17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nová krajina

V sobotu 13. září se veřejnosti otevřelo jezero Most. Je to jezero lidmi vytvořené. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky, který zase vznikl na místě bývalého starého Mostu. Jo, časy se mění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pribijl 21.9.2020 18:45

Kdo platí ony ekologické organizace a všechny ty zelené blbečky? Je to stát z daní lidí? A kolik těch aktivistů bere nějakou státní rentu když mají tolik času k protestům? Ty platby by se měly zastavit.

P. Rada 21.9.2020 19:51

Zkuste se zeptat kdo platí rekultivace "měsíčních krajin" na "jedovaté bažiny".

Moje odpověd je, že všichni naivkové kteří uvěřili, že je možný trvale blažený život na ekologický dluh.

J. Jurax 21.9.2020 16:20

"Ekologisté krátce předtím ilegálně vnikli na pozemky dolu Vršany a svou okupací znemožnili činnost skrývkového rypadla, které pracovalo – na rekultivaci."

Inu, to je pro ty zelené blbečky příznačné. Blokovat rekultivaci ... :-)

P. Rada 21.9.2020 17:26

Podobnost mocenské politiky komunistů a těžařské chtivosti kapitalistů při nedořešení uhlíkového cyklu je s nedořešením toho vodního je nápadná.

"Blbečkové" nedomyšlenosti s ohledem na dopady v budoucnu příznačně nevnímají. Chyby hledají u těch, kteří na problematiku života na dluh upozornují. Držet hubu a krok bylo motem socialismu u nás, sotva kdo se tehdy vzepřel, sotva kdo uvěřil že jemožné jít jinou cestou... a jak vidím přetrvává to ve společnosti do dnešních dní.

Š. Hašek 21.9.2020 18:28

"Kapitalista" byl břídil proti "moderní Evropance" Leyenové. A láskové Jourové.

Baťa byl kapitalista.

Švehla byl kapitalista (dokonce statkář).

Škoda byl kapitalista. Taky vyráběl mašiny na urhávání končetin šrapnely. Taky lokomotivu, která vedla vlak na moje prázdniny k tetě do Klatov.

A Kolben s Daňkem?????? Rovnou do Haagu před tribunál.

O Babišovi nebudu psát ........... stejně si tady hodně občanstva myslí, že to je pekař koblih. Nevolil jsem ho.

P. Rada 21.9.2020 13:24

Pane Ferenci závěrem se trefujete do nejmenovaných "ekologistů" jako by jste sám měl v tomto oboru přehled větší alespon co se rekultivace zmíněného bývalého dolu týká. Chválíte to dokonce i velkou kulturní záležitost jako by nemohlo dojít ke zvratu.

Proto se Vás ptám. To jezero má už v součastnosti celoroční odpar 112cm a je neprůtočné v oblasti se srážkovostí jen kolem 400mm.

Nutně se tedy bude stávat stále více zanášené s postupně vyšší a vyšší úrovní eutrofizace .... Počáteční efekt sorpce živin s napouštěné vody se nutně za nějakou dobu, třeba až za desetiletí, kdy se na tento oslavný článek pozapomene, vyčerpá.

Další generace tedy dostanou bez dalších rozsáhlých a nákladných zásahů do vínku už nikoli jezero s křištálovou vodou ale kalů a nejspíše i kontaminantů plnou nádrž a to vše při velikosti v česku naprosto ojedinělé.

Znáte nějakou technologii nebo ještě lépe případ neprůtočného jezera v čechách nebo alespon kdekoli na světě, kde se při záporné srážkové bilanci daří samovolně udržovat pro rekreaci kvalitní voda a masivní návštěvnost zároven?

B. Pešek 21.9.2020 13:44

Jenže co teď s tím ? Jít s hladinou tak nízko, aby svahy dolu vytvořily povodí schopné zásobovat jezero ?

P. Rada 21.9.2020 14:40

To co jsem ze zatím dozvěděl bylo vyprávění o různých variantách rekultivace které byly zvažovány. No a vyhrála to ta nejlevnější - zatopit ... zapomene se ... "a po nás potopa".

Zatím ale navíc maskovaná oslavnými články, reklamou na rekreaci pro obyvatelstvo co dýchalo desetiletí popílek... aby se snad zatím pozapomělo?

Osobně si myslím, že dříve jak za několik desetiletí se tam voda nezkazí. To proto, že dno obsahuje hodně zbytků uhlí, které se chová jako významný přírodní sorbent. Někdo s tímto mechanismem zřejmě také krátkodobě počítá... Ale takováto stavba by se přeci měla koncipovat alespon na celá století.

L. Novák 21.9.2020 16:30

Už zase žvaníš nesmysly... Rv 8-o

P. Princ 21.9.2020 15:32

Jezero Most je napájeno Nechranickým vodovodem z Ohře a vlastním povodím.

J. Jurax 21.9.2020 16:01

Rušíte Radoví kruhy. On nelže, jenom neví nebo zamlčí.

P. Rada 21.9.2020 17:18

Projděte si tuto presentaci na pěkně zelenkavém podkladě. O odparu převyšujícím srážkovost a o neprůtočnosti zde ještě není ani zmínka. Už jsou ale zmíněny obavy s průsaků, či souvislosti ekonomické...

http://www.ekomonitor.cz/sites/default/files/filepath/prezentace/18_svec_0.pdf

B. Pešek 21.9.2020 13:09

Hm, že experiment "jezero Most" bude muset být permanentně dotován vodou z Ohře, o tom ani slovo.

P. Rada 21.9.2020 13:28

Ano a ani slovo o tom, co ta voda z Ohře všecno obsahuje - jako by se to vše také někam odpařovalo při běžných teplotách.

J. Jurax 21.9.2020 16:05

Ano.

Ohře je nepochybně stoka, v níž se rozpouští i hliník do ní neopatrně vnořený. Takže jezero Most vbrzku zahyne, jsouc zaneseno kaly.

L. Novák 21.9.2020 16:35

A je to! Rada! ;-D

R. Dubravský 21.9.2020 8:54

Ve sci-fi literatuře se něčemu takovému říká "terraformování".

Š. Hašek 21.9.2020 8:13

Myslím, že podobné věci ekologisty/ekolology nezajímají, mnozí jsou i nedoštudovaní anarchisté.

Upozorňuji (viz i pan Nevrkla, 8:03) na obrovské plýtvání penězi. Příroda by totiž provedla rekultivaci fakticky za haléře.

Zná to každý, kdo přírodu vystudoval, pohybuje se v ní a i jen třeba má pozemky na venkově. Pokud se vykašlete na hospodaření - tak začne velice rychle "návrat k divočině". Tedy, řekl bych, echt přírodní rekultivace. A jen se díváte, neplatíte nic.

Zkráceno.

O. M. 21.9.2020 8:49

Máte pravdu, ale má to dva háky:

a) tam byla kulturní krajina, v romto případě město a jeho okolí

b) spontánní sukcese dobře funguje na relativně malých lokalitách nějakou tou divočinou již obklopených a trvá dlouho. Ten důl je "příliš velký", spontánní sukcese by trvala nejmíň dvakrát tak dlouho, spolu s déle přetrvávajícími doprovodnými nepříznivými jevy, jako ke např. zvýšená prašnost apod. Osobně považuji kombinaci umělé rekultivace a spontánní sukcese za nejlepší řešení.

Š. Hašek 21.9.2020 9:04

Beru.

Psal jsem o umělé rekultivaci a spontánní sukcesi v poměru 18 :82. Neberte mě tady za slovíčko. Zjednodušeno.

A pokud jste si všiml, tak ty firmy, které na tom makají do "účtenek zahrnují" i přírodní děje mimo radlici buldozeru. Ty které proběhnou sukcesně. Tak je u státních zakázek v tomto oboru. O to mi jde.

Na svých pozemcích mám procento relultivace i malinko menší. A fachá to. Ale nerekultivuji důl.

P. Jirkovský 21.9.2020 8:59

Škoda, že jste to zkrátil, mohla to bejt ještě větší srajda. Tyhle moudra ekologů s dvouma truhlíkama muškátů za voknem jsou fakt výživný.

Š. Hašek 21.9.2020 9:09

Jste asi nevychovaný vůl s třema truhlíkama muškátů.

O kolik hektarů pečujete? Velice různých hektarů, myslím od "naprosto načinčaných" až po křovinaté území s třímístným počtem živočichů/rostlin na kvadrát metr, kde to hlídá poštolka a hospodaří tam užovka.

No schválně, pejsku.

Zkráceno.

J. Nevrkla 21.9.2020 8:03

Myslím, že se to u nás s drahou rekultivaci přehání. V Německu to často nedělají a teď tam vozí turisty, kteří tam údajně pozorují krásnou divočinu a velkou biodiverzitu.

O. M. 21.9.2020 8:54

To je výhoda velkých zemí, že si můžou dovolit "pěstovat divočinu". U nás holt musíme lidem vracet životní prostor, který jim byl tou těžbou ukraden.

A vezměte si takové Japonsko, tam je té nefalšované divočiny opravdu velmi, velmi málo.

Š. Hašek 21.9.2020 9:21

Není nutno, ani možno srovnávat ČR a Japonsko. Tedy stran potřeby životního prostoru/hustoty osídlení.

My si docela dobře můžeme dovolit nějakou divočinu (tedy přírodní). Rozdíl potom pocítí výrobci pevné obuvi, festových bund ....... nebo výrobci bílých botek a elektrokol. I turisté jsou několika sort. Tvrďáci a vyjukanci z bouřky. Zkráceno.

Z. Lapil 21.9.2020 11:09

Krásnou divočinu máme u nás taky, pro změnu po vojácích: Milovice, Jince, Ralsko...

J. Nevrkla 21.9.2020 11:59

Já často býval na Doupove, to byla velká devastace tanky, granáty a naftou. Dnes se tam lidi jezdí dívat. A nic to nestálo.

Z. Lapil 21.9.2020 12:22

Jasně. Jenže Doupov a spol. je krajina řekněme přeoraná, ale nikdy nepřestala existovat, zatímco povrchový důl je krajina odvezená pryč. Viz jakékoliv letecké snímky: na mapy.cz si najděte město Bílina a zjistíte, že tamější důl je jáma nějakých 25 km2 a čtvrt kilometru hluboká. "Samo" to bude zarůstat pěkně dlouho a pěkně dlouho to zůstane spíš polopouští než čímkoliv jiným.

Samozřejmě - i to je možná volba, jen se obávám, že Šumava ponechaná kůrovci a sama sobě je proti tomu procházka růžovým sadem.

J. Nevrkla 21.9.2020 12:50

Já si netroufám říkat, co je optimum. Ale zaznamenal jsem, že v Německu území po vydolovani uhlí nerekultivivali, nevím v jakém procentu, a teď je tam dost různých rostlin a živočichů, na které i pro cizince pořádají zájezdy. Chce to diskuzi těch, kteří se v tom vyznaji. Asi bychom i dost mohli ušetřit.

Z. Lapil 21.9.2020 14:47

Jo, já se nehádám, jen mi přijde, že v Krušných horách i pod nimi je pustiny už docela dost. Já jsem v prapůvodu právě odtamtud, takže pamatuju, jak vypadaly lesy nejdřív, jak po kyselých deštích a jak celá krajina od začátku 90. let prokoukla.