15.5.2021 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítězný únor očima pamětníků

Stále se objevují názory, že převzetí moci komunisty v únoru roku 1948 se dělo ústavním způsobem. I někteří soudobí historikové tvrdí, že převrat byl uskutečněn zejména díky politické obratnosti tehdejších komunistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Velínský 24.2.2018 22:48

Nezákonný ozbrojený puč jak vyšitý

Ozbrojené dělnické hordy řvaly nadšením, když se studenti vyděšeně rozprchli. Docela si to už umím představit i dnes, když se hrdí týpkové s vysokou školou života ukájejí nad každým kopnutím do pražského kavárníka.

Jsme na tom opravdu zle. Děkuji, autore.

V. Heidlerová 25.2.2018 8:47

Re: Nezákonný ozbrojený puč jak vyšitý

Naprosto souhlasím, dobře jste to napsal, stejně jako autor článku! Děkuju.

O. Mayer 24.2.2018 21:36

hezky a detailně jste to popsal...

.. on ale hlavní problém byl, odpůrci komunistů (a pořád si myslím že jich asi byla většina) se neměli šanci kolem někoho shromáždit. Ono je vždy důležité svůj odpor jednoznačně deklarovat. Např. Karel I, z boží milosti král anglický ve chvíli kdy vypadalo, že nemá ve státě jediného zastánce čistě jenom formálně vztyčil svůj prapor a vyhlásil, že jeho přiznivci se pod ním mají shromáždit. A rázem jich měl tolik, včetně jejich velitele (Ruperta Falckého), že byl schopen odporu ještě po řadu let (jakkoliv to s ním nakonec špatně dopadlo) U nás nebylo ani Karla I (tu roli měl sehrát Beneš, ale v tu chvíli již neměl duševně ani na to formální vztyčení svého praporu) ani prince Ruperta (který by se asi jinak našel, jakkoliv by věděl že jeho boj je předem ztracený)- za kým se tedy "loajalisti" měli shromáždit? Také není úplně pravda, že jsme byli předem proti obrovské sovětské moci bez šance. Přesně ve stejnou dobu se dnešní Izraelci postavili teoreticky daleko větší převaze (a za daleko horší konstelace sil) a koneckonců si ani nemyslím, že by si Stalin dovolil otevřeně vojensky vystoupit (spíše by jen podporoval svou 5. kolonu, dokud by to pro něho vypadalo výhodně. Ostatně třeba z Řecka komunistickou gerilu přes všechny těžkosti nakonec úspěšně vyhnali či v Italii je zase úspěšně porazili ve volbách.

V. Heidlerová 25.2.2018 8:52

Re: hezky a detailně jste to popsal...

S ohledem na to, že již od r.1945 operovali na území ČSR sovětští poradci v hojném počtu a pravděpodobně i vojensky zacvičovali rudou dělnickou verbež, mám pochyby, že by byl báťuška Stálin ostýchavý a nechal si urvat dobyté území, nazývané osvobozeným.

F. Houžňák 24.2.2018 18:33

Ano, dnešní Lidové milice si říkají

Antifa a bojují za uskutečňování evropských, zelených, multikulturních ideálů, prozatím bez střelných zbraní, pouze kameny, obušky a pěstmi. Jejich muslimští spojenci jsou už dál, používají nože, mačety a samopaly.

J. Lepka 24.2.2018 10:28

Jo

a netušil jsem, že pokus o repliku zažiju v přímém přenosu !

J. Fridrich 24.2.2018 7:45

Děkuji autorovi za výborný popis " ústavnosti "

Děkuji autorovi za výborný popis " ústavnosti " komunistického puče...

K. Pavlik 24.2.2018 3:22

No nevim

Podle me mamy se za komouse postavila velka vetsina parlamentu Podavat demisi byla, aspon podle mne, pekna pitomost. Prevedeni moci ke komousum bylo v CSR udelano ustavni cestou - tim se zadna z vychodnich zemi chlubit nemuze.

Ti delnici byli az pak - aspon dle me mamy. Takze autor ma asi jine pametniky.

J. Lepka 24.2.2018 10:27

Re: No nevim

Zkuste a)používat diakritiku, dost to pomůže srozumitelnosti, b) doplnit historizující informace i z jiných zdrojů, c) zamyslet se nad tím, proč byly například čs. vojenské jednotky ze západu zadržovány a nesměly se vrátit dříve, než komunisti obsadili důležité posty na klíčových ministerstvech.

F. Houžňák 24.2.2018 18:35

Textům bez diakritiky nerozumí pouze blbci

a jiní Lepkové. Redundance českého psaného textu je vysoká. Zkuste používat mozek.

V. Heidlerová 25.2.2018 9:01

Re: Textům bez diakritiky nerozumí pouze blbci

Naopak, někdy špatnému textu nerozumějí ani VŠ. Ale pan Lepka poskytl velmi cennou a mně dosud neznámou informaci o zadržování západní části armády, čímž samozřejmě bolševická pakáž pod vedením sovětských poradců měla usnadněnou, ne-li zcela volnou pozici. KSČ již před pučem porušila všechna možná pravidla, zákony a Ústavu. Co je to proti redundanci českého text. Idis redibis non morieris in bello. Když bolševik chtěl znemožnit protivníka bez jakýchkoli důvodů, vymyslel si na něho naprosto okrajový nebo nesmyslný "přestupek" - třeba krádež vlastního zboží, špatná údržba chodníku před domem apod. To vy děláte při nesouhlasu s p. Lepkou, snažte se, prosím, začít používat mozek. Zdar

K. Pavlik 25.2.2018 11:45

Neznama informace

Neznama informace je mozna dulezita ale vubec nesouvisi s demisi ministru. Podat demisi a odjet na zabijacku rozhodne, aspon podle mne, nebyl dobry napad.

F. Houžňák 25.2.2018 15:32

No, že někdo kritizuje jiného účastníka chatu za pišbu

bez diakritiky svědčí zpravidla o tom, že nic lepšího nemá, resp. má nějaký ten oprávněný komplex méněcennosti. Vy texty bez diakritiky nejste schopna rozluštit? Hlavně že jste se blýskla tím pseudocitátem.

V. Heidlerová 25.2.2018 19:02

Re: No, že někdo kritizuje jiného účastníka chatu za pišbu

To jsem se naučila od p. prezidenta jako bonmot, protože trpím komplexem méněcennosti. Neumím např. rozluštit lidskou blbost a její příčiny.

K. Pavlik 25.2.2018 19:23

Re: No, že někdo kritizuje jiného účastníka chatu za pišbu

No nikdo holt neni dokonaly. Prvni krok k reseni je si uvedomit ze problem existuje - takze jste jiz na ceste k naprave.