28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Až nás katastrofa zastihne v nedbalkách

Naše Země se mění. Země s velkým Z, tedy planeta. To není nic překvapivého. Vždyť se mění v podstatě neustále. Ale charakter té současné změny s pravděpodobností rovnající se jistotě zasáhne citelně střední Evropu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 9.9.2018 9:17

Úkolem lidstva je zvládnout adaptaci na cokoliv.

I na podnebí a počasí, které jsou mimochodem spontánními řády, reagujícími na chování svých prvků, tedy spontánních sil vesmíru i pozemských... Dzp

F. Houžňák 8.9.2018 21:20

Jediné, co je ohledně klimatu víceméně jisté,

je to, že přijde nová doba ledová. Za sto, pět set, tisíc, pět tisíc let, to nikdo neví. Všechno ostatní jsou pohádky, vyprávěné za účelem vlastního obohacení.

P. Klíma 8.9.2018 21:24

Re: Jediné, co je ohledně klimatu víceméně jisté,

Podle cyklů už může udeřit kdykoliv brzy...

F. Houžňák 8.9.2018 21:26

To je

jisté. Jediné, co není jasné, je to, co zde znamená "brzy". Třeba v geologii je "brzy" něco mezi miliónem a deseti milióny let.

L. Novák 9.9.2018 20:05

Re: To je

Souhlas. Zelený magor "Rada" tento časový rozměr není schopen pochopit...

P. Rada 8.9.2018 22:00

Re: Víceméně jisté je ...

že nová doba ledová sotva přijde. To prostě proto, že množství CO2 v atmosféře už odpovídá stavu planety kdy se doby ledové nevyskytovaly a navic trend sycení atmosféry uhlíkem dál pokračuje. Uhlík v nejbližším desetitisíciletí sotva co s atmosféry odejme - spíše naopak! Vyjma antropogrního působení totiž atmosférický uhlík začínají posilovat přírodní zpětné vazby uvolnování uhlíku s vysušené půdy, tání permafrostu i oteplování oceánů a tání sev polární čepičky. Nevyvolal by ji už dnes ani výbuch supervulkánu ani jaderná zima. Počáteční ochlazení by za několik desetiletí odeznělo. Klimaticky by - ale už bez sedmimiliardového lidstva - pokračoval jen jeden s nejmírnějších oteplovacích scénářů na jejihž civilizovaném způsobu realizace se lidé doposud nedokáží shodnout.

Milankovičovi parametry jsou totiž už vyrovnané na nejbližších 10tis let. Precesi která mohla před 5tis let spustit nástup ochlazení eliminovali nevědomky už tehdy naši předkové zakládáním metanotvorných rýžovišt a vypalováním lesů. Viz publikace Rudimana:

(https://www.databazeknih.cz/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa-65709) komentovaná V.Cílkem:

http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

J. Vintr 8.9.2018 23:57

Re: Víceméně jisté je ...

Na pozemské klima má pořád rozhodující vliv Slunce. Jeho aktivita se také v čase mění.

P. Rada 9.9.2018 7:56

Re: Víceméně jisté je ...

Na úroven celkové průměrné teploty povrchu Země má sice Slunce rozhodující vliv ale nikoliv už na její trend - změnu klimatu. Míře slueční aktivity v úrovni Země se totiž né nadarmo říká/říkalo "Sluneční konstanta".

https://www.treking.cz/astronomie/solarni-konstanta.htm

Podrobná družicová měření však nově zjistila, že stálost této akttivity leží v mezích zhruba o dva řády suptilnějších než má dnes CO2. Celkový vliv různých podnětů na iradiaci pak nejlépe vystihuje jejich souborná tabulka:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

J. Vintr 9.9.2018 9:31

Re: Víceméně jisté je ...

Dalším prokazatelným činitelem pozemské teploty je znečištění atmosféry pevnými částicemi. Na rozdíl od neprokazazelné hypotézy o sklenikovem efektu, způsobeném oxidem uhličitým, se to velice názorně ukázalo třeba při velkých sopečných erupcích. Například takovým Číňanům znečištění ovzduší, které si sami vyrábějí, způsobuje dost problémy v zemědělství. Pokud z jakéhokoliv důvodu dochází ke globálnímu oteplování, můžeme být rádi, že to kompenzuje ochlazování, ke kterému dochází tím, co my (a občas i priroda) vypouštíme do atmosféry.

P. Rada 9.9.2018 9:51

Re: Víceméně jisté je ...

Pane Vintr pokud tvrdíte: ..."neprokazazelné hypotézy o sklenikovem efektu" ... pak by ve fyzice nesměly platit zákony a zákonitosti známé už od počátku minulého století na základě kterých byly změřeny vlastnosti radiačně aktivních plynů a už Svante .Arrhenius proto dokázal spočítat jak asi velké oteplení by přivodilo zdvojnásobení CO2 v atmosféře.

Zkuste si dohledat práce Plancka, Wiena, Boltzmana ... alespon tak, jak na ně navazuje středoškolská úroven poznání a najdeteli v nich něco neprokazatelného typuji, že záhy budete mezi kandidáty na nejbližší Nobelovu cenu.

Nechcese-li Vám to ale dohledávat - nebo nemůžete... - pak alespon nabízím zkrácené povídání o skleníkovém jevu od pana Cílka:

http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

J. Vintr 9.9.2018 13:32

Re: Víceméně jisté je ...

Na teplotu na naší planetě má vliv spousta faktorů a nelze teoreticky určit, jaký má který z nich vliv. Teoretické výpočty jsou možné jen při velkém zjednodušení výchozích podmínek, které tento výpočet dělají naprosto neprůkazným. I když se "vědátoři" tváří, že tomu tak není. Zvlášť, když jim za to někdo dobře zaplatí. Kdyby měli pravdu, tak už dávno poroučíme dešti větru. Zatím ale dovedeme jen s bídou předpovědět počasí na pár dní dopředu.

L. Novák 9.9.2018 20:06

Re: Víceméně jisté je ...

:-) Konec "Radova" žvanění... :-)

P. Rada 10.9.2018 9:56

Re: Víceméně jisté je ...

... "nelze teoreticky určit, jaký má který z nich vliv.".... prakticky to ale lze ZMĚŘIT!

Věda má pak na základě teorie potvrzené praxí reálný nástroj jak s mírou pravděpodobnostní předvídat budoucí jevy v komplexním systému.

K. Drábek 9.9.2018 9:01

Zcela jisté je, že pan Rada opět boduje

Všechny doby ledové začaly tehdy, kdy bylo v ovzduší více CO2 než dnes.

Mimochodem, stále čekám na vysvětlení, proč o dva řády více CO2 v ovzduší nezabránilo době ledové na konci ordoviku. Po ní ovšem nastoupilo teplé klima.

A k roli CO2 třeba tohle:

http://www.thegwpf.org/patrick-moore-should-we-celebrate-carbon-dioxide/

Kam vede přeceňování role CO2: http://drabek.bigbloger.lidovky.cz/c/205425/Zavinili-dobu-ledovou-lide.html

P. Rada 9.9.2018 9:36

Re: Zcela jisté je, že pan Rada opět boduje

Zcela jisté není v klimatologii nic - jde pravidelně o pravděpodobnostní vyjádření chování komplexního systému. Pravěpodobné nyní také je, že pan Drábek "rýpe" Je tedy škoda, že podávání informací se kterými možná nesouhlasíte považujete ode mě za "body" a reagujete nikoliv věcně souhasem /oponováním k předmětu a s cílem dobrat se blíže k pravdě - ale autoritativně: ...."Mimochodem, stále čekám na vysvětlení"... s pozice jakoby jste byl kantor co oprávněně mentoruje své žáčky ke správné odpovědi a nikoliv partner v diskusi na téma které i jeho zajímá.

Vysvětlení situace jonce ordoviku přesto typuji na menší probádanost radiační situace před cca 500mil let, kdy planeta měla i jinak rozložení kontinenty a jinou distribuci tepla oceány a zřejmě byla pod vlivem nižší úrovně oslunění. Fenomén zlomového nástupu do doby ledové je navíc rizikovější zejména v situaci počínajícího zalednění planety kdy se uplatnuje výrazná zpětná vazba přes měnící se albedo...

Zkuste tedy odpověd hledat v těchto jevech a mezi lidmi jejihž sdílnost rétorikou neodradíte - aby se jim pro Vás pak nechtělo dohledávat detaily.

K. Janyška 8.9.2018 19:27

Ano, musíme se naučit adaptovat na cokoliv co

pochází z vesmíru. Ne s tím bojovat, na to nemáme... Dzp.

M. Pivoda 8.9.2018 16:07

Neviditelná ruka trhu moc daleko nevidí

Smrčka: "Svobodný trh je naprosto kompetentní řešit veškeré hospodářské otázky a problémy, které mají horizont do zhruba dvaceti, pětadvaceti let. Tedy které mají horizont investičního rozhodnutí."

Připomeňme, že rizikový kapitál požaduje návratnost investic do 2 až 7 let. Toto se standardně učí na školách byznysu. Ostatní rozhodnutí jsou málo četné vyjímky.

Vyjímečným rozhodnutím, na cca 50 let, byl velký mezinárodní projekt ITER jaderné fúze ve Francouzském Cadarache (jednání začal už Gorbačov - a to nebyl ekonom). Tehdy trvalo celé 3 roky, než se mezinárodní konzorcium vůbec dohodlo, kde se ten projekt bude realizovat. Mezitím postoupila technologie takovým tempem, že díky možnosti experimentování na malém reaktoru (nikoliv na obrovském ITERu), MIT hoši předpokládají, že problém jaderné fůze bude vyřešen již do 20 let.

Tím vším chci říci, že situace je ještě komplikovanější a ekonomové nepatří k těm odborníkům, kteří mají vhled do technologického vývoje. Klimatické problémy je určitě vhodné řešit v předstihu kvůli obrovským a nevratným dopadům (impact). Ale dnes navrhovaná technologická opatření budou určitě do té kritické doby určitě překonána.

P. Rada 8.9.2018 16:59

Re: Neviditelná ruka trhu moc daleko nevidí

Můžete alespon naznačit něco k té "určitosti" jak asi budou dnes navrhovaná opatření překonána?

Osobně pochybuji, že vůbec nějaká účinná opatření budou zavčas učiněna. Svědčí o tom současný stále více rostoucí trend sycení atmosféry uhlíkem i zmíněná praktická beznadějnost jaderné fůze o které se sní jako o spáse už půlstoletí zatímco "skutek utek".

Právě energetika totiž vykazuje přes veškeré technickovědecké úsilí už celé století pokles efektivity těžby energií (EROEI) dominantních zdrojů. Doposud roste jen celosvětová masivnost energetické produkce se zásadními dopady na udržitelnost.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

M. Pivoda 8.9.2018 17:45

Pro Pavla Radu

Jsou obory, ve kterých lze dělat poměrně velmi dobrou předpověď technologikého vývoje. Ray Kurzweil měl za posledních 35 úspěšnost předpovědí 86%.

Technologie korigující klimatické změny sleduji jen okrajově.

Energetika? Ta by měla být do cca 15 let "vyřešena" i bez vyřešení jaderné fúze. V souladu s předpovědmi Ray Kurzweila.

L. Novák 8.9.2018 18:01

Re: Pro Pavla Radu

A co vám na to řekl MUDr. Chocholoušek? :-)

P. Klíma 8.9.2018 21:23

Blablabla... Tomu vy říkáte "odpověď"? Že se to vyřeší samo?

Citování nějakých vyšinutců vám dodává falešný pocit převahy nad skutečně vzdělanými lidmi, vy jeden gogo!

P. Rada 8.9.2018 21:35

Re: Pro Miroslava Pivodu a další

Pane Pivodo které technologie korigují klimatickou změnu? Snažím se to totiž sledovat už celá desetiletí ale vysledoval jsem jen to, že i od pokusného ukládání CO2 pod zem všichni pro neekonomičnost nedávno ustoupili. Prakticky nikdo tedy technologii jak uvolněný původně fosilní uhlík odebrat s atmosféry nemá.

Za 15let nikdo ani podle dnes známých jaderných technologií nepostaví ani JE 3+ generace - i kdyby jako zázrakem narostla zásoba světových ložisek uranu ze dne na den aby v dostatečném množství takových kolosů bylo vůbec čím "topit".

Rád bych proto věděl na základě čeho Vámi zmíněný pán hovoří o "vyřešení" energetiky. Možné to sice opravdu je ale např za takové krajní situace kdy světová pandemie či válka sníží zásadním způsobem populaci... Pokud totiž vím tak se tento pán věnuje oborům elektroniky a informatiky které jsou už celá desetiletí v progresivním vývoji a to se to pak prognostikuje - nikoli energetiky která už století prokazuje pokles efektivity - viz výše.

Můžete sem proto dát upřesnující odkaz?

M. Pivoda 8.9.2018 22:03

Ne źe bych nemohl. Já nechci.

Spojte při vyhledávání na internetu Ray Kurzweila s tématem které vás zajímá (samozřejmě v angličtině) a něco vám snad vypadne.

J. Lukavsky 9.9.2018 9:18

Re: Pro Miroslava Pivodu a další

"i kdyby jako zázrakem narostla zásoba světových ložisek uranu ze dne na den" No ve vyhořelém jaderném palivu je pořád ještě cca 90% energie. Dá se spálit (a zároveň přeměnit některé izotopy na rychleji se rozpadající....) atd. Takže paliva by bylo na mnoho a mnoho let. Ve Francii tento reaktor odzkoušeli (Fénix) ale museli toho nechat pro silný odpor zelených ekoteroristů. J.L.

R. Langer 9.9.2018 15:20

Re: Pro Miroslava Pivodu a další

Inu, prolhaný Zelený sedmilhář.

J. Chaloupka 8.9.2018 13:33

Prudké změny? A co letecká doprava?

Už přibližně 50 let létáme a poslední roky jako o život. V polovině 90. let min. st. jsme četli, že letiště v Ruzyni zdvojnásobí svoji kapacitu. Tehdy odbavovali cca 6 milionů cestujících. I vybrali jsme úspory, prodali, co jsme mohli, a přestěhovali jsme se z Prahy 6 na opačnou stranu Prahy. Dnes totéž letiště odbavuje více než 15 milionů cestujících a ještě slibuje další. No a protože hlavní dráha už nestačí, tak používají vedlejší a létají přes nás. Bohužel jsme už na stěhování staří.

A ty změny? Když hodíte do plné vany smítko, tak se nic nestane, ale když tam házíte miliony smítek každý den, tak se jednou ta voda pohne. A co myslíte, že dělají letadla s atmosférou?

P. Rada 8.9.2018 16:45

Re: Prudké změny? A co letecká doprava?

Letecký provoz spaluje fosilní paliva stále více a tím spíše, že jsou na rozdíl od silniční dopravy nezdaněná.

https://www.celnisprava.cz/cz/dane/spotrebni-dane/mineraly/Informace/Informace_16_44604.pdf

Ty s letecké a vodní dopravy i když zatím nejsou dominantní (17%?) tak doposud rostou nejrychleji a odhaduje se, že v roce 2050 budou tvořit až 40% imisí CO2.

F. Houžňák 8.9.2018 21:22

Nic,

co by měla s atmosférou dělat? To je, jako když plivnete do Vltavy.

L. David 8.9.2018 10:55

Obraťme se na Brusel.

Odtamtud dokážou poroučet větru i dešti.

L. Novák 8.9.2018 10:29

Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

"...Potřebujeme obrovské investice do krajiny, do technického řešení zadržování vody a také potřebujeme regulatorní kroky v oblasti hospodaření s krajinou ..."

To jsou ale bláboly! Jako zelení magoři a jejich zdejší představitel "Rada"...

"Investice do krajiny" mi rve uši a připadá mi to jako nějaká komunistická pitomost!