29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Odešla krize, dluhy po ní zůstaly

Zná to každá domácnost. Jednoho dne člověk skončí nákladnou rekonstrukci, pošle děti na studia a plánuje jako každý rok zahraniční dovolenou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 18.4.2021 23:21

Řekl bych, že politikům jsou nějaké dluhy u zadele. Je zajímá jen stav jejich konta. Vzhledem k délce jejich funkčního období jim nehrozí, že by museli něco řešit.

J. Kraus 18.4.2021 10:31

Snad to byl Hans Fallada nebo jiný autor, zachycující ve svých románech období německé hyperinflace ve 20.letech. I tehdy bylo možné půjčit si peníze, ale ž......í lichváři požadovali vrácení nikoli původní sumy + úrok, ale pochopitelně navíc i částku zohledňující výši inflace k datu splacení. Dlužník samozřejmě musel něčím ručit a docházelo tak k velkým přesunům majetku. Bylo by už od tématu a ani bych se neodvážil napsat, jak se takové chování, jistě čistě tržní, odrazilo na vztahu Němců k onomu etniku. Proč tohle píšu: Ty dnešní miliardy a biliony se budou splácet v nominální hodnotě, nebo navýšené o inflaci? Jisté je, že inflační tlaky budou obrovské, i s ohledem na přesun tvorby reálných hodnot ze Západu jinam. Jsou dvě možnosti. Buď proběhne relativně krátká hyperinflace a po všeobecném zbídačení se začne od nuly a od stavu "kdo nepracuje, ať nejí". Nebo se mocipáni pokusí udržovat potácející se společnost mezi životem a smrtí k témuž zbídačení, dokud nedojde k sociálnímu výbuchu.

M. Pivoda 18.4.2021 11:46

Existuje ale i třetí možnost.

V prostředí českých dědků na Neviditelném psovi ta možnost je ale samozřejmě nerealizovatelná.

Viz níže úvahy o deflaci v důsledku intenzivního technologického rozvoje.

I. Hermanek 18.4.2021 17:38

Ehm? Pan je zřejmě na cestě spasitelstvi

L. Novák 19.4.2021 1:27

Ne, Pivoda je místní dementní flašinetář blábolící nesmysly... :-P

I. Hermanek 18.4.2021 17:38

Ehm? Pan je zřejmě na cestě spasitelstvi

M. Pivoda 18.4.2021 18:23

O mně v tomto případě vůbec nejde.

"Spasit" nás může (v principu) jen technologický pokrok.

Nemohu ale být optimista, vzhledem ke své prožité minulosti v Česku. Politika zde totiž dokáže zde zabít velmi slibný technologický pokrok. Mohu toto obecné tvrzení samozřejmě konkretizovat, ale někteří čeští důchodci by si z toho mohli mít podrážděný žlučník.

L. Novák 19.4.2021 1:30

Minulost agenta StB "Akáta" Pivody musela být za bolševické totality opravdu skvělá. Proto pořád ;-O mele nesmysly o současnosti a budoucnosti, do níž samozřejmě nevidí... Rv ;-D

J. David 17.4.2021 21:02

Nuž, již kdysi náš humorista řekl, že když není z čeho tlačit, na latrínu se neleze.

L. Novák 17.4.2021 19:17

No co, dluhy máme velké, tak proč je ještě neznásobit zelenými Bilionovými tunely OZE, Green Dealem a financováním Klimatického alarmismu třeba v USA programem dementa Bidena utratit dva tisíce miliard USD na podporu tzv. "boje proti změnám klimatu"...;-D

Jedeméééé z kopcééé, držte si klobouky! !!:-P

J. Moravec 17.4.2021 13:51

Je to jednoduché. Stačí zvolit sociální demokraty a jsme ztohoven. Ti si s tím poradí jako s Altnerem. Navíc maji v záloze Paroubka: "stát dluhy platit nemusí".

V. Petr 17.4.2021 13:47

Dluhy platí ředový občan INFLACÍ, která je neuvěřitelně vysoká.

J. Hajský 17.4.2021 14:15

Deflace je opak inflace. Ceny se snižují. Proč i o ní se hovoří, že je špatná?

M. Pivoda 17.4.2021 15:40

Budoucí společnost hojnosti je založena právě na deflaci, kterou v ekonomice způsobuje technologický rozvoj, konkrétně IT technologie (ve 21. století hlavně sítě 5G a AI).

Ekonomové, myšlením stále v 19. století, ale nejsou schopni pozitivní přínos z rozvoje technologie změřit.

https://www.zdnet.com/article/unstoppable-tech-driven-deflation-will-be-the-next-economic-challenge/

L. Novák 17.4.2021 19:08

A dementní flašinetář Pivoda blábolí stejné nesmysly pořád dokola... :-P

M. Pivoda 17.4.2021 19:14

A navíc poskytuje webové odkazy na další "dementy", dle magora Ladislava Nováka.

R. Langer 18.4.2021 0:06

To těžko, ty naše malá hloupoučká UI, že jsi neschopný ekonomický nedouk je zřejmé z každé tvé věty... ;-D

P. Milan 17.4.2021 17:54

Se hovoří?

Hovoří ti, kdo se obávají, že by stát přišel o dodatečné méně viditelné zdanění. Nic jiného totiž inflace není. A vyvolává ji jen tištění peněz, nic jiného.

V. Kolman 17.4.2021 11:56

Zlatej Kalousek!

F. Kusák 17.4.2021 13:03

Ježíšikriste, jen to ne. Kalousek nebyl ani ekonom ani podnikatel, ale šejdíř. Jeho metody byly neetické a pochybné. Nic dobrého nepřinesly a stát, díky propadu ekonomiky, ještě více zadlužily. Nevím, co měl znamenat boj o stravenky, super hrubá mzda, zpětné vracení státního příspěvku ze SS, zastavení příprav velkých investičních akcí nebo kampaně s rozesíláním zadlužené částky atd. atd.

L. Novák 17.4.2021 19:10

Ta kampaň byla báječná! Každý viděl černé na bílém, jak vysokou částkou jej zadlužily vlády ČSSD. A že tu částku taky bude muset zaplatit...

R. Langer 18.4.2021 0:07

Tak dluhy se přece neplatí, to je přece staré známé heslo a praxe ČSSD už odedávna... ;-D

J. Hajský 17.4.2021 10:14

Co se týká makroekonomiky jsem úplný laik. Ale myslím, že se alespoň dobře vyznám v ekonomice rodiny, potažmo občana.

Chci-li si já nebo jakýkoli jiný občan půjčit od banky nebo nebankovní společnosti peníze je samozřejmé, že je musí splatit, dokonce i s úroky. Což mě vede k banálnímu zjištění, že existuje-li dlužník existuje i věřitel, tedy ten kdo dlužníkovi peníze půjčil.

Až potud je vše jasné. Ale zadlužují se i státy. například V letech 1823, 1829 a 1842 Salonon Mayer Rothschild poskytl finanční půjčky rakouské monarchii. Předpokládám, že mu je Rakousko splatilo.

Ale přejděme k dnešku. Drtivá většina států se kontinuálně zadlužuje už celá desetiletí, v krizích toto zadlužení roste skokově. A nezadlužují se jen chudé státy, i ekonomický gigant USA má obrovské dluhy. Dočetl jsem se, že celkový světový dluh (vlád, firem a domácností) již činí na neuvěřitelných 281 bilionu dolarů. Dluh se stal naprosto běžnou součástí života. Státy na rozdíl od firem či jednotlivců nijak netrápí to, že je budou muset někdy v budoucnu splácet.

A dostávám se ke své laické otázce: Jestliže platí, že existuje-li dlužník existuje i věřitel, kdo je tedy věřitelem států? (Asi mi odpovíte, že věřitelem jsou budoucí generace. Ale protože zadlužení stále stoupá, i tyto budoucí generace budou jednou dlužníky. A jednou to zákonitě dospěje do stádia "Big Bangu". Ještě, že se toho nedožiju.)

L. Písařík 17.4.2021 10:27

Jste opravdu přesvědčen o tom, že dluhy někdo zaplatí ?

Leda zase občané. Nebo dluhy budou placeny z dalších dluhů, podívejte se na Řeky, ti jsou ve splácení dluhů mistry.

J. Hajský 17.4.2021 11:31

Jestliže naznačujete, že je možné, že dluhy (na úrovni států) nikdo nezaplatí, tak proč si vůbec dělat hlavu se schodkovým rozpočtem?

Nebo jak je to v té písničce (poupraveno):

Nám je to volný, na nás to neplatí,

my se zadlužíme, on to někdo zaplatí.

Z. Lapil 18.4.2021 12:26

Makroekonomika se od ekonomiky vaší domácnosti liší počtem nul. Včetně inflace - vyděláváte-li 10x tolik, můžete si dovolit nominálně 10x dražší chleba, případně auto.

Státu půjčuje kde kdo. Stát totiž vydá dluhopisy, kup, kdo máš zájem. Na každém dluhopisu je napsáno, kdy a kolik za něj dostanete. Běžně se počítá s "velkými hráči", například s penzijními fondy, které - protože musí být bezpečné - smějí kupovat jenom státní dluhopisy (a pár dalších), protože stát pravil, že ty jsou bezpečné. Existují, přinejmenším u nás, dluhopisy "občanské", jistě vzpomenete například na "povodňové" dluhopisy; počítám, že se liší zejména částkou - s bankami a pod. se lze bavit o miliónech, s "obyčejnejma lidma" těžko.

Součástí dluhopisu je úrok, součástí úroku je (očekávaná) inflace. Netřeba rozebírat, předpokládám.

Dluhopis (obvykle?) není věčný (jako vkladní knížka), ale je splatný k určitému datu. Nemá-li stát nebo kdokoli peníze, vydá nový dluhopis (nový úrok; nová inflace) a starý zaplatí z něj. Taky se tomu říká vytloukání klínu klínem.

Pro představu, o jaké peníze se jedná: ve státním rozpočtu je kolonka "dluhová služba". Před koronakrizí činila nějakých 50 - 60 miliard korun. Myslím si, že to jsou právě a jen úroky (a poplatky za vední účtu, majíl-i dluhopisy něco takového), ale jistý si tím nejsem.

V. Petr 17.4.2021 9:55

Ostatně soudím, že EUmusí být zrušena! Miliardy, vyhozené na "boj proti globílnímu oteplování..."

L. Hančar 17.4.2021 8:32

Nemohu si do hlavy srovnat informaci NKÚ, že naše vláda utratila polovinu loňského schodku státního rozpočtu ( cca 190mld) za předvolební kampaň vládní koalice. Nejen, že neušetřili ani kačku, snaha byla utratit schválený megadluh do poslední koruny. A NIKDO to kromě NKÚ a pár komentářů tady neřeší.

D. Polanský 17.4.2021 7:58

Plán musí a může být jediný: šetřit, šetřit, šetřit! Vše ostatní je zlé.

T. Kohout 17.4.2021 3:46

A počítali ti mistři, že přijdou další, nové krize? Fakticky se dá prognostikovat, že každé 2 roky přijde nějaká nová, "nečekaná" krize, protože tak to ukazuje běh života.