16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Peníze bez ceny a růst bez obsahu

Ve svém vizionářském článku Globalization of Markets upozornil v roce 1983 Theodor Lewitt na to, že trhy západních společností vykazují příznaky nasycenosti. Firmám proto doporučil hledat nové trhy a nabízet globálně standardizované a co nejlevněji vyráběné zboží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bocek 6.1.2014 15:06

Peníze bez ceny a růst bez obsahu.

Vypadá to jako by nám bankovní sektor a státní správa utekla z ekonomické reality tohoto státu. Centrální banka si nakliká peníze a "uplatní" je na jiném bankovním trhu, stejně tak státní správa vymyslí tabulková místa na "služby" které nikdo raconálně nepotřebuje. Inflace nepotřebností nás povede do chudoby.

M. Vojtíšek 6.1.2014 14:55

Já myslím, že to je úplně jedno.

Nejpodstatnějsí je zákon o zachování energie. Všechny možný ekonomicko sociální hry jsou jen zábavná herní nastavba nad energeticku výměnou. Takové umělé hledání motivací proč něco dělat. Čas a vývoj však pokročil. Tzn je čas na to vrátit se k realitě a jediný motivaci ověřewný miliardama let. DOsáhnout co nejefektivnější energetický výměny.

Š. Hašek 6.1.2014 11:54

Dobrý článek.

Zatím se nic měnit nebude (viz i Václav Klaus), neboť většina politiků i voličů se zaobírá:

neustálým růstem (plnění plánu vždy o 0.3% výše než loni, a neví se ani "kam a proč")

čerpáním peněz "odněkud" a jejich rozhazováním (viz výše)

ve vyšší sféře (např. humanitní vysoké školy a pan Dienstbier) krizí kapitalismu a nedocvakává jim, že jde již o krásnou krizi přikazovačného, sociálního státu

další demontáží rodiny a meziobčanských vztahů (kamarádi-děti, rodiče do úschovny státu) a další demontáží spontánního prostředí pro podnikání a iniciativu občanů stran výdělku

P. Vítek 6.1.2014 20:42

Re: Dobrý článek.

Jo a podpora teplejm

J. Schwarz 6.1.2014 11:16

Všechno se to odvíjí

od nárokových "sociálních práv". Teď už jen chybí aby levičáci typu mladého Uhla prosadili "minimální zaručený příjem" a sešup do třetího světa bude zaručen. A tentokrát se z toho propadu západ už nevzpamatuje, protože podmínky z doby začátku průmyslové revoluce se už nezopakují. Tehdy byla Evropa na čele pelotonu, byla průkopníkem ve využívání nových surovinových zdrojů, centrem objevů... teď by se musela zvednout v době vyrabovaných zdrojů a objevů zdrojů nových, nových nápadů se s absolventy "gender studies" či sociologie dočkáme ztěží. Od těch spíš jen snahy kohokoli s nápadem vyždímat, zdanit, znechutit, okrást a nakonec vyštvat... samozřejmě za hlaholu frází o rovnosti, solidaritě a lidských právech...

K. Luboš 6.1.2014 13:26

Pokud vím, tak s tím ...

... „minimálním zaručeným příjmem“ – myslím, že výši cca 2000 CZK, – jako první nepřišel mladý Uhl, ale už před několika lety ODS.

A že se Západ nezvedne? No tak to jste opravdu objevil Ameriku... Každý stát anebo říše přece po určitou dobu dominuje, pak jenom přežívá, no a pak se hroutí. Vždy tomu tak bylo a není důvodu, proč by tomu nemělo být i nadále. Ale Evropané dominovali opravdu dost dlouho (nějakých 400 let) asi stejně jako Římané. Samotná GB pak takových 150 let a Amerika dejme tomu 100 let a to už pomalu končí. Takže buďte v klídku: té Číně to taky rozhodně dlouho nevydrží...

J. Kraus 6.1.2014 11:01

Nemateriální motivace?

Proto byl ten blahobyt na Západ přiveden, aby na to nemateriálno zbyl čas. No, nepovedlo se. Až se Čína a spol. konečně zbaví dolarů a zařídí se samy pro sebe, až padne i euro a ukáže se, že Evropan si bez nich nedokáže vyrobit lokomotivu ani špendlík, o ušití košile nebo bot nemluvě, bude mít možná motivaci hodně materiální. Positivní je, že lidé, kteří byli nemateriální už předtím, to budou mít lehčí. Jinak pochopitelně výborný článek, jako vždy.

R. Langer 6.1.2014 11:59

Re: Nemateriální motivace?

Ti lidé, kteří byli "nemateriální" před tím, pravděpodobně nebudou vůbec, protože ti jenom parazitují na tom, co přebývá. Až nebude přebývat nic, nebudou ani oni. Jestli je to ovšem pozitivní, to upřímně říct neumím.

R. Langer 6.1.2014 12:01

Re: Nemateriální motivace?

... pokud ovšem nemáte na mysli nějaké divoké kmeny v Kongu, těch se to nejspíš opravdu příliš nedotkne.

P. Vítek 6.1.2014 20:48

Re: Nemateriální motivace?

Aby jste se stal nematerialnim,tak musi byt bud skopnuto vase sebevedomi(nemoc,....) nebo se musite prezrat materialniho.A funguje to jako pedaly na kole-jen jednim smerem,zub za zubem nahoru.

K. Luboš 6.1.2014 10:47

Divím se, proč se všichní diví, ...

že není (a nebude!) žádný ekonomický růst. Vysvětlení je prostinké: bohatí bohatnou a chudí chudnou - to je nesporný fakt! Takže chudí si nemohou tolik koupit. Ale bohatí jsou již tak bohatí, že si už také více nemohou koupit. Takže když nikdo nic moc nekupuje, tak nikdo ani nic moc neinvestuje a nikdo ani nechce žádné úvěry. Takže nám ekonomika stagnuje anebo padá. Ale i když do ekonomiky napumpujete peníze, tak to žádný efekt nepřinese, protože se peníze zákonitě dostanou k bohatým... No a nyní viz výše...

J. Schwarz 6.1.2014 16:48

Re: Divím se, proč se všichní diví, ...

Jenže ti bohatí mají své bohatství především v podílech na firmách, v akciích a dluhopisech, ne v hotových penězích... větší problém je v tom, že převážnou většinu hodnot vytváří menšina pracovníků především z řad technické inteligence, vědců, schopných manažerů a těch co jim poskytují zázemí / profesoři, zdravotníci, obchodníci... /. ostatní jsou vzhledem ke svým schopnostem, alespoň pokud jde o výkon ekonomiky, irelevantní, jejich práce by nikomu moc nechyběla... proto tolik nezaměstnaných a pobíračů nejrůznějších státních dávek. Ti nejbohatší jsou už dávno jen rentiéři a jejich "povoláním" je hlídat svůj majetek aby jim jej někdo nerozkradl. Mimochodem, často se zaměňují příjmy či spotřeba a majetek. Spotřeba miliardáře není milionkrát větší než spotřeba uklízečky, i když majetek klidně v takovém poměru být může. Jenže pokud bude místo miliardáře vlastnit firmy stát a jeho prostřednictvím třeba "milovaný vůdce" Kim spadnou pracující z bláta do louže. Důležité není formální vlastnictví, ale spotřeba. A ta se zase až tak moc neliší - jaký je vlastně skutečný rozdíl mezi večeří "obyčejného člověka" - třeba doma ugrilovanou vepřovou panenkou za padesát a lahví vína za stovku a večeří milionáře, který dá prakticky za totéž v nóbl restauraci tisíc EUR? Kolik je tu labužníků, kteří by u toho vína poznali rozdíl a byli za něj ochotni zaplatit tisícinásobek - kdyby na to měli? Vždyť je to jenom hra... Ivana Trump může vlastnit jachtu a vily v Londýně, New Yorku a v Riu a neobjeví se tam jak je rok dlouhej. "Obchoduje" někde po hotelech... Kvůli údržbě těch baráků a lodi kterou nepotřebuje zaměstnává a živí desítky lidí. Můžete si říct že je to škoda, že by tam mohli lidi bydlet. Ale bytů, i volných je přece dost takže to není nic proti ničemu.  Kdyby těch  miliardářů nebylo a jejich prachy se rozdaly "potřebným", měla by se většina podstatně hůř než dnes a mnoho věcí by vůbec neexistovalo. Nebyla by motivace je vymyslet a vyrobit...

A. Hrbek 6.1.2014 10:43

Pan Peter Robejsek

přešel z politologie na ekonomii a je vidět, že to není jeho parketa.

1. Ekonomický růst je imanentním požadavkem západního hospodářství, které pracuje s úrokovými sazbami vyšší než nula. Aby se zaplatil úrok, musí se vytvořit více hodnot, než na uhrazení půjčené částky. Islámské hospodářství pracuje s nulovým úrokem a podílem na zisku. 2. Pokud by jako pan Robejšek uvažovalo lidstvo před tisíci lety, tak bychom žili v ve středověku, kdy 80% obyvatelstva byla zaměstnána výrobou potravin. Dnes jsou to cca 4%. 3. Ve společnosti, která je zaměřena na zisk, je dobré vše, a tak pokud není poptávka, tak se prostřednictvím zakoupených médií vytvoří. Tomu nelze zabránit. 4. Panu Robejškovy doporučuji základní kurz ekonomie, aby napříště nepsal takové blbosti jako je "výroba zboží bez hodnoty". Každé zboží má hodnotu, jinak by se nerealizovalo jako zboží, ale zůstalo by pouze výrobkem. Hodnota zboží se uznává trhem. 5. Pravdu má pan Robejšek v tom, že modlou vládnoucích ekonomů se stal ekonomický růst a ne například růst životní úrovně nebo dokonce růst netržních hodnot. Ale to není nový objev. 6. Novým objevem také není, že na to, aby veškeré obyvatelstvo světa dosáhlo životní úrovně obyvatelstva západního světa nestačí zdroje. Západní svět při tom neúměrně čerpá zdroje na úkor světa ostatního. Takže západní svět bude muset dobrovolně nebo dokonce nuceně zpomalit a umožnit ostatním, aby jeho životní úroveň doháněly. Musíme jen věřit, že se to obejde bez násilí, ať již ze strany západního světa (který tento trend a la long nemůže zastavit) či světa ostatního. Příklad Číny je totiž pro mnohé početné národy inspirující.

M. Pivoda 6.1.2014 11:47

Kdo jen chvíli stál, dnes už stojí opodál

Pane Hrbku, není důvod v Západním světě zastavovat, aby se rozvojové země mohly dostat na vyšší životní úroveň. Spíše naopak, na západě je třeba zrychlit - zdroje k tomu existují. Ovšem k urychlení vývoje je třeba změnit ekonomické myšlení. Ekonomické teorie neodráží současný svět.

Tzv. elitní ekonom, Pavel Kohout, napsal dnes toto:

" ...Nikdy jsem nějak přehnaně nevěřil ekonometrii a prognostickým modelům, ale nedávná zjištění mě vedla k tomu, že nyní tyto věci kategoricky odmítám. Ekonomika se nedá předpovídat ani na rok dopředu.... "

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Elitni-ekonom-Kez-by-skoncil-polistopadovy-rezim-Bankeri-uskodili-hospodarstvi-A-Babis-298933

A nějaká ta sociálně-ekonomická revoluce by také nebyla na škodu ke zrychlení vývoje. Všimli jste si, jak v největší firmě světa, Apple Inc., přistupoval ředitel Steve Jobs k lidem, kteří jsou schopni produkovat vysokou hodnotu? Navštěvoval designéry, nikoliv účetní ve svém podniku.

J. Schwarz 6.1.2014 19:15

Re: Kdo jen chvíli stál, dnes už stojí opodál

A proč dnes design vytváří vysokou hodnotu? No protože základní potřeby většiny lidí jsou saturovány a oni mohou víc věnovat zábavě a odlišení se či naopak identifikaci s určitým životním stylem... kdyby všichni zchudli, oceňovali by design tak lokální náčelníci a jejich družiny - stejně jako středověká šlechta oceňovala trubadůry, kejklíře, stavitele a jiné kumštýře...

P. Vaňura 6.1.2014 10:30

Už v druhé polovině 30 let psali někteří "myslitelé,"

že možnosti spotřeby, tehdy daleko menší, než dnes, jsou nasyceny. Nebyla to pravda tehdy a není to pravda ani dnes. Potřeb, které nejsou uspokojeny by bylo moře u nás i třeba v USA (např. v medicíně, abych uvedl něco konkrétního). Nejsou ale peníze, které se vydávají na nesmysly a současně je tu spousta státem placerných parazitů, který rozvoj ekonomiky naopak brzdí.

Jako první krok bych doporučoval trušit 80% míst na "humanitních" fakultách univerzit a to jak pedagogů, tak i studentů. Zbylých 20% podává REÁLNÉ, kvalitní a užitečné výsledky, zatímco "odbornost" těch ostatních spočívá v papouškování momentálně módní snůšky nesmyslů, které ohrožují naši civilizaci!

K. Janyška 6.1.2014 10:11

Krize tzv. společnosti, tedy zřejmě občanstva světa,

je krizí vzdělanosti a zdravého rozumu. Civilizace předběhla obé... Dzp.

A. Bocek 6.1.2014 8:45

Chmurné to perspektivy

Peníze bez ceny, růst bez obsahu, zboží bez kvality, služby bez vyžádání, obory bez produktivity, bankroty bez důsledku,  růst bez obsahu, motivace bez odměny, politici bez zodpovědnosti, elity bez vizí , zkrátka budoucnost bez bohatství

R. Langer 6.1.2014 11:14

Re: Chmurné to perspektivy

... zkrátka socialismus... :-(

A. Bocek 6.1.2014 13:22

Re: Chmurné to perspektivy

....jeden socialismus jsem přetrpěl,do duhého se sunem...........

M. Pivoda 6.1.2014 8:19

Toto je vaše budoucnost

Robejšek: "... Ekonomie nás učí, že růst je podmíněn kreativitou, produktivitou, kvalitou výrobků, ale i růstem počtu obyvatel či exportními šancemi. ..."

Pokud by ekonomové vsadili výhradně na kreativitu, budoucí růst nebude nikdy omezen. Není proto třeba se mentálně nutně přizpůsobovat na budoucí stagnaci. Odložte tradiční učebnice ekonomiky, tam se o možné lepší budoucnosti nic nedozvíte.

"Toto je vaše budoucnost" - viz více ve stejnojmenném článku zde: https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/

P. Boublíková 6.1.2014 5:37

Výborný článek

i laik-neekonom totiž tak nějak tuší, že každá ženská na světě (v kontextu článku v Evropě) nemůže mít kožich z tygra a botičky z krokodýla.

P. Lenc 6.1.2014 9:30

Re: Výborný článek

Máte pravdu.K vašemu příspěvku bych si dovolil přidat i příspěvek pana Vítka.Ona ta perspektiva opravdu není růžová a naše přesycenost kterou bereme jako samozřejmost nebude věčná.

P. Vítek 6.1.2014 0:51

Nechal se premnozit komunisticko-socialisticky plebs

a ten nevi,co je to nematerialni.Co neda sezrat nebo aspon nacpat do mrazaku ,to nechapou.A ten clanek bych nechal vytisknout na tvrdy papir a mlatil bych jim Sobotku po plesi(a Mladka) ,po kazdem slove "rust"! Idioti.Chci videt,kdo a za co bude udrzovat ty prazdny a neuzitecny zbytecnosti ,co nadotuji

P. Vaňura 6.1.2014 10:34

Oni sice nadotují "prázdné neužitečné zbytečnosti" ALE

současně budou např. umírat lidé jen proto, že nebudou prostředky na jejich léčbu.

P. Vítek 6.1.2014 20:40

Re: Oni sice nadotují

To jo.A za ten mrzky zbytek bude zase lepe lecena ta soudruzska cast obcanu a degenerace Ceska bude pokracovat.Jsou tady zase- jako kobylky