16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Záhada obelisku

Když jsem byl malej, chodívali jsme se s maminkou často koupat do Jizerek na přehradu Černá Nisa. Úředně se nazývá „Bedřichovská přehrada“, ale každý Liberečák jí stejně říká Černá Nisa. I proto, že v Bedřichově je (pro změnu na Bílé Nise) taky přehrádka, aby se to nepletlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 25.8.2021 18:35

TAk vážení a ted abych Vás zase pořádně dopálila. Mnichovský Landmannschaft má také sekci která se zabývá restaurováním drobných ponejvíce sakrálních památek v bývalých Sudetech. Vynakládájí na zo spoustu dobrovolnické práce a prostředků. Nejsem si jista, zda tento pomníček k tomu nepatří, vysvětlovalo by to ten dnešní stav. .Ovšem nenašla jsem nějaký seznam, možná z dobrých důvodů. některé byly po restaurování hned poničeny.

J. Kraus 25.8.2021 18:05

1. Možná by pomohlo porovnat okolní terén. Černý obelisk stojí jakoby na rovině (foto č.3), za bílým je v pozadí snad onen potok a za ním svah (foto č.4).

2. Černý obelisk vypadá velmi zachovale. Posuzováno podle pomníků z šestašedesáténo i podle zkušeností ze hřbitovů je nemožné, aby pozlacená písmena vydržela netknutá tak dlouho. Dolní čtyři řádky na podstavci jsou provedeny ve stříbře. To odporuje zvyklostem. Navíc mramor je dost drahý, i v tom šestašedesátém stavěly bohaté pluky, tedy bohatí důstojníci, pomníky svým padlým druhům z pískovce, nejvýš ze žuly. Statkář a obchodník dřevem byl sotva tak bohatý a mramorový pomník by postavil spíš na hřbitově než v lese.

3. Kdyby obelisky byly dva, spolek Patron by to jistě věděl. A i ten černý by musel někdo obnovit.

4. Přes špatné rozlišení jsou vidět na bílých pomnících na podstavci úplně dole vpravo dvě slova kursivou, na černém chybějí.

5. Černý obelisk může být výsledkem práce ve photoshopu, pak by ale ona dvě slova vpravo dole nebyl důvod vynechávat, spíš někam přidat vlastní podpis.

6. Obrátíme-li se k Pavědě, nemusí nám někdo tímto způsobem snažit se něco sdělit či si jen zažertovat. Leccos se může při vhodné konstelaci promítnout do 3D reality i neúmyslně, buď pouze jednou nebo se i cyklicky měnit. Tchánův prožitek mohl být tak velký, že se do 3D promítá jeho původní představa, tedy mramor a na jiném místě, tam, kde měl být pomník postaven původně. Jiná možnost je, že pan Martínek v roce 1988 vstoupil do paralelního světa, a ve výčtu bychom mohli pokračovat. Jsou to ale hry ne zcela bezpečné a proto je nejlépe považovat záležitost za výsledek práce ve photoshopu.

---

V Marterl Leubner.docx, na nějž odkazuje paní Rybnická, je pomník tmavý se světlými písmeny a evidentně byl pouze jeden. Řádky na podstavci zakrývá podivná černá skvrna. Otazníky přibyly, je to už i na autora sci-fi nějak překombinované. Sherlocku Holmesovi by asi nezbývalo, než se tam rozjet, řádně vše prozkoumat a všechny vyzpovídat.

H. Rybnická 25.8.2021 17:13

Příhoda je popsána Microsoft Word - Marterl Leubner.docx (jbc.jelenia-gora.pl) je tam i myslím originální fotka. Je to ovšem opis. Původní povídání bylo otištěno 1925 v publikaci Jahrbuch des deutschen Gebirgsvereines für das Jeschken- und Isergebirge ovšem všechno v němčině. Jinak bych doporučila dotaz na Dům česko-německého porozumění v Liberci.

J. Jurax 25.8.2021 15:11

Jen technická - LKT neboli Lakatoš není kolový traktor LEHKÝ, nýbrž LESNÍ. Váží plus mínus sedm tun.

J. David 25.8.2021 21:13

Nápravy na kloubovém rámu a masivním navijákem a radlicí (dle typu). Jo, ale koleje v porostech vytvářel znamenité, když si na šoulace našinec nedával pozor kam šlape v "mýťáku" (koleje zarostlé travou) a žuchl tam po pás do bahnité vody, byla to docela prča.

L. Zahradníček 25.8.2021 13:32

z mého pohledu na věc, bude hrát velkou roli jak světlo, tak vlhkost vzduchu. Za mě se určitě jedná o fenomén různosti osvětlení + vlhkost/sucho.Tyto dva faktory mohou u barvy kamenů způsobit divy! Znám Jizerky jak své boty a znám libereckou žulu. Když svítí sluníčko a kameny jsou suché, tak se liberecká žula jeví jako světlá až bílá, ovšem když je zataženo a po dešti, tak se jeví dosti tmavě až černě. Tak bych si záhadu vysvětlil já. I je vidět, že fotky jsou z různých ročních období a pořízeny za různého počasí. Za mě záhada takhle z křesla vyřešena :D

J. Pankovic 25.8.2021 15:42

... až na ten zlatý nápis ;-)

L. Zahradníček 25.8.2021 15:50

tak zlaté nápisy se drolí, pravděpodobně ho párkrát zrestaurovali. Na detailu písma je vidět, že tam zbytky zlatého nátěru jsou. ;-)

A. Bytová 25.8.2021 11:10

Jsou dva. Jinak není možná. A je tam bludnej kořen.

J. Palát 25.8.2021 8:45

Jde opravdu o identický obelisk? Pozadí se zdá jinė