16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bitcoin a Green Deal, dvě letadla

Investorským (a potažmo ekonomickým) světem hýbou už roky a kromě jiných dva pojmy. Bitcoin je jeden. Green Deal (i když třeba dříve jinak slovně pojmenovaný) ten druhý. Základní otázka je pořád stejná: Jsou to letadla?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 24.1.2022 21:59

Řešení Green Deal existuje, je to ale záležitost pro technology nikoliv pro ekonomy.

Moonshots exist at the intersection of impossibility, hard work, and exponential tech.

L. Žaloudek 24.1.2022 15:46

Mně připadá zajímavá až ta závěrečná myšlenka: nebýt bitcoinu, možná bychom měli elektřiny skoro dostatek...

M. Pivoda 24.1.2022 13:41

Zpráva z Lidových novin: "Trhy znervózňuje napětí na Ukrajině. Padají rubl i ruské akcie."

Komentář

Proč by v dané situaci měl Bitcoin růst?

R. Langer 24.1.2022 14:29

A on roste? Nebo klesá? A jak se to vlastně pozná, když je to úplně "nezávislá měna", ty naše malá hloupoučká UI? ;-D

P. Hatina 24.1.2022 19:46

Aha,, no víte, pozná se to velice snadno. Protože, za nějakou předem uvedenou cenu v bitcoinech si nekoupíte nic, ani to kafe ne. Pokaždé, když si za bitcoiny něco takzvaně kupujete, tak se stejně provede okamžitý přepočet z fiat měny do bitcoinu dle aktuálního kurzu a teprve pak tedy uvidíte na vlastní krypto peněžence jestli roste nebo klesá. Aby jste potom třeba na ten nákup měl, kdyby šel ten kurz rychle moc dolů..;-D

V. Humble 24.1.2022 15:06

Jde priblizne o to ze BTC se chova jako rizikova investice a kopiruje vice mene chovani akcioveho trhu. Mnoho argumentu je zalozeno na tom ze BTC je safeheaven pro inflaci nebo pro pripad krize coz se nepotvrzuje protoze by btc pri negativnim vyvoji na trhu neklesal naopak by stoupal protoze potavka po investicich ktere ochrani hodnotu v nejistych dobach stoupa.Choval by se vicemene jako zlato i kdyz cena zlata je umele modifikovana centralni bankou aby se na verejnost nedozvedela alarmujici udaje.

L. Hančar 24.1.2022 12:39

Ono to vypadá jako hra kryptoměnám propadlých šílenců, ale autorem uváděná čísla asi mají reálný základ. Když jsem na Bazoši hledal nějaké použité tepelné čerpadlo, narazil jsem na inzerát, kde borec prodával tepelné čerpadlo pro vytápění domu na bázi těžení kryptoměn. Prostě těžíte bitcoiny a ztrátovým teplem si vytápíte dům. Bude to jistě ekologické, protože elektřina je přeci nááádherně zelená!

R. Polášek 24.1.2022 16:56

Jako že místo toho, aby kolektorem tepelného čerpadla chladil půdu na zahradě a z toho získával to teplo, tak kolektorem tepelného čerpadla chladil výpočetní jednotky počítačů a tím získával teplo?

Zajímavá myšlenka, ty procesory mohl snadno chladit až někde k teplotě 0 st C, tím získal kapacitu k slušnému přetaktování těch procesorů. Na kterých tím mohl něco ušetřit.

M. Adam 24.1.2022 12:05

Ze je Bitcoin zajimavy jen za urcitych podminek se u nas ukazalo, kdyz poslanci jedne partaje z dnesniho Splacance jej zkouseli tezit na poslanecke ubytovne. A neverim, ze tam plati plnou cenu spotrebovane elektriny.

M. Pivoda 24.1.2022 11:39

Cituji ze závěru článku: ..."Letci v zeleném přijdou o vše" (tzn. o všechny peníze). Jenom peníze.

Jenže letci i neletci dohromady přijdou možná o život. Takže co?

Cituji z článku historickou moudrost: "... první zákazy spalování uhlí najdeme v Anglii v roce... To byste neuhodli: 1307. V okolí londýnského Toweru se nedalo dýchat a král Edward I. vydal první ekologickou legislativu. ..."

Ś. Svobodová 24.1.2022 11:41

Možná Vás nepotěším, ale všichni umřeme zcela jistě, ne možná.

M. Pivoda 24.1.2022 11:52

Šustrová zakončila svůj fejeton: "... Usoudila jsem, že svatý Petr směr mých úvah schvaluje."

J. Ptáček 24.1.2022 10:48

Pár vyčůránků vydělá balík, důvěřivým zůstanou oči pro pláč. Právě ti to všechno zaplatí. Peníze se přece "neokotí". Jenže vysvětlujte to někomu, kdo vám á priori nevěří. A budou to opakovat do nekonečna, dokud bude mít z čeho.

P. Pepax 24.1.2022 10:11

S obrovskou koncetrací hlouposti obsaženého v zeleném úletu se kryptoměny nemohou rovnat, zřejmě komisaři EU si kryptoměny nakupují, jinak si nedokáži představit že toto nebývalé energeticky náročné snažení už dávno nezakázali.

R. Polášek 24.1.2022 9:47

Greten Deal charakter letadla má. Ale ne finančního, ale technického letadla.

Všechny OZE elektrárny i pravděpodobně v blízké budoucnosti všechny "čisté" technologie jsou a budou postaveny za vynaložení "špinavé" fosilní energie. Vzápětí budou zdroje "špinavé" fosilní energie totálně odstaveny a vyřazeny, ale pouze se zdroji té takzvané "čisté" energie už nebude možné další generaci zdrojů vůbec postavit, protože energie a nutné suroviny s vysokou spotřebou energie nebudou v potřebném množství a kvalitě dosažitelné. Z produkce těch "čistých" zdrojů bude možné v další generaci postavit pouze výrazně méně dalších čistých zdrojů a až tyto zestárnou a budou se muset obnovit, zase z nich bude možné postavit ještě méně zdrojů energie.

Pokud se dostatečně brzo nepovede zlomit odpor zelených škodíků proti jaderné energii nebo pokud se nepovede dát dohromady a prosadit fůzní zdroje energie.

V. Humble 24.1.2022 9:24

Bitcoin ma obrovské výhody oproti platidlum ktere pouzivaji staty. Je pro obycejneho cloveka lepsi ve všech ekonomickych aspektech s jednou vyjimkou. Obyvatelstvo není nasilim nuceno ho používat.Pokud stat donuti lidí kupovat trabanty a bude ztezovat nakup oktavii a zakazovat oktavkam jezdit do urcitych měst a ulic mate tu situaci ktera reprezentuje situaci bitcoin. To je od letadla dost vzdalene a uplny opak od green deals. Bitcoin ma obrovské moznosti pro 21 stoleti ale osobně si myslím že vládou a banky ho zakazou protože tyto instituce tezi z penez zadarmo. S masovym prichodem bitcoinu by byli donuceny hospodarit tak jako kazdy clovek jen s tím co vlastni bez moznosti neomezeneho prisunu penez.

J. Tachovský 24.1.2022 9:27

Bitcoin má jednu nezanedbatelnou ekonomickou nevýhodu. Převody jsou dost pomalé. Na rutinní platby v obchodě to není. Ale to je spíš jen dočasná technologická nedotaženost.

J. Altman 24.1.2022 12:37

Četl jste někdy o Lightning Network?

V. Wagenknecht 24.1.2022 9:31

To je pravda. Dneska třeba hlásí noviny, že zase vykradli nějakou kryptoměnovou burzu a 15 miliónů v eurech je pryč. Možnosti jsou prostě obrovské.

R. Polášek 24.1.2022 9:50

Třeba takovou obrovskou "výhodu", že když včera stál jeden bitcoin například 500 tisíc, dneska může klidně stát 350 tisíc a zítra klidně jenom 100 tisíc nebo stejně tak 600 tisíc.

V. Humble 24.1.2022 10:09

Bitcoin momentalne slouzi jako investice ne jako platidlo. Pokud by se masove rozsiril a pouzival jako penize doslo by prirozene ke stabilizaci a ustaleni ceny. Pro predstavu bitcoin by se pak choval jako zlato v dobach kdy se pouzivalo jako platidlo a zaroven jako investice k uchovani hodnoty.

R. Langer 24.1.2022 14:24

Bitcoin od začátku slouží jako past na hlupáky, ale hádat se nebudu... ;-D

V. Humble 24.1.2022 14:53

Ja si take myslim ze bitcoin se neprosadi ale z diametralne odlisnych duvodu. Jinak pasti na hlupaky by se dal popsat cely dnesni bankovni sektor kde jsou v miliardach dotovany obrovske spolecnosti aby nezkrachovaly pred pruserama ktere sami zpusobili zatim co obycejni lide ktery to plati jsou prichazi pri problemech o vsechno. Staci se podivat na posledni financni kolaps aby jsme zjistili proc se stale vice lidi snazi dostat ze sparu statu a bank.

O. M. 24.1.2022 21:06

Dotování ztrátových podniků nemá příčinu v bankovním sektoru, ale v politice. Kdyby záleželo jen na bankéřích, ty podniky dávno padly.

J. Altman 24.1.2022 9:16

Kdyby si autor raději napřed něco přečetl, než začne plácat o něčem, čemu nerozumí.

Ale chápu, že když je XX let člověk v něčem vychováván, tak se pak změnám brání. Matrix :-)

https://cs.braiins.com/blog/odluka-penez-od-statu-kniha-josef-tetek

J. Bečvář 24.1.2022 9:31

Vy bitcoiňáci jste jako špatná sekta. Jakmile někdo nesouhlasí, vyjádří pochybnost, či nadhodí dotaz, okamžitě přispěcháte s útokem, jak tomu nerozumí a má si něco přečíst. Jděte s tím někam...

Když je to tak dobré, nechte si to pro sebe. Není potřeba to stále obhajovat.

Chápu, čím víc lidí uvěří, tím víc peněz se přesune. Tímto způsobem je ale akorát odradíte.

J. Tachovský 24.1.2022 9:51

Je to přesně naopak. Bitcoin je třeba obhajovat. Čím víc midí mu přijde na chuť tím víc poroste jeho cena.

J. Altman 24.1.2022 11:18

Takže věříte, že si autor článku o bitcoinu něco přečetl?

J. Nevrkla 24.1.2022 9:08

Já kryptomenam nevěřím. Lidé vynakládají velké úsilí a spotřebovávají velká množství energie na takzvanou těžbu. Ve skutečnosti se jen počítačově perou o nějaký virtuální balíček, žádná nová hodnota nevzniká. A to budou chtít vyměnit za reálné hodnoty? Podle mě se ta představa musí zhroutit.

A. Stárek 24.1.2022 9:20

Téměř všechny dnešní peníze existují jen v elektronické podobě. Kryptoměny se liší pouze tím, že je nevydává nějaký stát. S tím je samozřejmě spojená různá míra důvěry; ale jak je vidět, důvěra u kryptoměn problém není. Navíc z principu, kryptoměny se nemůžou zhroutit tak, jak se může zhroutit státní měna, protože právě nejsou vydávány centrálně jednou institucí (bavíme se o těch nestátních). Ano, můžou přijít o tu svou "spekulativní" část hodnoty a spousta investic tak půjde do kopru, ale budou existovat dál. A pokud by přestaly fungovat jako spekulativní investice (což se nikdy samozřejmě úplně nestane), bylo by to pro ně jen dobře.