28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
qwert 26.11.2007 13:29

Re: Chris Kelvin - Podkrušnohoří

nejen Podkrušnoří - ono se to týká mnohem šírší oblasti. Stačí se zeptat pamětníků - ne nemyslím ty odsunuté, ti by mohli být neobjektivní, ja vypadala prosperita. Velmi zjednodušeně lze říci, že v každé díře se uživily 1-2 penziony. Ano v místech, kde si dnes stěží někdo troufne otevřít hospodu.

kirast 23.11.2007 23:52

Fakt si nedovedu představit, jaká musela být v Čechách do osmačtyřicátého minulého století děsná pustina

Když skoro všechno mělo soukromého vlastníka. To tehdy muselo být všecko zplundrované, vytunelované, špinavé a smradlavé. Ještě, že jsem se narodil až potom a mohl si tak užívat čistoty ovzduší ze socialistických chemických továren, koupat se v nezávadných a chemicky ošetřených řekách, mazat si chleba máslem s chlorovanými bifenily, a radovat se, jak krásně kyselý déšť úrodně svlažuje naše zestátněné lesy. Po delší době se dokonce podařilo zlikvidovat i škůdce našich družstevních polí, zajíce a koroptve, což naplňovalo radostí celý národ. Takových úspěchů by hospodářství republiky v rukou soukromých vlastníků nikdy nedosáhlo. Proto musím beze zbytku souhlasit s autorem této poplašné zprávy.

ažtak 23.11.2007 21:23

No vida.

Jen tak dále.Myslím,že to není ani překvapující.

Karel 23.11.2007 19:31

souhlasím

Karel 23.11.2007 19:31

souhlasím

Článek obsahuje  hodně trefných myšlenek, které ovšem mají další souvislosti. Krajinu zastavují sklady velkofirem, kterým jsou pozemky výhodně nabízeny, nešetrné úpravy tras silnic... Podivná dotační politika nutí k abnormálnímu pěstování řepky. Privatizaci pozemků a lesů nevidím jako dobrou, ač stát není dobrý hospodář, privatizace přinese omezení vstupu do přírody pro obyčejné lidi a pouze  výhodné hospodaření pro příšlunou lobby. Před lety jsme měli besedu o Novém Zélandu,s informací, že krajina je zde  z velké části "osazena ploty a dráty - soukromé" a lidi mají velmi omezený pohyb...

    Ovzduší se nezlepší, pokud bude výhodné topit hnědým uhlím, obsahujícím velké množství síry.

    myslím,že dravé podnikatelské firmy budou krajinu využívat a směr je zatím takový, že jí ubývá, a tím i zachovalého životního prostředí.

HONZAK 23.11.2007 19:37

Re: souhlasím

Kájo, ty jsi taky jeden z užitečných idiotů. Ne že bys neměl v lecčems pravdu. Ale máš řešení? Těžko...

Emil XX 23.11.2007 19:51

Topení uhlím lze zastavit přechodem na jadernou energii a přeměrováním

dotací z nesmyslných OZE na topení plynem a elektřinou.

Johny 23.11.2007 17:47

Plané kecy na špatném hrobě

Koupil si autor kus půdy, pozemku či pole aby ho mohl chránit? Podle dikce bych řekl, že autor to sice myslí dobře ale je jen jeden z tisíců neschopných ukecaných zelenomoulů, kteří by rádi aby všechno to dělal a platil někdo jiný a oni si mohli bezpracné užívat přírodu na úkor jiných. Jediná možnost jak chránit přírodu je se na tom finančně podílet. Skuste místo planého hořekování jak nás asiati vykořisťují založit sdružení, vybrat peníze a koupit kus lesa a ten pak chránit.

Většina tzv. ekologických hnutí jen škodí a ničí práci jiných, sami se na ničem pozitivním nepodílí, není možné někomu nařizovat co má s výsledky své práce dělat místo toho aby vytvořili něco pozitivního. Co se podělo s těmi milióny, které zaplatil Huynday na Moravě? za to se mohlo koupit mnoho pozemků pro ochranu přírody, místo toho padly na platy právníků ekologického hnutí, na jejich luxusní kanceláře a služební auta.

HONZAK 23.11.2007 19:35

Re: Plané kecy na špatném hrobě

Je velmi smutné, že máte 100% pravdu. Celé "zelené" hnutí je jedna veliká lumpárna. Proč tuto zvrácenou ideologii žerou i relativně inteligentní lidé je téma na doktorskou práci, korunovanou po obhájení Nobelovou cenou.

Chris Kelvin 23.11.2007 10:51

Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

(A možná jen proto, aby zavřeli hubu různí křiklouni odtržení od reality - viz níže.)

Podkrušnohoří byl kdysi krásný kraj, ale už za první republiky se v něm hodně těžilo. Tenkrát ovšem platila jistá pravidla, přinejmenším se musela respektovat práva majitelů pozemků, polí, nemovitostí. Pak přišel bolševik a v rámci hezkých hesel zboural sto vesnic, několik menších městeček a jedno velké, kdysi významné město (jeho historické jádro patřilo k nejstarším u nás, snad po Praze, Kutné Hoře atd.). Krajinu přeoral naruby a pod horami vykopal strašlivou díru. Hodně peněz se vložilo do tzv. rekultivací této přeorané krajiny, často zbytečně a neúčelně (příroda si často poradí sama, stačí jí dát klid, a sázet stromečky do řádků by bylo lepší zaměnit za modelování krajiny). A v tomto bohem zapomenutém kraji (tedy, jak říkal jeden moudrý film: spíše v kraji, kde lidé zapomněli na Boha) se po revoluci objevila první vlaštovka, která sice jak známo jaro nedělá, ale přece. Byl to jistý soukromý zemědělec, který se rozhodl sám na svém hospodařit, relativně v malém, v několika lidech, ale asi lépe než bývalá JZD. A pak přišla vláda ČSSD, vláda kraje z ODS, místní zastupitelstvo z nejbližšího okolí a stavební úřady atd. (většinou ovládané ODS) a to pole mu vyvlastnili jenom proto, aby tam mohl cizí investor postavit hliníkárnu. Uprostřed polí a max. malých vesniček, zcela nedosažitelnou jinak než autem nebo řídce jezdícím autobusem. To vše v sousedství obrovských nevyužitých ploch, zdevastovaných ale použitelných (na zemědělství by se nehodily, na průmyslovou výrobu perfektně, už jenom pro lepší dosažitelnost). A hlavně, povětšinou státních To je hospodaření našeho státu.

bajaja 23.11.2007 12:10

Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

Mudřec a velikán slova i činu kdysi řekl-Kde blb, tam nebezpečno! , ale taky ,že blbost je věčná,je sní však nutno stále bojovat. No a v české kotline chce být každý do týdne multmilionář a proti blbosti byl boj opuštěn. Žíznivý na poušti houby zmůže a tak volám-žíznivý po rizumu, kde jste-je Vás třeba vem velké síle!!

četnář 23.11.2007 12:14

Re: Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

A dopadnou jako v Kostnici, co. Voni chtěj demokracii a o věcech diskutovaT? Na hranici!!!!!!

portwyn 23.11.2007 14:40

TPCA u Kolína

je totéž v bledě modrým...ehm, v oranžovým. Na nejúrodnější půdě široko daleko postaví betonovo-asfaltový monstrum...a svážejí tam lidi bůhvíodkud. Za pár let automobilka vypadne za levnější pracovní silou a zbude jen zdevastovaná krajina.

atik 23.11.2007 17:27

Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

Pokud vím, neexistuje žádný vyvlastňovací zákon!

atik 23.11.2007 17:40

Re: Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

Yo existuje:-(

A ten sedlák dostal 250 milionů8-o

Johny 23.11.2007 18:02

Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

No jestli myslíte kauzu Nemak a sedlák Jan, tak pozadí není nic jiného než peníze. Sedlákovi se zdála nucená výkupní cena pozemků pro továrnu příliš malá, najal si tedy ekologické právníky, párkrát zablokovali stavební povolení a ejhle, stát přislíbil vyplatit desítky miliónů navíc, tolik by nikdy za běžnou zemědělskou půdu nikdo nedostal. A to je pozadí téměř veškerých ekologických kauz, někdo chce vydělat víc než mu stát nabízí (nutno říci, že v tomhle jsou problémy, odhady jsou často ze strany úředníků uměle snižovány) - o opravdovou ochranu přírody skoro nikdy nejde, protože ty opravdové problémy nikdo neřeší - vzduch ve městech (a dost vesnic je na tom hůře než Ostravsko) se rapidně zhoršuje díky lokálnímu vytápění pevnými palivy, naprosto se téměř všude překračuje prašnost a díky zimním posypům se dostávají do vzduchu jedovaté částice, doprava díky zataralému nevyvinutému systému silnic kolabuje a zamořuje tak ovzduší řím dál více.

HONZAK 23.11.2007 19:40

Re: Re: Než stohy teorie, jeden příklad z praxe

Koukám, že máme naprosto stejný názor. Ten sedlák "té lípy se nevzdám" byl moc dobrej. Asi jako ta baba v Hranicích. Ale stále platí, že drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Doufám, že se vrchní melounisti pomlátí a rozloží (hádají se moc pěkně) a bude od té sebranky na chvíli pokoj.

Von 23.11.2007 10:48

Vše je třeba dělat vyváženě - tedy s mírou.

V podstatě lze s článkem souhlasit, ale sitace v přírodě i ve světě je velmi složitá. Téměř každé ekologické řešení jde bohužel PROTI tomu, co si naprostá většina současných zhýčkaných i nezhýčkaných lidí žádá. A do toho se zamíchá vemi necitlivě politika. Lidstvo to nebude mít jednoduché! Přeju příštím generacím ať to dilema vyřeší!

Chris Kelvin 23.11.2007 10:56

Re: Vše je třeba dělat vyváženě - tedy s mírou.

Většinou by stačilo se více ptát místních lidí a méně poslouchat všemocné investory (tedy u nás asi všemocné). Když vám postaví fabriku na sádrokarton mezi dvěma starobylými městy (která zázrakem unikla těžbě uhlí) v krásné poloze pod Krušnými horami, v místě ideálním pro soukromou výstavbu rodinných domků a v těsném sousedství dávn již rekultivované a neobývané výsypky (Krupka, Bohosudouv...), zbývá místním jen psát petice a nadávat na nový zdroj znečištění (výrazného), ale nikdo se s nimi nebaví.....

Von 23.11.2007 11:53

Re: Re: Vše je třeba dělat vyváženě - tedy s mírou.

Chrisi - souhlas.R^

HONZAK 23.11.2007 19:45

Re: Re: Vše je třeba dělat vyváženě - tedy s mírou.

nic ve zlém, ale stabilita výsypky (byť rekultivované) je stejná jako stabilita libovolné vládní koalice. Tedy téměř nulová. Souhlasím s tím, že stavět na zelené louce či hnědém poli je swiňárna nejhoršího druhu.

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 10:27

Státní pozemky lze pronajímat, ale stejně by se to neúčelně prožralo, prokontrolovalo, prokomisovalo atd. :-)))

Stát je, byl a bude nejhorší hospodář. Otázkou je, zda je prozíravé prodávat půdu cizincům viz. Palestina atd.

I. 23.11.2007 10:24

Naprostý souhlas a doplnění

Zemědělská půda ubývá všude, z různých příčin. Přitom potraviny byly a pořád jsou strategickým zbožím - nenechme se mýlit dočasnou nadprodukcí v Evropě, ostatně i ta pomalu končí.  Jedno kuře na stole za rok  pro každého Číňana nebo Inda představuje miliony  hektarů obilí - a oni tu kvalitní půdu nemají, ubývá jim zase z jiných důvodů. O růstu spotřeby potravin (a masa zvláště) ve světě netřeba pochybovat.  My, kteří to obilí umíme vypěstovat a máme pro něj  podmínky, na polích postavíme sklady  zbytečností nebo ta pole zaasfaltujeme. Je dobře si to aspoň uvědomit a ne tak jásat nad investory logistických celků, supermarketů a montoven ptákovin. Angličané mají výraz  - krajina prostě nebude.

Ladislav N. 23.11.2007 17:59

Re: nadprodukce potravin v EU

Nadprodukce a dotace za nevýrobu stále existují, jenom pitomí zelení v EU brání nasazení výkonnějších odrůd (GMO) k plnému využití... To, že je něčeho míň, způsobila zase jenom regulace zemědělské produkce v EU.

Petr P. 23.11.2007 10:05

Máte pravdu pane Vyhlídko

R^

ok 23.11.2007 8:50

funkční systém

Státní lesy by měly být rozdány současným soukromým vlastníkům půdy (fyzickým osobám) v poměru podle aktuálního vlastnictví každého jedince. Lidé, kteří vlastní půdu dnes, jí pravděpodobně neprodají "na kšeft".

RomanL 23.11.2007 8:44

Osobně mi to

připadá jako článek závistivce, který na ty pozemky nemá prachy. No ale každý ať si to přeber po svém...

Hmmm 23.11.2007 11:35

Osobně mi prijde divne jak uvazujete

Ach jo.

Šnek 23.11.2007 7:55

Kdepak asi ten pán byl?

Že tak ví, jak asiati likvidují životní prostředí.

Spíš si myslím, že nic nevlastní a tedy nemá co by prodal a závidí.

AdVy 24.11.2007 7:06

Re: Kdepak asi ten pán byl?

pane Šneku, čtěte, vzdělávejte se a poznáte o čem je článek. Jinak to vypadá, že vaše myšlenky jsou dle hesla "Podle sebe soudím tebe".