28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Čína výjimečně ukázala správnou cestu

V Číně, zdá se, končí bitcoinová těžařská horečka. Země se totiž na světové těžbě podílela z více než 70 procent (zde). Vedou k tomu dva důvody. Podle jednoho citovaného investora je za tím snaha o uhlíkovou neutralitu. Podle dalších zpráv je za tím čínské tažení proti obchodování s kryptoměnami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 21.6.2021 14:28

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK ;-)

M. Pivoda 18.6.2021 21:59

Cituji z článku: "... Protože těžba bitcoinů je energeticky velmi náročná a pan Musk má přeci obavy o životní prostředí, klima a tak dále. To zjistil až nyní? Tomu někdo věří? ... "

Kupodivu ano, věří.

Jenže mnoho lidí zde stále nemůže uvěřit, že hlavní životní poslání Elona Muska je přistát na planetě Marsu. A proto se ti lidé (v článku i v diskuzi) chytají okrajových témat - ptákovin či prkotin. Smysl někdy frajerského a téměř vždy netradičního Muskova jednání, specialistům na ekonomiku 19. století proto stále uniká.

Starého psa novým trikům nenaučíš!

L. Novák 18.6.2021 23:00

A agent StB "Akát" Pivoda zase ;-O mele kraviny... Blbost dementního starce, co nikdy nic užitečného nevyrobil ani nevymyslel, v přímém přenosu...

M. Pivoda 19.6.2021 9:15

Magore Nováku, a co by na to asi řekl tvůj oblíbený komunista Kelnar (z Blanska)?

Kdo tě sem, na Neviditelného Psa nasadil, abys tady svinil? Že by Jeho Magnificence Jiří Zlatuška?

Čeští historici si navzájem udělují doktoráty, aniž by vůbec pochopili českou polistopadovou historii! Česká demokratura v akci!

L. Novák 21.6.2021 14:30

Ty jsi můj oblíbený, nesmysly ;-O žvanící komunista. ;-)

D. Right 18.6.2021 12:45

Čína tradičně žádnou cestu neukázala. Co ale ukázala docela přesvědčivě, je kontrola občanů a omezování jejich svobod. V tom jsou fakt dobří. Ekologie je jen vedlejší efekt. Nicméně v tomto případě je malinké přiškrcení bezuzdné touhy asiatů po penězích určitě v pořádku. V tomto si jejich přirozeně zkorumpovaná komunisticko-mafiánská vláda zaslouží pochvalu.

J. Hajský 18.6.2021 11:30

Kritizovat těžbu bitcoinů kvůli vysoké spotřebě elektrické energie je nebetyčná hloupost. Hned napíšu proč.

K čemu potřebujeme elektrickou energii? Buď k soukromým účelům jako je provoz domácnosti (ledničky, pračky osvětlení, klimatizace a jiné spotřebiče) nebo k realizaci zisku prostřednictvím podnikatelského záměru.

Tím podnikatelským záměrem může být výroba (chod továren a dalších výrobních zařízení), doprava (železniční a rozvíjející se elektroautomobilová ať již soukromá nebo státní) a další podnikatelské aktivity.

Jestliže si někdo spočítá, že zisk z těžby bitcoinů je vyšší než účty za elektrickou energii je možno těžbu bitcoinů považovat za podnikatelský záměr. Proč ji tedy omezovat nebo dokonce zakazovat kvůli spotřebě elektrické energie? To bychom v tom případě museli zakazovat i veškeré další aktivity popsané v předchozích dvou odstavcích. A to uznáte by byla hloupost.

Proto si myslím, že zakazovat těžbu bitcoinů z důvodu spotřeby elektrické energie je jen zástěrka, která má zakrýt nelibost států, že tu existuje měna, na kterou nemají prakticky žádný vliv.

J. Ráž 18.6.2021 11:45

Poslední odstavec vystihuje princip boje vlád s kryptoměnami. Kdyby byla vysoká spotřeba el.energie pravým důvodem, nemohly by tytéž vlády horující proti "težbě" bitcoinů podporovat masový rozvoj elektromobility.

Hlavním důvodem boje s kryptoměnami je to, že vlády nemohou ovlivňovat jejich hodnotu, zabavovat kryptoměnové účty, ovládat převody a umělými zásahy způsobovat inflaci.

L. Novák 18.6.2021 12:18

Potíž je v tom, že se jedná o virtuální měnu se spekulativní povahou. Z tohoto pohledu mi připadne spotřeba energie s "těžbou spojená" za naprosto šílenou a vymykající se zdravému rozumu.

Jak to vypadá v praxi, vidíme třeba na tomto odkazu:

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3282048-na-sibiri-se-dari-tezbe-bitcoinu-nahrava-ji-levnejsi-elektrina-a-chlad

A protože není moc jasný záměr ani identita těch, kteří celou kryptoměnovou bublinu spustili, nelze ani předvídat, jak se zachovají v budoucnosti.

Rychlost, s jakou se objevují další kryptoměny, a taky metody, jakými lákají naivní mladíci další uživatele (což už Ponziho schéma připomíná velmi silně), ve mně vyvolává silnou nedůvěru a podezření, že se jedná jenom o další z velkých podvodů založených na lidské důvěře a touze snadno zbohatnout.

Na webu, kde dohlížím na "nezávadnost obsahu" vložených příspěvků anonymních účastníků, už jsem zachytil několik reklamních textů lákajících naivky k nainstalování si do mobilu aplikaci k nové kryptoměně, která prý nespotřebovává téměř žádná data ani energii... ;-D Takže okamžitě došlo k výmazu a varování uživatele kvůli hrubému porušení pravidel (zákaz reklamy)... O nebezpečí nainstalování si škodlivého malware ani nemluvě.

M. Sedláček 18.6.2021 12:24

Dobrá poznámka, souhlas.R^

J. Herodek 18.6.2021 9:22

Energetická náročnost výpočtu bitcoinu při platbě velmi pravděpodobně končí v listopadu, i když je v současnosti pro bitcoin samotný v podstatě irelevantní. Bitcoin se totiž transformoval z původně bezpečného platidla spíše do bezpečného uchovatele hodnoty, bezpečnějšího než třeba zlato. Pokud bude existovat internet, bude existovat bitcoin. Za omezením těžby v Číně samozřejmě nestojí ekologické pohnutky.

Mít v portfoliu část majetku v kryptu je téměř nutnost. Je to snad jediná komodita, kterou vám přechodné bandy zkorumpovaných politiků nejsou schopny cíleně znehodnotit (mimochodem, ti co mají nakradeno dost, mají zcela jistě část lupu uloženou v bitcoinech). Bezpečnost bitcoinu je však bohužel dvousečná zbraň. Představte si například politika, který je odsouzen za korupci a součástí jeho trestu je propadnutí majetku. Směšné. Můžou ho svléknout donaha, ale úsměv z jeho tváře nezmizí. Stačí znát své tzv. seed words a jeho majetek je zpět. Kdykoli, kdekoli. To je bitcoin.

L. Novák 18.6.2021 9:56

Proč v listopadu? To všichni zruší své energeticky náročné "továrny na těžbu bitcoinů" a systém se změní?

Osobně bitcoin za bezpečné uložení peněz (z dlouhodobého hlediska) nepovažuji, protože jsme měli možnost vidět, jak manipulátor davů a burzovní podfukář Elon Musk dokáže svými dobře vymyšlenými projevy v médiích manipulovat kurzovými hladinami akcií i bitcoinů a využít pak prudké změny ve svůj prospěch.

J. Herodek 18.6.2021 10:50

Já bych vám rád odpověděl ale nejde to. Musíte o tom něco vědět. Bez urážky. Nejde to. Jen dvě poznámky, či spíše doporučení. Koukněte na graf v delší časové škále a potom si dejte do souvislosti hodnotu informací pánů Muska, Buffeta, Trumpa.... A zkuste si třeba, jen cvičně, koupit tisícinu bitcoinu. Jen abyste to pochopil. Na otázku “proč listopad” vám nemůžu odpovědět, protože to nemá cenu. Opakuji, pro platby není bitcoin úplně ideální. Z dlouhodobého hlediska zatím není nic lepšího. Mít část svých úspor v kryptu se může jevit jako nesmysl. Nesmysl to ale není. Naopak. Smysl to má.

L. Novák 18.6.2021 10:59

Určitě ti, co měli na účtu bitcoiny už před pár lety, by při jejich prodeji dnes vydělali. A hodně. Otázkou je, jak dlouho má smysl je na tom účtu držet...

J. Herodek 18.6.2021 12:11

Minimálně 18 měsíců. To je perioda, kdy dochází ke skokovému zhodnocení. Tento obrazec se objevuje pravidelně. Troufnu si předpovědět že řádové zhodnocení skončilo. Zhodnecení v řádu desítek procent však bude ještě hodně dlouho pokračovat.

J. Ráž 18.6.2021 12:15

Když podfukář (s takovým označení souhlasím) Musk hlasitě vytruboval, že za 1,5mld USD koupil bitcoiny, bylo jasné, že jejich hodnota vyletí prudce nahoru. Při 60tis.USD/1BTC (04/21) bylo zřejmé, že BTC narazil na cenový strop. Kdo koupil 1BTC v polovině roku 2020 za 12tis.USD a dubnu 2021 prodal, inkasoval značný zisk. Při očekávaném pádu koncem května 2021 za cca 37tis.USD/BTC opět nakoupil, posílil své investiční portfolio o nástroj, jehož hodnotu inflace v budoucnu bude zvyšovat, nikoliv znehodnocovat, jak se už děje u úspor jak v EURO, tak i v USD.

Investovat do BTC je pro pasivní investory daleko výhodnější, i méně riskantní, než investování do akcií nebo dluhopisů

(https://www.kurzy.cz/komodity/bitcoin-graf-vyvoje-ceny/usd-1-rok)

L. Novák 18.6.2021 12:29

Proti tomu asi nemám námitek, kdo se zabývá dlouhodobě spekulacemi a má teoretický základ k investování na trzích s velkými kurzovými výkyvy, si nejspíš poradit dokáže. Sám mám jakési nevelké zkušenosti s kurzovým sázením na sportovní příležitosti (které jsou tomuto oboru blízko), ale sotva bych našel odvahu/motivaci vyměnit peníze za bitcoiny. :-) Pravda, kdybych jich měl hodně a nevěděl co s nimi, možná bych otestoval omezenou částkou i bitcoin a jeho kurzové zhodnocování. Ale celý systém ve mně příliš důvěry nevyvolává. (Čímž nechci říct, že inflační měny států mou důvěru mají... :-P)

J. Ráž 18.6.2021 13:02

Lidé, kteří chtějí jen pasivně spořit na seniorské období, musí počítat s tím, že centrální banky budou do oběhu "sypat" k udržení rozpočtů vlád stále víc a víc peněz. Z čehož jasně vyplývá, že inflace nemá přechodný charakter a žádná banka při obrovském nadbytku "levných" peněz v oběhu svými úroky nemůže pokrýt inflaci.

Pasivní investor, který se nechce aktivně podílet na správě svých úspor (investic) a přitom chce mít jistotu udržení jejich reálné hodnoty i v dlouhodobém horizontu, moc nástrojů na výběr nemá.

Ale najít vhodnou formu spoření hledat musí, neb očekávaný vývoj inflace 2-3% ročně, úspory v bance zcela jistě znehodnotí. No a důvěřovat čemukoliv, co má pod kontrolou stát, je výraz velké naivity.

L. Novák 18.6.2021 13:24

V tom máte nezpochybnitelnou pravdu. R^

P. Kubáč 18.6.2021 9:18

Máme měny centrálních bank, které se pomalu stávají nástrojem nedobrovolného ovládání obyvatelstva a pak "svobodné" kryptoměny, které se pomalu stávají platidlem organizovaného zločinu a nic "mezi tím".

Podobné je to i v mnoha jiných oblastech moderních technologií, kde máte na výběr mezi totalitou/cenzurou internetových gigantů a polosvětem konspirátorů, manipulátoru a tajných služeb. "Přiměřená svoboda s přiměřenou bezpečností" - nikde.

P. Pepax 18.6.2021 8:32

Těžba kryptoměn je výsměch celé té ekologistické frontě.

L. Novák 18.6.2021 10:07

Mně to zase připomíná klasické "letadlo"... (Ponziho schéma) v jiném kabátě... a vidím, že nejsem sám:

https://cryptosvet.cz/paul-krugman-kryptomeny-jsou-dlouhodobe-ponziho-schema/

J. Ráž 18.6.2021 12:40

O P.Krugmanovi se říká, že to typ pop ekonoma, který komentuje vše jen proto, aby se zviditelnil. A jako Keynesiánský ekonom musí z principu napadat a kritizovat veškeré procesy na finančních trzích, které nemůže stát říditi a ovlivňovat . Přirovnávat bitcoin k Ponziho schematu je jeden z jeho omylů.

Argument: Bitcoin je decentralizovaný a žádná řídící/vlastnící investiční společnost, která jeho fungování ovlivňuje, v systému není. Nikdo nemůže nic investorům slibovat. Přitom sliby budoucích zisků od autority, které investoři důvěřují, jsou prvotním předpokladem fungování investičních společností pracujících podle Ponziho schematu.

Na rozdíl od Ponziho podvodu není Bitcoin na nových investorech závislý, neb jeho hodnota se řídí nabídkou a poptávkou, jak např. investiční kovy.

L. Novák 18.6.2021 12:59

Dobrá, ale když kupuji investiční kovy, tak mám v ruce přesné množství hmoty, kterou jsem nakoupil za nějakou částku peněz. Cena může klesnout nebo vzrůst, ale pořád mám ten kus hmoty v rukou a jeho hodnota (z dlouhodobého pohledu) v inflačním prostředí zcela určitě poroste, pokud někdo nenajde převratnou metodu, jak získat tuto komoditu mnohem levněji, než byla těžena dosud (plácnu: - třeba selektivními ionexy z mořské vody apod.). Kdežto u kryptoměny nemám v rukou nic, jenom pár čísel, která mají silnou vazbu na funkci Internetu a systému, který někdo neznámý vymyslel a spustil do provozu. Připadá mi to dost málo na to, abych do kryptoměny vložil svůj majetek (jeho část)... :-)

Když klesne cena komodity a nebudu schopen ji prodat dráž, než jsem nakoupil, tak se budu tlouct do hlavy, že jsem nakoupil blbě a musím čekat. Ale když zkolabuje systém bitcoinu závislý na funkci a dostupnosti Internetu, nebudu mít vůbec nic. A to je to, co mě děsí. ;-)

P. Skřivan 18.6.2021 8:28

Neznalost není terčem obdivu. Neznalost by neměla být ani terčem posměchu někdo na to prostě nemá. Ovšem pokud diletant veřejně vystaví svůj nesmyslný názor na veřejném fóru musí prostě očekávat reakci těch vzdělanějších že. Pane Urban vaše slova "hlavne umoznovalo nekontrolovatelne platby" jsou totální nesmysl. Bitcoin samozřejmě vystopovat lze viz poslední příklad v USA platba bitcoinu vyděračům. Naopak veškeré adresy, zůstatky na adresách a transakce mezi adresami jsou plně transparentní, kdokoli na světě si je může kdykoli zobrazit, stáhnout, analyzovat. Vše jede na blockchainu což je něco jako digitální kniha a v té NEJDE nic zfalšovat. Pokud máte 100 plateb v BTC tak jedna jediná se dá označit jako nelegální.

https://cryptobriefing.com/bitcoins-diminishing-role-drug-trade/

M. Šejna 18.6.2021 7:59

Jako kritika kryptoměn je tento článek ok.

Nechápu ale, proč se autor článku naváží do Muska.

Musk je genialni vizionář a měli bychom takové lidi podporovat. Jeho kosmický program je úžasný a v oblasti elektromobilů je průkopníkem.

Škoda, že Musk nevyrábí auta a rakety na uhlí. To by ho autor určitě vynášel do nebes. ;-D

J. Hruška 18.6.2021 8:24

Šejno, Musk a vizionář?? asi takový jako Vy, umanutý podvodník s elektrikou z uhlí a raketama na kyslík. Čest práci. Jóžín.

S. Ševeček 18.6.2021 9:26

Musk je geniální podvodník pro jednadvacáté století.

/kdyby tisíc Karlštejnů!

L. Novák 18.6.2021 9:58

Šejna už zase jako dokonalý mimoň... ;-D

J. Kyška 18.6.2021 10:00

Dobrý den, pane Šejno. Chtěl bych se vás slušně zeptat, proč to děláte. Proč téma této debaty otáčíte směrem k Elonu Muskovi. Každý, kdo chce vědět, přece ví, kdo je Elon Musk. Víte to vy, vím to já, ví to miliarda dalších lidí. Proč o něm potřebujete diskutovat na TOMTO fóru? Čeho chcete dosáhnout? Na internetu najdete stovky diskuzních míst (většinou pod nějakými videoblogy na youtubu), kde se o něm můžete celkem rozumně bavit i s těmi, kteří pro Elona zrovna nehoří láskou. Můžete tam rozebírat ty nejnovější informace o stavbě gigatováren v Šanghaji, v Berlíně, ve Fremontu, v Austinu, můžete diskutovat o gigapresech z Itálie, můžete on line sledovat, jak se staví Super Heavy booster pro Starship a vypouštěcí rampa v Texasském Boca Chica. Můžete on line sledovat starty Falconu 9 a opětovné přistání jeho prvního stupně na mořské plošině. (Zrovna včera večer jeden). Můžete se virtuálně projet tunelem v Las Vegas a můžete miliony dalších věcí. A k tomu všemu si můžete koupit akcie Tesly. Anglicky asi umíte. Tak prosím vás, proč tady? S pozdravem.