16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EGYPT: Ze staré slávy nezůstalo v Egyptě vůbec nic

ničí. Dodnes patří egyptské pyramidy k nejvýraznějším a nejobdivovanějším strukturám vytvořených lidmi. Starověký Egypt měl nesmírný vliv na rozvoj evropské vědy a kultury. Staří Řekové z egyptských znalostí čerpali, včetně například Pythagora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rejzek 18.8.2022 18:30

Ničit a likvidovat jiné bohy a jejich atributy je podle Knihy, z jejíhož učení vychází křesťanství i islám správné. Vzpomeňte co udělal Mojžíš se Zlatým teletem a jeho přívrženci. A tohoto návodu se drželi i Koptové, kteří ničili starověké chrámy a vzácné stély přitesávali do tvaru kříže. Muslimové dělají to samé až do dnešních dnů. Mnoho problémů i válek se odehrává právě mezi lidmi Knihy. Je úplně jedno, zda si k ní přidali Nový zákon , nebo Korán. Tato tři náboženství zabrzdila pokrok hlavně v Evropě , protože bez jejich zhoubného vlivu by se se vyvíjela svobodněji. Ani jedno z těchto náboženství do Evropy nepatří. Je to náboženství krutých a netolerantní nomádů.

J. Pokoutný 18.8.2022 17:32

Koptové si ovšem, stejně jako syrští křesťané, mohou za svoji situaci sami. V době expanze islámu se totiž rozhodli zůstat stranou konfliktu a nepodporovat sektářsky odlišné Byzantince. Ti byli bez podpory většinového obyvatelstva poraženi a Egypťané získali místo křesťanských souvěrců za pány mírumilovné muslimy. V Sýrii zase místní biskupové vydali útočníkům místní městské pevnosti, "aby nedošlo ke krveprolití". A od té doby po teď trpá za rozhodnutí svých předků.

J. Jurax 18.8.2022 14:55

Jak tak čtu diskuzi, napadá mne, že jelikož jsem v Egyptě nebyl vůbec nikdy, měl bych taky přispět tím vůbec nejfundovanějším názorem.

M. Jurištová 18.8.2022 14:29

Milý pane Guttmanne, děkuji za článek, který mě dnes ráno vrátil o mnoho, mnoho let zpět do mého dětství, které jsem v Egyptě prožila. Můj tatínek se podílel na stavbě elektrárny Kafr-el-Davar (nevím jestli to píšu dobře) a já jsem prožila se svojí sestrou a partou dalších českých a slovenských dětí pohádkové dětství v Alexandrii. Představte si, běhali jsme celé dny sami po venku, domů jsme se chodili jen najíst. Vedle našeho domu byl starý pomerančový sad a v něm bydlela smečka potulných psů. Měli jsme je moc rádi, chodili s námi každý den na pláž k moři. Skupinka evropských dětí s maminkami a za nimi smečka opelichaných psů...to musel být pohled. Ano, památek na starověký Egypt tam tenkrát bylo hodně, nevím kolik toho bylo zničeno v rámci "jara". Pamatuji si i koptské kláštery v poušti, kam jsme jezdili na výlety, ale vím, že spousta těchto klášterů už byla srovnána se zemí.

L. Beneš 18.8.2022 14:58

Pracoval jsem v Egyptě (Káhira - Helwan) tři roky - 1974 - 76. Se zjevným nepřátelstvím jsem se v Egyptě nesetkal. Otravovaly jen děti žádající bakšiš. Zajímavé: ve městech chtěly jako bakšiš filús - peníze, venkovské děti žadonily o alam - tužky. V dalších letech jsem Egypt pracovně navštívil ještě nejméně dvanáctkrát. Tehdy se příslušníci střední třídy snažili vypadat jako Evropané. Mladé ženy - podobny Italkám - chodily oblečené v evropských letních ženských šatech, jen bez výstřihů. Mladí mužové (opět stř. třída), většinou hladce oholení a evropsky oblečení. Postupně s prosazováním islámské vlny se zevnějšek lidí měnil. Především u žen. A to i u vzdělanější střední vrstvy. Dnes chodí mladé ženy opět s dlouhými rukávy až k zápěstí, šaty upnuté u krku, často podobných spíše županu, a mnohé se šátky zcela zakrývajícími vlasy. Muži zahalili tváře do nepěstěných plnovousů, řada nosí ony dlouhé košile - galábije, které dříve nosila jen chudina. Kdesi jsem viděl sérii hromadných fotografií absolventů káhirské univerzity postupně z různých let cca od roku 1955 po současnost. Fotografie ukazují postupně mizící evropské oblečení u žen i mužů a stále bohatší muslimské plnovousy. Na začátku obraz lidí z evropského jihu, dnes muslimský Orient.

M. Jurištová 18.8.2022 15:22

To jste tam byl cca ve stejnou dobu! Do Káhiry jsme jezdili často, ať už kvůli škole (v Alexandrii byla jen jednotřídka a zkoušky se dělaly na ruské škole v Káhiře), nebo na výlety. To s tím oblečením je přesné. Moje máma měla tenkrát krátké blond vlasy, nosila převážně kraťasy nebo minisukni a nikdy, nikdy neměla sebemenší problém. Ostatní totiž chodili oblečení stejně, ženy normálně řídily auto. Dnes už je to utopie. A to tam tenkrát vládl "prý diktátor" prezident Sadat. A na bakšiš si taky pamatuju : "Memsa, madam, bakšiš, memsa." Ještě dnes umím arabsky nadávat a počítat do deseti. :-)

L. Beneš 18.8.2022 15:42

:-):-) Dcera chodila (jezdila pravidelným čs. autobusem - bydlili jsme v Káhiře) do školy při tehdejším československém velvyslanectví na Zamalku, ve čtvrti na severním konci káhirského ostrova Gezíra (srovn. obecně arabské Džazíra). Výlety tehdy pořádali čs. vojenští experti působící na tamní Military Technical College, mohli opatřit i propustky na tehdy ještě obsazený poloostrov Sinaj a k Suezskému kanálu. S čs. experty z elektráren Kafr al Dawwar a Kafr al Zajját jsme přicházeli přirozeně do styku.

M. Jurištová 18.8.2022 16:25

Tak to byla asi stejná škola, ta kam jsem dojížděla byla také při velvyslanectví. Pamatuji si, že jsme chodili na zahradu, která patřila k budově velvyslanectví, byl tam takový zahradní domeček pro děti. Nevím už samozřejmě(byla jsem dítě) kdo pořádal výlety, ale vzpomínám si na výlet autem z Búr Saidu podél kanálu do Suezu. Také jsme jeli lodí na ostrov Nelson (tam jsem se naučila plavat)....

M. Šejna 18.8.2022 12:33

To je tak blbý článek, že se na to nedá skoro reagovat.

Fanatik Gutmann by nám mohl vysvětlit, kam tedy jezdí provádět vykopávky čeští egyptologové, kteří mají v Egyptě mimořádná privilegia díky objevům památek, které tam podle Gutmanna vůbec nejsou, protoze je prý znicili muslimové. :-P

Pyramidy a Sfingu tam nejspíš dovezli z Hollywoodu. ;-D

Asuanská přehrada je geniální inženýrské dílo a samozřejmě jako v každé zemi je přehradou zatopeno mnoho staveb. Česko nevyjímaje.

Nejvzácnější památky z údolí Nilu, které mělo být zatopené, byly s pomocí UNESCO přesunuty, což prolhanej autor zamlčel . Například chrámové komplexy Philae a Abu Simbel.

D. Stirsky 18.8.2022 12:52

Díky. Zrovna tak bych mohl napsat, že ze staré slávy Čech nezůstalo nic.

D. Stirsky 18.8.2022 12:58

Egypt mám rád díky panu Zamarovskému. Naše egyptologie je špičková (Lexa, Žába, Werner, Bareš...). Je to země plná kontrastů a já byl nadšený třeba z Abú Síru. Kdysi tAm bylo možné jet jen na zvláštní povolení, nyní normální turistická lokalita.

L. Beneš 18.8.2022 15:33

(Velká) Asuánská přehrada postavená s pomocí Sovětů krom nepochybných pozitivních přínosů je spojena také s řadou diskutovaných negativních dopadů. Kal přinášený Nilem se usazuje za přehradou a diskutuje se o tom, za jak dlouho bude nutno přijmout další technická opatření krom pravidelného vypouštění kalů propustmi u základů přehrady. Zemědělská půda není již tolik zaplavována a tudíž ani hnojena nilským bahnem. Používání umělých hnojiv není dnes v Egyptě vzácností. Zanikl velký počet malých cihelen na březích Nilu, protože Nil nepřináší bahno jako surovinu pro výrobu cihel. Proto dnes Egypt dováží mnohem více stavebního materiálu, když ani pouštní písek není vždy vhodný pro výrobu betonu. A posledním zaznamenaným negativem je prokázaný ústup pobřežní čáry nilské delty, když denudace pobřeží způsobovaná mořským přílivem již není kompenzována usazováním bahna přinášeného Nilem. Jsou známy fotografie staveb dříve stojících těsně na pláži, dnes obklopených mořem řadu desítek metrů od pobřeží.

J. Pokoutný 18.8.2022 17:37

Vy jste vážně exot!;-€

M. Šejna 18.8.2022 18:40

To musela být dřina vyplodit z vašeho mozku 4 slova. ;-D

J. Pokoutný 19.8.2022 9:12

Mnoho článků od vás jsem nečetl, spíš jedovaté slinty. Takže až budete příště kritizovat, nastavte si předem zrcadlo.

D. Stirsky 18.8.2022 8:45

Znovu musím upozornit, že ze staré slávy Egypta toho zůstalo v Egyptě hodně!!! Každý rok = další významné objevy. Byl jsem na speciálním zájezdu po pyramidách (i po těch, ke kterým se běžně nejezdí). Viděl jsem většinu chrámů. Byl jsem v Abú Síru, v zóně Českého egyptologického ústavu. Viděl jsem památky, které tuctový turista nenavštěvuje. Egypt má mnoho kvalitních, vlastních egyptologů. Ne vždy zastávají odpovídající místa. Korupce, byrokracie, nepotismus... Poslední hieroglyfický nápis je z r. 394, to vládl císař Theodosius. Už se těším na nové muzeum v Káhiře a na El Amarnu. Režim je autoritářský, určitě. Tradice + nutnost ukočírovat 100 mil. Potěšilo mě, když jsem v muzeích viděl školní výpravy. Samozřejmě: Kluci a holky zvlášť. Egypt byl vždy dvojí: Horní a Dolní. Horní je konzervativní, zde se ženská obřízka (byť je nelegální a hrozí za ni trest) praktikuje asi v 70 %. Dolní Egypt = Káhira a Alexandrie. Alexandrijské VŠ studentky nerozeznáte od našich. Snad jen dle šátku. Obecně platí, že díky internetu, osvětě, zákonům, mladé generaci atd. se od ženské obřízky ustupuje. 90 % ani náhodou. Koptové to jednoduché nemají. Ale kláštery fungují (v jednom jsem byl). Egypt je krásná země plná rozporů. Na stěhování chrámů jsme se podíleli. Pikantní je, že jsme měli být odměněni cennými nálezy. A. Novotný, který tomu nerozuměl, zapomněl podepsat potřebné dokumenty.

R. Langer 18.8.2022 9:01

Nemusíte ty své nesmysly opakovat... :-P

D. Stirsky 18.8.2022 10:11

A co je konkrétně nesmysl?

R. Langer 18.8.2022 12:08

Prakticky všechno, když své "zkušenosti" ze 3 výletů do Egypta vydáváte za nějaké poznatky. :-P

M. Šejna 18.8.2022 12:39

Vy jste neuvěřitelný hlupák. A ještě se tu tím chlubíte. 8-o

Vysvětlete, kam tedy jezdí čeští egyptologové provádět výzkumy a vykopávky, když si myslíte podobně jako natvrdlej autor článku, že v Egyptě památky nejsou.

L. Beneš 18.8.2022 15:12

Ano, Češi tam tradičně vykopávky úspěšně provádějí již řadu desetiletí, aby se pak jimi chlubil jako úspěchy svými onen ředitel Egyptského muzea Zahi Hawass.

T. Hraj 18.8.2022 9:15

Děkuji za zajímavé osobní postřehy, pane Stirský.

Já jsem měl z Egypta vždy podobný dojem (znám ho ale na rozdíl od vás velmi málo). Proto mě před lety překvapil jeden článek uvádějící průzkum srovnávající míru islámského extrémismu v různých arabských zemích ale i v Evropě (statistiky o schvalování násilí ve jménu islámu, schvalování trestů za herezi, schvalování ženské obřízky etc.). Egypt obsazoval zpravidla 2-4(!) místo, tj. jeho populace je jedna z nejextrémnějších.

Podobně to myslím (musel bych si to znovu přečíst) vychází i v knize "Nepřátelské převzetí" od Thilo Sarrazina, která je také nabita nejrůznějšími statistikami.

R. Langer 18.8.2022 12:09

Ale on ho zná úplně stejně málo, jako vy. ;-D

M. Šejna 18.8.2022 12:35

Místo pitomeho trollení zkuste napsat konkrétně, co napsal pan Stirký špatně.

Vaše štěkání připomíná štěkání bolševika, kterému se snaží někdo vysvětlit, že komunismus je blbost.

K. Křivan 18.8.2022 8:01

Dnešní Egypt nemá se starým Egyptem nic společného. Dnešní Egypt je islámské svinstvo.

R. Langer 18.8.2022 8:04

Přesně tak. Kam muslim šlápne, 1000 let tráva neroste...

Ale netýká se to jenom muslimů. Kdepak! :-(

D. Stirsky 18.8.2022 8:50

Kupodivu muslimové šlápli třeba na Pyrenejský poloostrov. A tráva tam díky nim rostla bujná a zelená, zatímco u nás to v oné době (dejme tomu cca poslední čtvrtina 1. tisíciletí a první druhého) tráva moc nerostla.

R. Langer 18.8.2022 9:03

Jenom jestli ta tráva tam nerostla jim navzdory, jak se podle posledních výzkumů s tím muslimským přínosem ve vědě a vzdělání ve skutečnosti ukazuje. :-P

T. Hraj 18.8.2022 9:23

Asi tak. Ten slavný "zlatý věk islámu" netrval více než cca 200 let a o žádnou vědecko-technickou revoluci se rozhodně nejednalo. Hlavním přínosem bylo zachování řeckých textů (např. Aristotela), které by byly jinak ztraceny. Arabové sami nevyprodukovali celkem nic. I ten Avicenna byl Peršan.

R. Langer 18.8.2022 12:10

Přesně tak. A číslice jsou indické. ;-)