16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Oko za oko, možná jenom naoko

Po úvodních výstřelech globální obchodní války je svět v tuto chvíli opravdu jen kousek od rozpoutání její plnohodnotné podoby. Washington a Peking si zlověstně slibují odplatu v duchu „oko za oko, zub za zub“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 23.6.2018 19:48

Trochu zvláštní

jsou ale reakce "přátel" ameriky, které, ačkoliv sami uvalují na americké zboží vyšší cla než je tomu naopak a přitom do USA vyvážejí násobky objemů zboží než dovážejí nechtějí o jakékoli změně poměrů jednat. Přitom původní smlouvy byly vytvářeny v době, kdy se USA snažily "spojencům" pomoct a nerovné vztahy jim tolerovaly. Asi jako by dospělé děti stále požadovaly po rodičích kapesné. Další zvláštní věc - alespoň pokud jde o komentáře různých "expertů" - je, že USA musejí zavedení cel zdůvodńovat "národní bezpečností", zatímco - jak vidno - Evropa svoje "odvetná opatření" nemusí zdůvodńovat nijak...

J. Fridrich 24.6.2018 6:27

Re: Trochu zvláštní

Souhlas pane Schwarz.. Podstata toho velkého " humbuku " ve světě a hlavně v nyní špatně vedené Evropě ke správným krokům presidenta Donalda Trumpa, který chce - obecně řečeno - dát do spravedlivého pořádku vztahy mezi Amerikou-USA a hlavně Evropou, ale i jinými částmi Světa je v tom, že Evropu a i jiné části Světa chrání Amerika 73 roků od konce II. svět. války svým raketojaderným potenciálem za své náklady-prostředky na její gigantickou vojenskou sílu - a té jedině SSSR a nyní Rusko i muslimští arabáši ROZUMÍ. Také ve vzájemném obchodě s většinou zemí Světa na ten obchod Amerika doplácí. President Trump chce tyto pokřivené vztahy spravedlivě NAROVNAT.

K. Janyška 23.6.2018 10:23

Povede konečně k posílení funkce národních států, jako

jediným možných prvků spontánního řádu lidského světa a správců zemského povrchu. Kdo to neví, doučit kompozitivní teorii. A to hned ! Příště bez této znalosti raději nepsat... Dzp.

T. Pansky 23.6.2018 4:22

Mohl by autor nebo nekdo jiny zduvodnit toto: " ...

Světová obchodní válka by v USA totiž zničila více pracovních míst, než by jich vytvořila." Tuto vetu opakuje mnoho komentatoru, ale nikdo to nezduvodnuje. Muze nekdo odpovedet?

J. Plíva 23.6.2018 9:02

Re: Mohl by autor nebo nekdo jiny zduvodnit toto: " ...

Zkusím to: Zůstaňme u zvýšeného cla na ocel. To (dočasně) prospěje výrobcům oceli v USA, protože poškodí evropskou konkurenci. Ale zvýší to ceny oceli v USA. Kdo v USA potřeboval ocel a kupoval ji levněji z Evropy, bude mít nyní vyšší náklady. Což může znamenat propouštění.

Odstranění konkurence zásahem státu přináší sice prospěch ocelářům v USA, ale zároveň brzdí jejich motivaci zvyšovat konkurenceschopnost, takže by jim to mohlo později škodit.

J. Schwarz 23.6.2018 19:51

Re: Mohl by autor nebo nekdo jiny zduvodnit toto: " ...

A co my? Je pro nás "výhodou" dovážet levnou zeleninu, ovoce a třeba vejce z Polska nebo naopak o hrozbu, pokud zrušíme domácí kapacity? Budete taky argumentovat tím, že levná polská vejce jsou výhodná pro naše výrobce těstovin a když by museli nakupovat dražší česká vejce...

J. Plíva 24.6.2018 11:55

Re: Mohl by autor nebo nekdo jiny zduvodnit toto: " ...

Předpokládám, že pro lidi je výhodné mít levnou zeleninu nebo vejce a nezáleží na tom, jestli z Polska nebo Ukrajiny, Slovinska, Rakouska. Záleží jen na kvalitě a ceně, ostatní nikoho nezajímá. To je volný trh. Lidé na trhu nezkoumají, odkud to zboží je a jestli byla při jeho výrobě narušena ekologie nebo lidská práva.

Existuje pak trh mocensky (politicky) ovlivňovaný, a tu stává, že různí výrobci využívají stát ke zničení konkurence prostřednictvím různých výhod. Jestli je pan Schwarz výrobce vajec a má bratrance na ministerstvu zákazů nebo cel nebo hygieny nebo na ministerstvu razítek, pak toho využije. To je problém mocenských zásahů do volného trhu.