6.10.2022 | Svátek má Hanuš


ŠAMANOVO DOUPĚ: Z potentátů se nepotentonujeme

14.3.2007

Na začátek prohlašuji, že toto nemá být písání, které by se zabývalo tím, jestli pan místopředseda vlády a ministr Jiří Čunek ještě jako starosta vzal či nevzal. Toto bude písání o mediálním cirkusu kolem toho a vystupují v něm ti nejvyšší potentáti naší ubohé České republiky.

Minulý víkend byla klíčová svědkyně v této kauze navštívena třemi chlapy z prostředí, které smrdí lehkým topným olejem. Shodou okolností existuje spojení mezi jedním z nich a obviněným potentátem. Buďto jí nabízeli úplatek, aby změnila svoji výpověď, nebo jí vyhrožovali. Toto jest Šamanův úsudek, protože kdybych měl věřit tomu, že chtěli "získat informace" pravděpodobně pro potentátovu obhájkyni, pak bych se divil, že oni nejsou zabásnutí a obhájkyně vyražená z advokátní komory. Co na tento případ, který má všechny znaky ovlivňování svědka, řekl Jiří Čunek?

Nejprve "o celé záležitosti jsem se dozvěděl až z médií a cítím se jí velmi poškozen" a později "je na mě vedena likvidační kampaň, kterou přinejmenším iniciovala Urbanová se svým druhem Jaroslavem Rúčkou".

Toto je, pane současný vicepremiére, velice ostré obvinění, kterým zase vy útočíte na svědkyni. Veřejnost se mimochodem dovídá i jméno dalšího jejího spřežence. Něco takového by si v právním státě a slušné společnosti, kde se, jak vidno, nenacházíme, neměl dovolit žádný obviněný - což jste! - ale už vůbec ne žádný čelný politik. Co na to svědkyně? Mlčí, uhýbá před novináři, odkazuje na policii.

Přiměřená reakce profesionálního politika by bylo distancovat se, případně vyjádřit rozhořčení nad postupem Vaškůje a jeho goril a rovněž odsouzení jejich postupu. Ne opět útočit na svědkyni.

Opět, protože není to tak dávno co obviněný potentát pravil, aby zlehčil závažnost obvinění, jímž musí čelit, že údajnou korupci dosvědčuje jediný svědek. Pane vicepremiére vlády, která má v programovém prohlášení boj proti korupci, měl byste vědět, že JEDEN svědek je v devadesáti procentech případů o jednoho víc než v ostatních!

Ale za nejhorší hřích křesťnanského politika považuji, když v zábavném televizním pořadu odpovídá na další obvinění (totiž ze sexuálního obtěžování) chlapákovi Janu Krausovi také chlapsky: "A viděl jste ji?" Čímž je míněna oznamovatelka mravnostního deliktu. Páni předsedové a místopředsedové vlád, prosím vás, nechoďte do zábavných pořadů jako účinkující. Takový hnusný vtip si možná může dovolit klaun, ale v žádném případě si ho nesmí dovolit politik! Tedy, dodávám opět, ve slušné společnosti.

Představuju si, jak by asi dopadl Clinton, kdyby řekl veřejně "A viděli jste Levinskou?". Toho by vyipíčmentovali, ani by nemrk. Krom toho potentát, předseda křesťanské strany, napadl svědka a navíc ještě ženu. A zase - byl tu jen jeden svědek, jak už to při sexuálním obtěžování bývá.

Bohužel, jsme kde jsme, a tak se krom ovlivňování svědků začíná objevovat i ovlivňování dalších složek vyšetřovacího aparátu. Já neříkám, že Obst je můj oblíbenec, ale je to prostě státní zástupce, kterému kauza místně přísluší. A teď ve stádiu vyšetřování mi připadá nestoudné, je-li napadán senátorem. Pan Štětina může být sice hrdým bojovníkem proti komunismu, ale v tomto případě se chová stejně papalášsky, jako dřívější bolševičtí papaláši.

Když už mluvíme o komunistech. Jako opoziční strana samozřejmě využívají příležitosti. Předseda klubu komunistických poslanců Kováčik navrhl ve Sněmovně, aby premiér odvolal Čunka, protože prý: "Hrozí nám další ztráta důvěryhodnosti České republiky a jejích ústavních institucí, nejen vlády, ale i všech ostatních, jak na domácí scéně, tak zejména v přístupu našich zahraničních partnerů." Což mi připadá velice srandovní, když místopředsedou téhle Sněmovny je předseda této strany, totiž komunistické, totiž ideový spoolupracovník zločinné komunistické tajné služby Filip vulgo Falmer.

Když už mluvíme o opozici, silný hlas pana Paroubka by měl zaznít spíše do vlastních řad, například vůči příteli kakaovému Michalovi Krausovi. Jo - a taky by měl zaplatit dluhy. Pan Paroubek. Sice pan předseda ČSSD řekl jednou v přímém přenosu že "státní dluhy se neplatí", ale měl by si uvědomit, že on již není stát!

Když už o potentátech - ke kauze se vyjádřil i náš nejoblíbenější potentát prezident Václav Klaus. Buď prý "jsou veškerá tvrzení a náznaky policie oprávněné, a pak z toho plyne něco zásadního pro pana Čunka", anebo je to naprostý nesmysl, "ale pak není možné, že by se nestalo nic. Pak je z toho třeba vyvodit zásadní závěry vůči policii, že tuto kauzu vyvolala a tímto způsobem destabilizovala vládu, postavení vicepremiéra vlády a podobně. Myslím, že už jsme se dostali do kroku, kdy už není návratu. Prostě buď to musí dopadnout tak, anebo onak. A jestli bych jako prezident měl o něco usilovat, za něco se zasadit - aby to nevyšumělo do prázdna. To, myslím, že je nepřijatelné, a jsem přesvědčen, že to si nepřeje žádný z občanů České republiky," dodal Klaus.

Já jako občan České republiky si nejvíc přeju, aby se můj oblíbený prezident a čestný předseda mé oblíbené strany zdržel jakýchkoli hodnotících komentářů k práci policie. To ať laskavě nechá na nás, hyenách a mediálních šašcích. Prezident řekl policajtům v podstatě to, že když se jim nepodaří dokázat a u soudu prokázat obviněnému vinu, pak on sám "se zasadí", aby dostali přes ruku. Řekl to nejen těmto policajtům, řekl to všem vyšetřovatelům.

Přičemž jde o několik dosti rozdílných kategorií: vina, obvinění, obžalování, odsouzení. Může být odsouzen nevinný bez dostatečných důkazů - pokud "soud dojde k názoru", že je vinen. Může být osvobozen viník, pokud se nenajde dost důkazů - anebo svědectví - pokud "soud nedojde k názoru".

Policie, prosím pěkně, dostala echo o spáchání trestného činu. Policie tudíž vyšetřuje. A že je vyšetřovaným zrovna nějaký potentát, to nesmí ovlivňovat práci policie. A už vůbec se k tomu nemá co vyjadřovat prezident státu. Výsledkem by mohlo být, že se policajti zaleknou (jsou to taky jenom lidi) a raději upustí od dalšího vyšetřování. Anebo se napruží, a budou se just snažit vyšťárat aspoň něco (jsou to taky jenom policajti).

Potentáti všech partají, proboha, vzpamatujte se! Já jenom doufám, že se z vás ani státní zástupci, ani soudci, ani policisté, ani svědkyně nepotentonují.

Psáno v Praze na Lužinách dne 13. března 2007