28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zachraňme lesy...

V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů. Laičtí občané jsou z veřejných komentářů zmateni, neboť ti, kteří dříve nechtěli kácet stromy napadené kůrovcem (že si příroda pomůže sama), dnes obviňují lesníky z toho, že káceli málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 28.6.2018 20:40

Nic se neděje,

správci lesů chtějí dotace. Tahat z bryndy, aby bylo všechno v plusu. Vždy. Podle pětiletky. Státní lesy ČR makejte a nedělejte výjezdovky s grilováním.

Lesy není třeba zachraňovat, je třeba hospodařit, vydržet z rezerv, postaru a nikoliv křičet "vládo zaplať, my teď nebudeme růst podle plánu, sakra brouk, počasí, klima, déšť, nemáme lidi, .......".

Nejsem volič Zelených. Jen se starám o svůj majetek bez dotací, televize a pana Martana. A ještě platím hnusné daně. To jako na tiskovou manekýnu Českých lesů??? Nezkráceno.

P. Rada 28.6.2018 22:46

Re: Nic se neděje?

Múže to být spíše tak, že do té "bryndy" jste české lesy zatáhl aniž jste si toho vědom. Nebo si toho nechcete být vědom? Nejen ty státní ale i soukromé jsou "v bryndě". Může to pokračovat tak, že snížená retenčníschopnost lesů povede k násobně vyššímu riziku povodní či naopak sucha, které začne zem tím častěji postihovat. Na řadě po lesích je tedy nejspíše zemědělství. Co budou asi dělat lidé až jim dojdou lid neobnovitelné zdroje a půda i lesy se stanou nedostatečně úživné?

Starejte se dál a příkladně o svůj majetek - pokud jste ho nabyl čestně - ale pokud možno taky tak, aby jste zvenčí co možná nic nepotřeboval a ničeho se nepotřeboval zbavovat jinde.

Jestli to oravdu důsledně dokážete budete vzácným příkladem pro své sociální i celospolečenské okolí a proto možná také nadějí, že se lesy přestanou rozpadat na ostrůvky a potůčky konkurující zemědělské půdě na které někteří hospodaří aniž si uvědomují, že její dnešní bonitu pro ně připravili několikatisíceletou činností dříve tam rostoucí lesy.

L. Novák 28.6.2018 23:12

Re: Nic se neděje?

Běžte se picnout, Rado, ty vaše dementní zelené bláboly už tady zamořují životní prostředí!

P. Lenc 28.6.2018 10:24

Pusť

ideologa do lesa a máš katastrofu.Vlasně nejen do lesa...

P. Rada 28.6.2018 10:55

Re: Pusť člověka na planetu.

Ideou některých lidí bylo mít zdravé lesy - ideou jiných mít z nich maximální zisk - ideou společnosti žijící dominantně už odtrženě od lesů a polí - tedy už na bázi neobnovitelného surovinového bohatství, bylo momentálně se mít nejlépe a pak se to nějak vyřeší na bázi neustálého pokroku... Momentálně se opravdu ledacos s toho lidskému druhu podařilo. Podmanili jsme si planetu.

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=253156

Ale začalo to odnášet životní prostředí (biodiverzita klesá více jak 1000x rychleji jak před antropocénem) a nejviditelněji se ČR dnes proměnují smkové lesy Moravy.

Idea egoistické hrabivosti (napnování potřeb člověka ale při pozapománání na sounáležitosti a tedy povinnosti) kterou doposud lidská civilizace na planetě předvádí se tak už např pro nedostatek vody stává nebezpečním i jí samotné.

M. Prokop 28.6.2018 11:33

Re: Pusť člověka na planetu.

Maximální zisk je ze zdravých lesů, ne z bezzásahových pralesů.

P. Rada 28.6.2018 12:08

Re: Pusť člověka na planetu.

Pane Prokope to co jste napsal se právě vstahuje jen na těžbu dřeva a zisk s té těžby. Nikoliv na důvody pro které se nějaký typ ochrany přírody (u nás 16% území) uplatnuje. Račte si je doplnit.

Mě osobně přitom vadí častá polovičatost v přístupu - tedy, že např. "bezzásahovot" se na Š. nevztahuje i na kyselé deště a klimatickou změnu - ale jen na těžební zásahy a stavební uzávěry či používání chemie... v oblasti. Lidé si pak občas myslí, že vyhlášením NP je vše pro životachopnost území vyřešeno.

V. Kotas 28.6.2018 19:58

Re: Pusť člověka na planetu.

Podívej se zpátky do historie a zjistíš, že majitelé měli lesy pro zisk a to jak ze dřeva, tak ze zvěře. A snažili se o rovnováhu v nich. Co vidíš dnes od ideológů, zelených ?

P. Rada 28.6.2018 22:50

Re: Pusť člověka na planetu.

Ano pro zisk si lidé podmanili nejen lesy půdu ale celou planetu a nestačilo jim to a dolují pod zemí... - vše jen pro zisk!

Nevím co si představujete pod pojmem zelená ideologie Vy a tak je to obtížné komentovat.

Pro mě je "zelenou ideologií" situace kdy v obecnosti dlouhodobě klesá na planetě entropie.

K. Janyška 28.6.2018 10:16

Babiš tam sedí už 5 let a jeho firma z těžby těží

daleko nejvíce. To nepůjde... Dzp.

K. Novák 28.6.2018 10:05

Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

že NPŠ je Národní park a v něm se do lesa zasahovat nemůže, jinak to není Národní park. Produkční les je něco jiného a v něm mají lesníci ruce volné.

Na Šumavě po orkánu Kyril "řádil" jiný druh lýkožrouta než řádí nyní na severní Moravě. Severní Morava je úplně jiný problém než byla Šumava před několika lety.

Obávám se, že globální oteplování je jen jednou z příčin problémů s lesy a možná ani ne ten hlavní. Je možné, že hlavním problémem je lidské využívání lesů.

P. Rada 28.6.2018 10:24

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

Je to spíše jinak. NP není s principu založení oblast do které se "nemůže" - ale oblast kde je chráněno vše živé před vlivy okolí - a nikoliv jen produkce dřevní hmoty která požívá prioritní ochrany v produkčních lesích. Lidé by v takovýchto lokalitách měli nalézat základ pro poučení a proto by do jisté míry měli mít možnost se tam podívat. Každý NP má proto nějaká provozní pravidla a jen některá platí obecně.

Oblast kam se jen nemůže mohou totiž obecně být některé soukromé lesy. Takto se např před staletím... do mnoha panských lesů nesmělo vstoupit ani pro klestí.

Pokud už by jste si dal tu práci a pěkně s nížiny vystupoval do hor pak by jste mohl odpozorovat jak se mění zalesnění okolí a že jsou dokonce místy velmi ostré meze kam až např vystoupá smrčina a dál se vyskytuje jen kleč...

Na nárůst sto metrů nadmořské výšky poklesává s termodynamických důvodů teplota o cca 0.6C. Ce změnou klimatu se proto začne měnit i poloha lokalit přirozeného výskytu druhů. Ta teplota se konkrétně v ČR ale změnila do plusu už o cca 1.5C a proto se přirozený výskyt dřevních porostů mění směrem k nížinám a smrčiny zejména monokulturní a stejnověké reagují nejintenzivněji. S těch teplých nížin se totiž přibližuje dokonce stepní klima a kdo se o tom chce přesvědčit at si zamíří třeba na Jižní Moravu ... a postupně vystoupá na Vysočinu.

M. Prokop 28.6.2018 11:35

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

Na severní Moravě řádí oba druhy lýkožrouta, ne jen jeden jiný.

"Je možné, že hlavním problémem je lidské využívání lesů." - co s tím? Redukovat počet lidí?

P. Rada 28.6.2018 12:25

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

Jsem pro redukovat zbytečný konzum pro konum a zvyšovat míru svébytnosti jako cestu rozvoje.

Např každý s evropanů dnes v průměru průběžně využívá energie zhruba 100x vyšší jak je jeho svalová (energetičtí otroci) a konzumuje přes veškerou novodobou technoogičnost zhruba desetinásobek surovin než před půlstoletím. Zároven jsme na konzumu stále závislejší jak na jakýchsi drogách.

Biologie a iniciace prožitků ale zůstala po tu dobu prakticky nezměněna. Pocit štěstí tedy není přímo vázán na rostoucí míru spotřeby i když pohodlnost ji eskaluje a reklama často doporučuje - kup si mě... tohle musíš mít aby jsi byl in....

Kdo si někdy udělal dovolenou v přírodě nebo má možnost žít chvíli odlehle od civilizace, možná mi dá za pravdu, že s násobným minimem prostředků lze prožít dokonce radostnější období jak v běžném civilizačním rituálu evropana plném reklamy a shonu.

L. Novák 28.6.2018 15:53

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

Jasně, je potřeba zavést zelený válečný komunismus a bude nám dobře...

Rado, ty vaše nesmysly, co hlásáte, jenom potvrzují, že jste blb, který by rád řídil Zemi.

P. Rada 28.6.2018 16:00

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

"Blb" jak se tomu lidově říká možná jsem.

Aby to ale v diskusi bylo k něčemu dobré, zkuste věcně posat čím, že se to cítíte být Vy jiným jak hulvátem spamujícím diskuse urážkami?

J. Lukavsky 28.6.2018 19:58

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

"Kdo si někdy udělal dovolenou v přírodě nebo má možnost žít chvíli

odlehle od civilizace, možná mi dá za pravdu, že s násobným minimem

prostředků lze prožít dokonce radostnější období jak v běžném

civilizačním rituálu evropana plném reklamy a shonu." Pokud ovšem dostane zánět slepého střeva, začne ho bolet zub atd. atp..... tak hned nažhaví mobil a rád se nechá hýčkat tou odpornou konzumní společností. Správně by měl hezky potichu umřít, jako tomu bylo dříve a jak tomu je i dnes v některých krajích světa.

J.L.

P. Rada 28.6.2018 23:07

Re: Někteří lidé nejsou schopní vzít na vědomí,

Statisticky se dá doložit míra spokojenosti lidí v různých společenských systémech a situacích. Můžete sice takové statistice nedůvěřovat až jí opovrhovat - ale také se můžete zamyslet nad tím zdali na tom není kus pravdy- ba dokonce si něco osobně vyzkoušet.

Opustit pohodlí a závislosti však vyžaduje větší houževnatost a svébytnost. Osobně se častěji cítím bezpečnější v přírodě jak ve velkoměstském prostředí. Souhlasím, že naprostá většina lidí v civilizovaném světě dnes potichu umírá v nemocnicích (mnohdy pro selhání zdravotního systému - Václav Smil : "Globální katastofy a trendy") a nikoliv doma nebo v přírodě. Vyberte si - máteli na to.

K. Zelený 28.6.2018 9:18

Jsem z toho volaký zmätený !

„..v letech 2012 až 2017 bylo v NP Šumava vytěženo úmyslně 404 000 kubíků dřeva (tj. zdravé stromy, které tam měly zůstat).“ Takže ti aktivisti co se k těm vzrostlým zdravým smrkům přivazovali aby nemohly být pokáceny a co na ně schubrti poslali cajty snad nakonec konali správně a kromě Brabce měli být potrestáni i schubrti ?! Tak to jo, jsem pro všemi zelenými deseti !

Jo a taky ta idea jak lesy zachraňujou vězni, vojáci naší na kost ořezané armády, školní dítka a dělnící z třeba ze Škodovky, hutí a dolů a obchodů, ta je fakt půvabná. Už se těším jak budou Mittal, Chrenek, Volkswagen či Tesco čumět, až jim Marťan odvelí pracovníky !

M. Prokop 28.6.2018 9:32

Re: Jsem z toho volaký zmätený !

Kdyby jen z tohohle.

K. Zelený 28.6.2018 9:59

Re: Jsem z toho volaký zmätený !

Tak jednali správně nebo špatně adreme ?

K. Zelený 28.6.2018 16:28

Re: Jsem z toho volaký zmätený !

Už máte to uhlí složený ?

P. Rada 28.6.2018 11:53

Re: Jsem z toho volaký zmätený ?

Zmatenost nastává následkem přechodu do jiné obvykle nečekané situace. Aktivisté se tehdy na té Š. ale přivazovali jen k několika hraničním stromům prvé zony NPŠ. lesníci v produkčních lesích ale odjakživa museli napadené stromy rychle odstranovat. Zde ale situace byla jiná. V této prvé zoně totiž rostou/rostli původní druhy smrků - tzv klimaxová smrčina. Tyto smrky právě tvořily velmi cenný genetický materiál zatímco většina Š. byla po velké větrné kalamitě osázena sazenicemi s celého rakouskouherského mocnářství. Na problém se tehdy zadělalo už stejnověkostí nově vysazovaných porostů. Hodnota většiny porostů byla tedy úplně jiná jak těch vrcholových.

Těch pár aktivistů kterým dodnes leckdo s těžařů nemůže přijít na jména tedy bránilo nezákonnému kácení v prvých zonách kam paradoxně kdosi dirigoval těžaře namísto toho aby byla odtěžena oblast hraničící s produkčními lesy. To ale tehdy momentálně také málo kdo věděl. Mezi těmi v prvých zonách se totiž nacházelo i tzv rezonanční dřevo které je extrémě vzácné a tedy cenné a tak se záminka s kůrovcem těžařům velice hodila.

Mnozí lidé tedy tehdy nevěděli oč jde a národní zájem tam tehdy hájil hlouček s nasazením životů. Připomíná mi to situaci s Palachem, který život přímo obětoval jen aby se vzedmulo národní svědomí. To dnes zřejmě dál upadá a doplácejí na to příznačně i naše lesy. Vedle špatného hospodaření bez ohledu na avizovaný vývoj a faktických podnebních změn jsou totiž porosty doposud vystavovány i stresu od kyselých deštů a ty zas vznikají v bídně odsířených elektrárnách jejihž energii konzumujeme všichni. Přitom se ale elektřina od nás doposud spíše vyváží a pro ty co elektrárny vlastní to je předmětem vysokých zisků ale za nezapočítávání nákladů za vypouštěné externality. problematika je to celkově tedy složitá i dynamická zároven za dlouhé věky ojedinělá a tak není divu, že "zmatenost" bývá jejím průvodním jevem. Kdo si je ale nečekaných rozproností vědom, má přeci jen lepší šanci k porozumění.

P. Rada 28.6.2018 8:35

Co se stalo?

Předně se stalo to co pan poradce vůbec nekomentuje. Začalo se měnit celoplanetární klima. U nás přitom celoroční index sucha SPEI je na hodnotě -1 už prakticky 20let a jím jmenovaný rok 2015 byl jen ve své druhé polovině extréměji teplý a suchý. Nebyl by to htedy hřebíček do rakve lesům - nebýt dlouhodobého poklesu hladin spodní vody a dalších stresových okolností jako byly a jsou kyselé deště.

Pokud tedy s klmatickou změnou lidstvo něco neudělá - nedá se čekat, že jen lesníci zvládnou udržet lesy tak jak jsme je zaly donedávna. Naopak lze nejprve čekat nárůst suchomilnějších druhů a posléze zejména v kopcovité krajině až křovinatých. Trend bude tedy nejspíše pokračovat.

Právě dnes to velmi umírněně komentoval klimatolog Halenka. Meziroční trend růstu GW není už jen 0.1C ale v součastnosti vzrostl na 0.17C a pokud začne intenzivněji tát permafrost - což je pravděpodobné a růst koncentrací metanu už tomu nasvědčuje - dál dradient změny poroste s dopady už nejen na naše lesy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pripravte-se-na-horke-vlny-budou-normalni-varuje-klimatolog-50203?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp

P. Papež 28.6.2018 8:50

Jen pitomec si myslí, že ovlivňuje světové klima. Příroda po miliony let si sama řídi své procesy. K tomu bylo předloženo spousta důkazů. Bohužel prachy ovlivňují í normální myšlení.

P. Rada 28.6.2018 9:15

Re:

"Pomateně" se zřejmě domníváte, že přírodní ložiska uhlí ropy a plynu mají stejný přírodní vliv na okolí - jako když je tentýž uhlík naopak obsažen v atmosféře planety.

M. Prokop 28.6.2018 9:35

Re:

"Pomateně" se zřejmě domníváte, že to ovlivníte.

P. Rada 28.6.2018 9:59

Re:

Pomatenost může spočívat v pomíjení okolností a širšího nadhedu. Sám mohu skutečně momentálně ovlivnit velmi málo. Nanejvíše své mikroklima.

Celkově jde ale civilizaci naopak o velmi mnoho. Zásadní rozdíly se přitom mohou projevit až koncem století. Jde tedy o to zdali a do jaké míry vnímáme už dnes odpovědnost za své chování v dopadech příštích.

https://sciencemag.cz/vyvoj-klimatu-v-cr-ruzne-scenare/

P. Papež 28.6.2018 12:01

Příroda si dokáže poradit se vším, jen s omezenými názory založenými na co největším příjmu peněz vyčuranky neumi. I vědecké zdůvodnění může být pěkná kravina.

M. Prokop 28.6.2018 9:35

Re: Co se stalo?

"Začalo se měnit celoplanetární klima" - nezačalo se měnit, protože se mění co Země Zemí jest.

"Pokud tedy s klmatickou změnou lidstvo něco neudělá" - neudělá, protože to neumí.