Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Osvětimi na parket Lucerny

16.5.2007

Před jedenácti lety změnila Čína způsob poprav. V této zemi je ročně popraveno přes čtyři tisíce lidí, takže tato změna musela mít nějaký důvod. Ušetřila přinejmenším čtyři tisíce kulek, které tak nebyly vypáleny odsouzencům do týla. Možná byly ušetřeny i další tisícovky, protože klasické popravy zastřelením bývaly ukončovány ještě "ranou jistoty".

V roce 1997 zatkli agenti FBI v USA dva čínské občany nabízející lidské orgány pro transplantaci. Zdá se, že se jednalo o členy čínské mafie. Ale nejsilnější mafií v Číně není Triáda, avšak KSČ - Komunistická strana Číny. A "výchovné tábory" Lao-kai bývají přirovnávány k sovětskému gulagu či nacistickým koncentrákům. Stejně jako ony mají i nesmírný význam ekonomický. Bezplatná vězeňská práce totiž přispívá k neslýchané láci čínského zboží. Krom jiného existují i domněnky, že těla vězňů jsou zdrojem orgánů používaných pro transplantace. To by byla přidaná hodnota popravy, pro kterou by se už vyplatilo zaměnit primitivní střelbu za sofistikovanější vpich injekce!

Stoupenci nepolitického (avšak k jejich smůle rovněž nekomunistického čili opozičního čili nepřátelského) hnutí Falun Gong dávají do přímé souvislosti počátky svého pronásledování v roce 1999 s rozvojem transplantací jater v Číně. V roce 1999 to bylo 118 operací, v roce 2002 už tisíc, ale v roce 2003 už více než tři tisíce. V loňském dubnu proběhly v Číně transplantace v doslova "masovém" rozsahu. A to i pro zahraniční zájemce. Transplantační týmy v čínských nemocnicích ve všech provinciích pracovaly 24 hodin denně. Museli jste si ale pospíšit do svátku práce. Poté kampaň skončila a plánovaný přísun "zaručeně čerstvých" orgánů od zdravých lidí ve věku 20 - 30 let ustal...

Pokud si dáme dohromady všechna fakta, jsme dnes v podobné situaci jako ve 40. letech minulého století, kdy politici svobodného světa nechtěli uvěřit výpovědím vězňů, kteří uprchli z Osvětimi. My dnes máme stejné důkazy o hromadném potlačování lidských práv, mučení, pronásledování, koncentračních táborech - včetně podzemních továren smrti, a to v Číně. Ale nějak tomu nechceme uvěřit. Čína dokonce získala pořadatelství olympijských her v roce 2008. A přesně, jako to v roce 1936 činil Adolf Hitler, stejně tak dnes čínští komunisté těchto her zneužívají k propagandě jednak vnitřní, ale i vnější.

V roce 1936 už v Německu platily Norimberské zákony a koncentráky byly naplněny odpůrci tehdejšího totalitního režimu. Dnešní čínská totalita zavírá, mučí a zabíjí nejen členy Falun Gong, ale i stoupence studentského hnutí, Ujgury, kteří chtějí mluvit ujgursky, Tibeťany, kteří se nechtějí smířit s okupací, lidi, kteří se v zahraničí odvážili uveřejnit kritické články.

Na tuhle paralelu jsem si vzpomněl, když jsem sledoval hádání o současnou kulturní akci, která probíhá v sále pražské Lucerny. Jakmile provozovatelé uvedli, že vystavená těla pocházejí z Číny, zbystřil jsem. A když pan jednatel tvrdil, že ode všech mají podepsané povolení k tomuto výstavnictví, tak jsem se skoro smál. Truchlivě smál. Těch potvrzení, kdy nepřátelé dělnické třídy dobrovolně odevzdávali komunistům svůj majetek - nebo Židé nacistům! V Číně není demokracie. Vládne tam totalita. Těch mrtvých se ptát nemůžeme. Ale živí vypovídají! Jenom jednomu jsem nerozuměl - věděl jsem, že v Číně se přece popravuje střelbou do týla. A to by mohlo poškodit lebku exponátu, že. Až při shánění podkladů pro tento článek jsem se dověděl o těch injekcích.

Jsou to skutečně těla popravených? Nevím jistě. Mohla by být? Jistě mohla. Faktem je, že čínští komunisté popravují své politické odpůrce i "sprosté" zločince každý rok v množství, které by stačilo naplnit čtyři transporty do Osvětimi.

Takže ne, děkuji, nepůjdu se tam podívat, ani s novinářskou legitimací zadarmo, stejně jako bych se nešel podívat na pokosené řady lidických mužů nebo na hromady nahých mrtvol v Osvětimi. Mně stačily fotky - z těch Lidic, Osvětimi i Lucerny. Nepůjdu se podívat na zdravé mladé lidi mezi 20 - 30 lety, jak předvádějí svá ukradená těla v aranžovaném sportovním pohybu, ani na ženu v osmém měsíci těhotenství. A nakonec ani na plíce kuřáka, zcela neschopného stát se dárcem svých orgánů.

Nadšence tímhle článkem od návštěvy jistě neodradím. A možná jim v příští sezoně nějaký dobrodinec, který poskytuje vzdělání, předvede v rámci kulturního pořadu k Olympijským hrám veřejnou popravu živého člověka, který s tím bude zcela jistě souhlasit!

A třeba to už nebude ani Číňan.

Psáno v Praze na Lužinách dne 15. května 2007



zpět na článek