nikdy splněny.

J. Heincl 5.4.2010 11:34

Hlavní podporou švarcsystému je zákoník práce

Každý následek má svou příčinu. Hlavní příčinou švarcsystému je český zákoník práce, který je absolutně nevyvážený v oblasti ukončování pracovního poměru. Zatímco zaměstnanec může podat výpověď bez udání důvodu s dvouměsíční výpovědní lhůtou, pracovní poměr může ukončit prakticky ihned tak, že zkrátka přestane chodit do práce, zaměstnavatel může podat výpověď jen z důvodů uvedených v zákoníku práce , výpovědní lhůtu musí dodržet a navíc musí zaměstnanci vyplatit odstupné ve výši tříměsíčního průměrného platu. Odstupné se nevyplácí pouze v případě hrubého porušení pracovní kázně ze strany zaměstnance nebo při ukončení pracovního poměru dohodou.

Z uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel nemůže legálně ukončit se zaměstnancem pracovní poměr, ačkoliv například přijde o významnou část zakázek nebo mu zákazníci nezaplatí faktury. Zaměstnavatelé se tedy brání švarcsystémem, protože současný zákon je pro menší zaměstnavatele likvidační.

R. Kříž 5.4.2010 23:11

Re: Hlavní podporou švarcsystému je zákoník práce

velmi presne

M. Pivoda 5.4.2010 0:29

Potřeba povzbudit podnikání v ČR

Co se konkrétně podaří Kalouskovi nestojí zde za velkou diskuzi, vzhledem k jeho malé voličské základně. Důležitá je potřeba České republiky a české ekonomiky pokud jde o celkový počet osob samostatně výdělečně činnných.

Od roku 2005 moji MBA studenti v předmětu "Inovace" musejí předkládat úvahu, co by se stalo, kdyby (hypoteticky) neexistovali v soukromém sektoru žádní zaměstnanci, ale jen podnikatelé (OSVČ). Studenti vidí především krátkodobý pokles příjmů do státní pokladny, ale někteří i podstatné dlouhodobé výhody.

Hlavní důvod pro tuto hypotetickou diskuzi je fakt, že Evropané oproti Američanům mají jen poloviční potřebu podnikat - a v Česku je to ještě horší. Proč je tedy k podnikání nepovzbudit direktivně seshora, když jsou na řízení seshora zvyklí? Psal jsem o tom na Neviditelném psovi v souvislosti s ekonomikcou krizí zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-krize-jako-mozny-katalyzator-zmen-f37-/p_ekonomika.asp?c=A090401_112855_p_ekonomika_wag