28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Vzali jsme si poučení z povodní?

Kolik nás ještě čeká povodňových katastrof, než začneme aplikovat známá systémová opatření v celé šíři problémů, které "velká voda" přináší, ale stále ještě s sebou nevzala do nenávratna? V praxi našich správních orgánů, i nás jednotlivců, stále převažuje podceňování těchto přírodních a civilizačních hrozeb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 19.7.2013 17:20

Největší nesmysl je to, co já nazývám "Princip stoleté

vody." To se dělá skoro všude a znamená to "pokud to může nastat jen jednou za sto let, budeme dělat jako by se to nemohlo stát NIKDY."

Blbost tohoto principu je evidentní. Je třeba počítat možné škody a cenu za to, udělat/umístit to jinak. Viděl jsem úplně NOVÉ domy, dokončené r. 2009 na základě tohoto principu, které už letos byly vyplaveny.

L. Novák 19.7.2013 21:36

Re: Největší nesmysl je to, co já nazývám "Princip stoleté

Pojišťovna by takové stavby neměla pojistit.

J. Hroza 19.7.2013 12:47

Připojuji se...

a doporučuji vytisknout na papíře vysoké gramáže a omlátit o hlavu "příslušným soudruhům" na pidisterstvech a v parlamentu.

Pokusím se rozšířit jeden z principů článku, velmi zjednodušeně: Posledních asi dvě stě let se zřejmě "naše" civilizace vyvíjí směrem do slepé uličky. Měli bychom se zastavit, vrátit (myšlenkově, není nutné lézt zpátky na stromy) a hluboce se zamyslet nad zkušenostmi a moudrostí našich předků ve všech (!) oborech, nejen v "nauce o povodních", resp. ekologii. To se týká především filozofie, metodologie, etiky a ideologií - také některé církve budou muset revidovat své postuláty, včetně toho, že Bůh stvořil živou i neživou přírodu, aby sloužila člověku.

Slyšeli jste už o harmonii? Homeostáze? Stabilitě systémů?

První krok bude asi, jak naznačuje autor článku, pátrání po příčinách vzniklých škod ("průřezově" z hlediska odborností a vědních disciplin) a aspoň částečně je eliminovat - viz např. Porůří po roce 1945. Bude to bolet!

P. Vaňura 19.7.2013 17:13

Nemusí to bolet

Laskavě do toho nepleťte nějakou pomatenou ideologii.

I. Pujman 19.7.2013 9:58

lesy vysazovati...

No, řekl bych, že plocha lesů v České republice žádnou spolupříčinou povodní rozhodně není. Mám možnost srovnávat, a musím jen konstatovat, že za první republiky podle archívních leteckých snímků území bylo zalesněno cca o polovinu méně ploch, než dnes. Takže - tady bych problém povodní neviděl...

L. Novák 19.7.2013 0:32

Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

A je zbytečné kolem toho pořád mlít panty. Soudný člověk si v korytě řeky staví dům jen na kůlech tak, aby ho velká voda nemohla ohrozit. A ve zbytku šasu chodí domů pěkně po žebříku nebo  po schodech pár metrů nahoru.

V. Vérosta 19.7.2013 7:23

Re: Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

Přesně tak, salónní článek skoro na nic. Akorát ty "humanitární" organizace ať se změní na ziskovky a žijou ze svýho. Dost se jim tím změní pohled na svět.

F. Eliáš 19.7.2013 19:20

Re: Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

Vřele souhlasím.

P. Khail 19.7.2013 9:13

Re: Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

Autor má pravdu, jestliže vy nechápete, že je rozdíl mezi hladinou Labe při povodni, na př. v Ústí n. L., ve výši 8 nebo 11 metrů, je jen a jen váš problém.

R. Langer 19.7.2013 10:29

Re: Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

Já si myslím, že je to hlavně problém toho, kdo si tam ten dům tak blbě postavil. A že tam taková voda nebyla posledních 100 let? No, tak teď už tam byla. :-P

P. Khail 19.7.2013 12:53

Re: Velké povodně jsou přírodním jevem a "léčit" se nedají

Moc se mi, p. Langere, líbí, jak hodíte "do placu" nějakou tezi a pak si k ní sám napíšete oponenturu :-P