23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zachraňte mrtvý les!

V roce 1987 byly některé vrcholové partie Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory prohlášeny za přírodní rezervaci. Původní smrčiny zde byly zničeny hlavně čmoudíky ze spřátelených zemí NDR a PLR. Zůstaly z nich jen bílá torza. Oproti jiným místům zde tyto stromy nebyly vykáceny, ale jejich bělostné kosti získaly státní ochranu. Tento mrtvý les je nyní vážně ohrožen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Váňa 29.8.2012 12:46

Díky.

Jsem rodák od Jablonce, a v Jizerkách jsem nebyl třicet let. Kdysi jsem tam ale býval snad každý týden. A protože tak viditelně chátraly, bál jsem se tam znovu zajít.

Vyrazím si tam nejpozději do čtrnácti dnů.

Ještě jednou díky.

B. Brousková 29.8.2012 9:21

Šumavská jezera

Šumavská jezera byla bez ryb, tedy "mrtvá" od nepaměti. Nejlepším důkazem jsou prastaré místní pověsti , které to " vysvětlují". Skutečnou příčinou ovšem nebyli čerti ani jiné čáry, či hříchy místních obyvatel. Hlavní příčina má jméno rašelina .Rašelina a s ní související kyselá voda , která do jezer přitéká. Koncem devatenáctého století byly do jezer vysazeny desetitisíce ryb, jejichž poslední zbytky tam živořily ještě v šedesátých letech minulého století. Živořily tam proto, že díky kyselé vodě tam nerostou žádné rostliny , kromě kapradiny šídlatky, která přežívá i v kyselé vodě. Nežíje tam ve větším množství ani plankton, který potřebuje k životu plůdek ryb. Kyselé deště, které v padesátých a šedesátých devastovaly lesy na jiných místech naší země, celou situaci jenom zhoršily , ale zcela jistě nebyly tou hlavní příčinou. Na dně Černého jezera dodnes leží kmeny stromů které tam napadaly při bouři ,která zničila šumavské lesy koncem devatenáctého století. Jsou zachovalé protože jsou   konzervovány kyselou vodou. která zabíjí mikroorganizmy. Nejhlubší místo Černého jezera je pokryto mnohametrovou vrstvou jemného sedimentu, tvořeného jednak pyly s okolních lesů, ale hlavně odumřelou rašelinou z přítoku. Na některých mělčích místech jezera rašelina dokonce neodumírá, ale přežívá a dorůstá. Pokud se nemýlím, tak vápnění šumavských jezer se nedožadovali žádní zelení magoři, ale právě jejich oponenti.