28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

DŮCHODY: Co nás spojuje

Šel jsem dnes po Klárově podél skoro nekonečného hadu čekatelů na letmé shlédnutí českých korunovačních klenotů. Táhl se ze Třetího nádvoří, Jiřskou ulicí, celými Starými zámeckými schody a Klárovem až ke stanici metra Malostranská.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kvapilík 23.1.2023 21:12

Ten Bismarkův systém má tu obrovskou výhodu, že je průběžný a není co rozkrást.

M. Kvapilík 23.1.2023 21:13

*Bismarckův

O. M. 23.1.2023 9:54

Klasická záměna daní a pojištění. Důchodový systém, narozdíl od veřejných rozpočtů, je založen na pojistném principu. Tudíž, kdo si platí "dražší pojistku", má i vyšší pojistné plnění. Čili zásluhová složka je naprosto vpořádku, to jen vaše vývody jsou důsledkem vašeho nepochopení. A nic na tom nemění fakt, že systém je financován průběžně. Jisté je, že ve stávající podobě je finančně neudržitelný, protože oproti době, kdy byly jeho parametry nastaveny, se důchodci dožívají o cca 10 let vyššího věku. Řešení jsou v zásadě tři: zvýšit příjmy důchodového účtu (odvody z mezd), snížit výdaje (snížit důchody), nebo prodloužit období vkládání a zkrátit období vyplácení (posunout věk nároku na důchod). A protože na prachy jsou lidé hákliví nejvíc, nejprůchodmější se zdá být posunutí věku - a ještě je to problematické.

Jistě, můžeme diskutovat o tom, že všichni budou mít stejný důchod, ale pak musejí všichni mít stejné odvody. To je ale mnohem zásadnější důchodová reforma, než vyhlášení nějakého druhého pilíře, tudíž pohřbená ještě dříve, než s ní vůbec někdo přijde. Navíc byste musel vytvořit nějaké hodně dlouhé přechodné období, abyste nepoškodil ty, co odváděli do systém.u zářijového.

O. M. 23.1.2023 10:12

Kurňa, automatické přepisy...

Zářijového má být zásluhového.

M. Pivoda 22.1.2023 20:25

Retirement pensions were implemented in the 1910’s, when deadly infectious diseases were the norm; the average life expectancy was less than 50; and the governmental bet was that most retirees would only be supported for a short period of time.

Today, the United States spends over a trillion dollars every year on Social Security. Greece spends a whopping 17% of its GDP on retirement pensions.

Starobní důchody byly zavedeny v 10. letech 20. století, kdy byly smrtelné infekční nemoci normou; průměrná délka života byla nižší než 50 let; a vládní sázka byla, že většina důchodců bude podporována pouze po krátkou dobu.

Spojené státy dnes utrácejí ročně na sociální zabezpečení přes bilion dolarů. Řecko vydává na starobní důchody neuvěřitelných 17 % svého HDP.

M. Pivoda 22.1.2023 20:30

Since there is nothing more valuable to anyone than extra decades of health, it is my strong belief that capital will continue to flow into this field at accelerating rates and the goal of adding 30+ healthy years to the average human lifespan will eventually become a reality.

Vzhledem k tomu, že pro nikoho není nic cennějšího než desítky let zdraví navíc, pevně věřím, že kapitál bude i nadále proudit do tohoto oboru zrychlujícím se tempem a cíl přidat k průměrné délce lidského života více než 30 let ve zdraví se nakonec stane realitou. .

J. Černý 22.1.2023 16:56

Nás důchodový systém oproti evropským zemím má jednu vadu. Je velmi nespravedlivý, protože tu existují dvě skupiny, které nic praktivky neplatí na důchody a o na zdravotni pojištění. Tento systém vymyslela ODS s cílem vytvořit si voličskou legií a to z OSVČ.

Otázka je proč OSVČ nemají vlastní pojišťovny na sociální a zdravotní. Nemuseli by poslouchat poznámky, že jdou parazité sociálního a zdravotního systému. Že se nespokojí s tím, že okrádají stát na a daních .8-o

P. Sura 22.1.2023 17:47

Zase si zaplakal jeden ujařmenej zaměstnanec, kterej to sám nikdy nezkusil.....

V. Mokrý 22.1.2023 18:34

ANO,

je nespravedlivý - důchod berou i ti, co nikdy nepracovali i když byli/jsou práce schopní !!

OSVČ pracuje mnohdy až moc, na rozdíl od mnohých.

O. M. 23.1.2023 10:14

Ten systém je starý asi sto let, ten žádná ODS nevymyslela.

O. M. 23.1.2023 10:25

Ty OSVČ, které si prakticky nic na důchod neplatí, taky skoro žádný nemají. Místo toho můžou třeba investovat (do fondů, akcií, vlastní firmy) a v důchodovém věku mít příjmy z těch investic. Kromě toho, OSVČ v drtivé většině "přesluhují", a chodí do důchodu v 65 letech a později už dnes (a to mají věk nároku nějakých 63 let).

P. Boleloucký 22.1.2023 15:29

Mandatorní výdaje rostou ! Porostou ještě víc, až se bude řešit co s důchody ukrajinských imigrantů. Podmínky pro nárok na důchod podle současných předpisů budou splňovat jen ti mladí, co splní dobu pro nárok. Jak se to bude řešit s těmi pětapadesátniky a více, je ve hvězdách. Naděje, že jim to bude vyplácet Ukrajina, je nepravděpodobné. Jsem zvědav, zda s tím Jurečka přijde s tou svou reformou.

V. Petr 22.1.2023 14:19

"Ekonomové 19. století v nastalé situaci řeknou: "Takovou vzniklou situaci (asi takovou jako dnes existuje s energiemi) nikdo nemohl předvídat"."

To je nesmysl, tady na Psu na to bylo hafo článků s mementem "nejde o to zda, ale kdy."

M. Pivoda 22.1.2023 14:28

A dosvědčí to Petrovi Vaňurovi majitel blogu Neviditelný pes, politický komentátor Ondřej Neff?

V. Petr 22.1.2023 14:14

Je to nesmysl. Pokud mají být důchody stejné, ať jsou stejné i ty platby sociálního pojištění. A v "brzrůstové" bruselské paekonomice je spoření na důchod iluzí, stát Vám investici ymaří protože "broučci..."

M. Pivoda 22.1.2023 14:30

Heslo minulého českého reálného socialismu: "Máme stejné žaludky!"

J. Černý 22.1.2023 16:58

To opravdu nebylo. Kolik je vám let ? Bylo Heslo každému podle jeho zasluh.

M. Pivoda 22.1.2023 19:29

Já (který jsem se bez svých zásluh narodil do dělnické rodiny) si pamatuji, že pracující třída si to heslo (J. Černého) takto určitě vyložila. Proto také fakticky existovala tzv. nivelizace mezd a platů (a dělníci určitě brali více než začínající inženýři, což byl i můj případ).

Po listopadu 1989 se překabátění účeloví členové komunistické strany na domnělé moderní české kapitalisty nejdříve ze všeho snažili o znásobení svých příjmů, nikoliv o konkurenceschopnost svých zprivatizovaných podniků.

Co nás proto spojuje v roce 2023? Mizerné ekonomické vyhlídky. Ale to už jsem já (pamětník, který si pamatuje) vysvětlil v diskuzi níže. A nehodlám se v diskuzi polepšit.

P. Boleloucký 22.1.2023 15:32

Kdo zaplatí pojistné těm co platit nemohou, nebo půjdou do pastoušky za podpory obce ?

M. Pivoda 22.1.2023 12:45

A co nás rozděluje? Vyhlídky na budoucnost. Nic veselého před námi.

Nejprve minulost: Tzv. pravicové vlády, už od dob bankéře/ekonoma Klause, nepracovaly na konkurenceschopnosti ekonomiky. Ostatní varianty prý byly tehdy politicky neprůchozí. A politika byla alfou a omegou veškeré činnosti. Stručně, schematicky: Takže v minulosti se v Česku fakticky pracovalo na budoucí socialistické nedostatkové ekonomice. Ha!

A budoucnost?

Zázraky na objednávku jaksi nefungují. Takže se dnes můžete intenzivně modlit a doufat. Doufat, že se nebude vyvlastňovat, aby ...

Ekonomové 19. století v nastalé situaci řeknou: "Takovou vzniklou situaci (asi takovou jako dnes existuje s energiemi) nikdo nemohl předvídat".

Významný český ekonom L. Novák k tomu skromně dodá: "Když jsem to nevěděl já, tak to přece nemohl vědět nikdo". A v sále se ozve potlesk.

V. Povolný 22.1.2023 12:33

Obvykle s panem Jaklem souhlasím, ale tentokrát ne. Zrušení zásluhovosti v důchodovém systému povede zákonitě k tomu, že se "bohatší" budu snažit platit do důchodového systému co nejmíň, případně vůbec. Je to podobné jako u daní. Příliš vysoké daně vedou ke snaze danit co nejmíň nebo danit někde jinde, tj. doma vůbec. Současný stav je důsledkem dlouhodobé absence důchodové reformy, do které se nikomu nechtělo, protože to u voličů nevyvolá žádné nadšení. Jedinou výjimkou byla ODS, která zavedla alespoň něco (2. pilíř). Ten bylo sice možné i oprávněně kritizovat, ale faktem zůstává, že se ODS snažila udělat aspoň něco, zatímco jediná aktivita ČSSD na tomto poli spočívala ve zrušení toho, co ODS předtím zavedla.

Za nesmysl pokládám taky další prodloužení věku odchodu do důchodu. Teď už je to na hraně rozumného a prakticky použitelného. A taky si nedovedu představit, že by stát chtěl každého pracujícího občana vyždímat natolik, že a něj nic nezbyde a v ideálním případě směřovat po ukončení práce rovnou do krenatoria.

P. Boleloucký 22.1.2023 12:41

To se nedivte nedůvěře ČSSD ke II.pilíři. Bylo to období kdy se v rámci dobrého návrhu nejvíce kradlo a odrbávali se ti nejchudší a střední třída.

V. Kučer 22.1.2023 13:45

Žádná důchodová reforma nevyřeší pokles populace, jediná možnost je zvýšit věk odchodu do důchodu a nebo snížit důchod.

V. Petr 22.1.2023 14:16

ALE stát by měl populaci podporovat, alespoň tak, jako tomu bylo za komunistů. Stát namísto toho "investuje" do zelených nesmyslů, politických neziskovek nebo podporuje LGBT, kteří děti neplodí!

V. Kučer 22.1.2023 18:21

A přídavky na děti dostávají důchodkyně.

J. Jurax 22.1.2023 18:55

S tím, že nám vládnou blbci, moc nenaděláme; zvolili jsme si je. Pravda, nabídka volitelných stran a hnutí je k uzoufání.

J. Rejzek 22.1.2023 9:38

Ve svém okolí, neznám žádné chudé penzisty, ani lidi pracující o kterých bych mohl říci, že jsou chudí neprávem. Ten chlastá, ta nechodí do práce a u některých si musím říci ,jak je to možné: čtyři výplaty do rodiny, nekouří, nechlastají nekurví se, nesází a přitom žijí od výplaty k výplatě. Takže chudí lidé si za to mohou sami! Něco jiného jsou lidé nemocní, postižení atd. Každá vláda blouzní o důchodové reformě. Nejdříve se však musí říci. co je na současném systému špatně. Každý si může kdykoliv spočítat, jakou bude mít penzi, když bude tolik a tolik platit a když si určí jak dlouho to bude platit . Pokud však je jediný důvod to, že je v systému málo peněz, tak holt se musí zvýšit platby ale pak ty vlády musí počítat s nepokoji. A tak to raději budou řešit reformou, kdy si nakonec lidé připlatí dobrovolně ale výsledek bude stejný.

P. Sura 22.1.2023 10:21

Jste snad kouzelník? " .... Každý si může kdykoliv spočítat, jakou bude mít penzi, když bude tolik a tolik platit .... " kde jste to viděl, aby to někdo jiný než důchoďák dokázal spočítat??

P. Boleloucký 22.1.2023 12:45

Podle současných podmínek v zák. to problém není, když dotyčný si stanoví předpoklad výdělku do doby nároku na důchod.

J. Černý 22.1.2023 17:02

Není to těžké spočítat, stačí znát své hrubé příjmy od roku 1986 a na stránkách MPSV nebo na ČSSZ si najděte inflační koeficienty , kterými zvýšíte roční platby. Pak se výsledný příjem přepočítá redukčními hranicemi a musíte také znát dobu zaměstnání včetně náhradních dob a už jste skoro u cíle.