1.4.2023 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdroje obnovitelné, podporované nebo ekologické?

obnovitelné zdroje energie (OZE) – „obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu“ Energii slunečního záření ve skutečnosti obnovit neumíme, avšak ze zákona se stala OZE. Totéž platí o energii geotermální. Pokud to vezmeme do důsledků, pak všechny zákonem definované OZE jsou generovány také slunečním zářením (vítr, koloběh vody či fotosyntéza rostlin).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 26.11.2022 16:39

R^

J. Krásenský 26.11.2022 6:09

Pamatujete, že se před lety (před zmíněnými patnácti lety) hovořilo o biopalivech druhé a třetí generace, jejichž nasazení bylo tehdy "přede dveřmi"? A dodnes nic, krom velkého mlčení. Dávno před těmi 15. lety věděli odborníci i politici, že biopaliva (řepka, kukuřice) mají energeticky zápornou bilanci a nejen proto jsou přírodě škodlivější než ty nenáviděné fosily. Jenže ekologové chyby nepřiznávají, zvlášť ti aktivističtí, a je to koneckonců obrovský kšeft (že pane Babiši (a druzí)) a z toho kšeftu vždy ukápne nemalý peníz pro ty nátlakové neziskovky a fakulty.

S ekologickým aktivizmem za záchranu planety a přilehlého okolí zmizel volný trh. Nátlakové ekologické neziskovky pomohly oligarchům a korporátním společnostem vyhnout se nepříjemné svobodné soutěži a zlé konkurence prosazením státem předepsané povinné spotřeby produktů o něž není zájem a zavedením poplatků, které dotují podnikání horních desetitisíc. Takže se podařil prosadit paradox - přesun prostředků od chudých k bohatým za nic, resp. za nechtěné a nežádané.

Dnes jsme se dostali - za aktivní podpory vlády - do situace, kdy nesmyslně drahá energie (fotovoltaika, větrníky) a politicky předražený plyn nutí lidi přemýšlet o solárních panelech. Při těchto cenách začínají být výhodné, tedy se státní dotací (opět převod peněz od chudých k bohatším) aniž by se kdo - včetně ekologů - staral, jak recyklovat solární panely a baterie, bez kterých je fotovoltaika nesmysl.

Inu Kocourkov! (slušně řečeno) A je to obrazem nejen české společnosti. Vzdělaní a inteligentní lidé, propadnou li panice či ideologii, odvrhnou rozum a ženou se "vstříc světlým zítřkům" s jedinečným pocitem spasitelů světa, a ranění slepotou následují slepé vůdce "hurá!" z útesu do propasti. Jako bychom toho po dvacátém století neměli dost.

[>-]

D. Krajíček 26.11.2022 8:51

Paliva druhé, dva a půlté, ba i třetí generace existují. Jsou ale tak drahá, že je nikdo nedokáže zaplatit bez toho, aby se hned neopupínkoval.

Takže jako kdyby neexistovala.

J. Majzlík 26.11.2022 10:04

Při zavádění velkovýroby kino-paliv do provozu mělo být všem nám občanům, daně platícím podezřelé, že tento na první pohled nákladný projekt nebyl včas předložen k veřejné diskuzi na odborné i laické úrovni.