19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jsme o století zpět, lidstvo se nepoučilo

V historii vždy byla hospodářská politika intenzívně provázána se zájmy významných finančních skupin. Ty lobbisticky ovlivňovaly politiku a hospodářskou politiku tak, aby šla na ruku zájmům předních byznysmenů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Hladík 9.4.2021 21:56

Z textu: "typickým příkladem se stalo Německo 30. let. To nepochopilo, anebo pochopilo, ale populisticky nedbalo, že krize v roce 1929 se zrodila z tisku peněz, a tak své předlužení způsobené povinností platit reparace z 1. světové války „řešilo“ dalším vystupňováním tisku peněz a vyvoláním hyperinflace. Ta je dnes historiky považována za jednoznačně spojenou s nástupem Hitlera a vyprovokováním 2. světové války."

- Toto tvrzení neodpovídá realitě. Hyperinflace v Německu byla ve 20 letech (první polovina), nikoliv po roce 1929. Vedla k "odmazání" státních dluhů v markách. K nástupu Hitlera vedla naopak krize a deflace ve 30. letech (krachy bank, snížení množství peněz v oběhu). Je to tedy přesně obráceně.

H. Rybnická 9.4.2021 15:50

Paní autorko, dovolím si upozornit, že první Gründerkrach, tedy celosvětová krize vyšla roku 1873 z Rakousko-Uherska a měla hned několik příčin, m.j. i neúspěch vídenské celosvětové hospodářské výstavy,(dostavilo se značně méně návštěvníků z důvodu panující cholery a tím došlo k milionový ztrátám) ale také vysoké reparace které Francie musela splácet v důvodu prohrané války s Německem 1870-71 tedy příliv finančních prostředků do Střední Evropy. K US federální bance bylo v tu dobu ještě několik desetiletí. Nacionalismus také nebyl vyvolán koncem 20tých let, ale už uprostřed 19. století - nebo proč myslíte že vzniklo Československo? A Hitler používal jiné metody, i když tyto byly nastaveny již o něco před jeho nástupu k moci, snažil se totiž postupovat proti nezaměstnanosti státním konceptem (nejpopulárnější příklad je stavba dálnic).

V. Petr 9.4.2021 13:28

Peníze v rukou státu - Murray N. Rothbard

Jakmile byly transakce odpojeny od HMOTNOSTI drahého kovu a stát začal razit mince, byla otevřena cesta k jejich zlehčování, čímž si stát opatřoval dodatečné peníze a okrádal tak obyvatelstvo. Tisk papírových peněz dal v tomto směru státu netušené možnosti.

"Stát, tento nepostižitelný zloděj, který Vám ukradne polovinu peněz, aniž Vám musí sahat do peněženky..." (c) Hans Fallada.

Š. Hašek 9.4.2021 19:05

Tak nějak.

Pouze upozorním, že průšvihy se děly každým nalezením silného ložiska stříbra (Bavorsko zakázalo přijímat jáchymovské stříbrňáky). Nebo dovozem zlata z Nového Světa, které strčilo do kapsy ta naleziště tady.

Ale bylo to menší zlo než dnes. Naštvalo to jen majitele velkých truhel, sedláka ne. Dnes tomu bude naopak!!!

J. Bruner 9.4.2021 10:30

když někdo padělá papírový peníz, tak je to trestný čin. Když totéž udělá banka a tisk dluhopisu v korunách není nic jiného než padělek, tak tomu všichni tleskají. Nemám nic proti dluhopisu, ale ať není v korunách a neředí tak měnu mého státu a tím ji znehodnocuje. Výsledkem je mmj.to, že se musí neustále zvyšovat množství zboží v oběhu a tím drancování země.

Š. Hašek 9.4.2021 11:57

Problém bude v tom, že řádně splacený dluhopis byl "motorem" obchodního ruchu. Stejně jako směnka. Stejně jako znalost "ten je slušnej, tomu věř".

Dnes se nejedná o dluhopisy (byly kdys), dnes se jedná o "smlouvu mezi vládou a bankéři, že nenechají letadlo spadnout. A pokud ano, tak si to včas řeknou".

Není mi deset a s tátou jsem chodil v deseti do spořitelny. Taky tohle zavinilo, že pokud dnes slyším "zadarmo", tak .................

Zkráceno.

J. Bruner 9.4.2021 13:34

směnka, původně cizí ponejvíce bankovní, byl příkaz bance nebo jinému subjektu, vyplatit z peněz dlužníka u banky částku věřiteli, tedy závazek byl kryt penězi. Dluhopis, stejně jako vlastní směnka je jen papír na čestné slovo a já brojím proti tomu,aby jeho nominace nebyla v korunách. Riziko ať si nese ten, kdo dluhopis přijal a nenechává se krýt korunami.

P. Lenc 9.4.2021 10:13

Zase dobrý článek.Jenom čekám na "stanovisko" všeznalého Šejny.R^

P. Pavel 9.4.2021 9:56

Ke třetímu odstavci od konci mám výhradu. Tisk peněz a hyperinflace ve Výmarské republice skončil v roce 1924, kdy dosavadní marku nahradila tzv. říšská marka. Tedy dávat do souvislosti hyperinflaci a mnohem pozdější krizi, nemluvě o nástup hitlera o více než 10 let později, nelze. Nemluvě o tom, že německá vláda ze začátku 20. let 20. století, která tiskem peněz vyvolala hyperinflaci se stěží mohla "poučit z krize roku 1929", leda že by dokázala cestovat v čase.

Se zbytkem článku ale lze souhlasit. Neměl by ovšem být adresován "lidstvu" ale agentu burešovi a šilerce.

P. Kubáč 9.4.2021 9:40

Myslím že neblahá rovnice 2021 (+-) = 1921 platí i v dalších oblastech, nejenom v ekonomii.

D. Polanský 9.4.2021 9:30

Dámo, dějiny učí, že dějiny neučí.

Š. Hašek 9.4.2021 9:02

Slušné, výborné.

Zlehčování měny je velice starý zločin. Občas se trestalo rozpáráním zaživa. To bylo v době truhel se stříbrňáky.

Dneska se kvůli zlehčování měny sejde odborná komise a vyřeší to rozhozením balíčků peněz. Mezi koho?

P. Pavel 9.4.2021 9:38

Teď jsi jim to nandal, hašku. To si šilerka a bureš za rámeček nedají.

P. Lenc 9.4.2021 10:12

Vy už zřejmně v "rámečku" jste. Pane Hašku, dnes už podruhé souhlas.

P. Pavel 9.4.2021 11:07

O tom pochybuju. Občasné připomínání faktů, které zde praktikuji, zrovna bureš, šilerka i hašek dost nesnášejí.

M. Baloun 9.4.2021 7:47

Dobré jen dvě poznámky: historie se nikdy neopakuje. Některé věci námn mouhou připadat podobné, známé ale nakonec jde vždy o novou originální událost. Za druhé: závšrečné tvrzení je tak trochu faul - kdo se mnou souhlasí ok, kdo ne je hlupák:-)

Z. Lapil 9.4.2021 14:01

Historie se nikdy neopakuje, stejně jako nevstoupíš dvakrát do téže řeky. JENŽE utopit se lze i v jiné řece.

J. Trmal 9.4.2021 7:19

Takže jsme asi ztratili posledních sto, možná i dva tři tisíce let. No a, co je to proti dějinám, a třeba proti evoluci ?