23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Cena za zoufalství

Mladá ekologická aktivistka, Švédka Greta Thunbergová, a studenti, kteří - jí inspirováni - bojují proti změnám klimatu pravidelnými pátečními demonstracemi, obdrželi nedávno cenu od organizace na obranu lidských práv Amnesty International. Stali se nositeli titulu „velvyslanec svědomí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Gutvirth 1.7.2019 20:30

Jen obdoba mnohokrát již se opakujici ocekavani konce sveta. Proste tak. Za Moldana bych se skoro styděl.

P. Rada 1.7.2019 20:51

Re:

Stydte se spíš za to, že na Moldana argumentačně nemáte. Argument jste totiž neuvedl.

Nebo se stydte se za to, že zaměnujete konec jednoho hloupě egoistického světa s koncem absolutním. Příznačné přitom je, že Vám ten problém v hlavě takto mnohokrát opakovaně rezonuje. Dnes nastávající klimatická změna je totiž proces za miliony let zcela anomální.

Nebo se stydte za to, že ministerstvy dlouho tutlaný konec mnoha smrkových (někde už i i borových..) lesů právě bez lidské pomoci už v česku prakticky nastal a to za stavu kdy se máme za celé epochy nejlépe:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nejnovejsi-zabery-lesni-katastrofy-vysocina-temer-znicena-nejvic-zatim-odolavaji-brdy-74892?seq-no=1&dop-ab-variant=9&source=article-detail

V. Petr 1.7.2019 20:55

Stromy zničil kůrovec, o jehož rozšíření se "zasloužili"

zelení. Dokonce i Vy patříte mezi jeho ochránce! Když se kůrovec potíral, problém se zvládal a to asi tak sto let!

Z. Lapil 1.7.2019 21:23

Re:

"Za milióny let zcela anomální..." Chápu-li dobře, je nejpodstatnější indicií nastupujícího oteplení růst CO2 za posledních bratru 100 let. Myslíte, že údaje milióny let staré jsou známy takhle podrobně?

P. Zinga 1.7.2019 21:32

Re:

Správně, nic více, než indicie, žádné důkazy.

J. Gutvirth 2.7.2019 6:55

Re:

No, p. Moldán by měl být poučen o tom, že drastičtější klimatické změny a některé pravděpodobně relativně rychlé již probíhaly, hladina moře kolísala o stovky metrů (takže Papua a Austrálie byly osídleny lidmi suchou nohou...) no zkrátka, když budete tvrdit, že počasí už brzo skončí katastrofou budou vás fakt poslouchat spíš, než když budete studovat a navrhovat reálné postupy k odvrácení nikoli změny (ta bude) ale k vyrovnání se s jejími důsledky. A o tom, že je dobré mít posluchače nepochybujte.

P. Rada 2.7.2019 9:09

Re:

Máte pravdu, že hladina oceánů v minulosti kolísala a byla níže i o sto metrů. To ale právě i Moldan pravidelně včetně období uvádí - datování pomíjíte Vy. Neděláte také rozdíl mezi kočovně migrujícími předky a erou civilizační - o kterou ale nyní jde. Rozvoj civilizací přitom nastal nezávisle na sobě celoplanetárně a právě až v periodě holocénu v důsledku několika tisíciletích relativně ustáleného klimatu.(+-0.5C glob.) Až za několik tsíc let ustáleného klimatu totiž posílila produkce biosféry a vznikla dostatečně úrodná půda.

Změny hladiny oceánů o cca stovku metrů níže totiž nastávaly jen uprostřed dob ledových - tedy v dobách předcivilizačních. Civilizace svému vzniku naopak vděčily právě ustálené klimatické situaci. Moldal se přitom věnuje převážně antropocénu. Považuji za prospěšné, že jako profesor si dokáže pozornost získávat presentováním dat - viz řada jeho recenzovaných publikací - a nikoliv populismem jak se domníváte.

Pro zajímavost dnešní hodnotě 400ppm odpovídala v relativní ustálenosti před 10mil let hladina oceánů o 25m výše. Většina lidstva je ale dodnes obživou vázána na pobřežních oblastech delt řek které před vzedmutím oceánů prakticky nelze ochránit.

J. Vintr 2.7.2019 10:46

Re:

Výše hladiny oceánů nesouvisí s teplotou. Voda, vazaná v pevninských ledovcich by po jejich případném roztání ani zdaleka neskončila všechna v moři a i tak by zvedla hladinu jen nepatrně. Pohyb mořské hladiny souvisí s pohybem litosférických desek. Nemusí jít také o vzestup hladiny, ale o pokles části pevniny.

P. Rada 2.7.2019 23:11

Re:

A kde by podle Vás zkončila voda s Gronských a posléze Antarktických ledovců?

Jak si vysvětlujete pozorované poklesy hladin oceánů v dobách ledových?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzestup_hladiny_oce%C3%A1n%C5%AF

Můžete vysvětlit názor ,že by litosférické desky měnily pohybem svůj objem tak aby to globálně změnilo hladiny oceánů?

Můžete k tomu všemu dát odkaz?

J. Vintr 3.7.2019 2:52

Re:

Voda se vyskytuje nejen v oceánu. Je v podzemí, v jezerech, nasáklá v půdě, v rostlinách a obrovské množství jí je v atmosféře. Vyšší teplota znamená větší množství vody v atmosféře. Co se týká pohybu litosférickych desek, oceán vyplňuje "prohlubně" v zemské kůře. Změnou tvaru a posuvem zemských desek a také podmořskou tektonickou činností se logicky mění tvar a objem těchto "prohlubní", takže hladina oceánů sahá vůči suché zemi různě vysoko. Tyto změny můžou být i dost rychlé, jak ukázalo podmořské zemětřesení, které před pár lety způsobilo ničivou tsunami v Indickém oceánu. Navíc se vzájemným posuvem litosférickych desek část pevniny zvedá a jiná klesá, takže záleží na tom, kde měříte výšku hladiny. Ty milimetrové hodnoty můžou být klidně způsobené výše popsanými jevy. Na tohle nepotřebuju žádné cizí zdroje, to se dá vymyslet vlastní hlavou.