5.12.2023 | Svátek má Jitka


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ve vší slušnosti - vypadněte!

8.4.2009

V neděli byla mezi lídry čtyř demokratických parlamentních stran podepsána "předběžná dohoda" o novém premiérovi, nové vládě a předčasných volbách. Tedy - bez účasti "zelených demokratů". V pondělí lidovci - podle trefného Topolánkova vyjádření - vyhlásili své "typicky ostré a kategoricky zásadové »možná«". Že prej nechtějí dělat stafáž mocné trojkoalici. Nato zelený Bursík vyhlásil, že nebude dělat stafáž dvěma nejsilnějším stranám. Když jeden od dohody odstoupí, tak prý dohoda přestává platit. Sami zelení dohodu drží - ta ale neplatí. Čunek pak prohlásil, že dohodu taky drží, akorát se jí neúčastní...

V úterý ještě lidovecký poslanecký klub hledal další nuance svého "možná", přičemž se Čunek urazil a odešel. Kalousek totiž vyzval jednoho účastníka, který tam neměl co dělat, (dle svých slov) "ve vší slušnosti, ať vypadne"....

Nu, zatímco vůdci menších stran nechtějí dělat stafáž, obě největší strany si jich přestávají všímat. Topolánkovi širší vedení ODS dohodu schválilo, Paroubkovi vedení ČSSD zase nic už schvalovat nemusí - protože splnil veškeré úkoly, jimiž byl pověřen. A teď bude sjednanou dohodu pouze "dolaďovat". Nyní nevidí důvod, proč nepokračovat v dohodě... Čunek vyhlašuje nové stranické jednání, aby vyvolal nové jednání mezi stranami - ale proč vlastě? Už o to nikdo nestojí! Topolánek i Paroubek chtějí dohodu dodržet. Na vedení menších stran nyní kašlou, budou se obracet přímo na jejich poslance.

Zdá se, že lidovecká vyčůranost, se kterou se chtěli před mimořádnými volbami distancovat od vládní odpovědnosti, se jim konečně vymstí. Strana, která se pohybuje na mezi volitelnosti, se veřejně hádá. Nejschopnější evropský ministr financí Kalousek se chystá odejít z partaje i z politiky vůbec. Další lidovecký vůdce Cyril Svoboda zmarňuje sympatie k sobě svou nenažraností, kdy mu nestačí odkázaný milion, ale soudí se s charitou o zděděný barák! No a Čunek - to je minimálně bordelář, jak o sobě sám prohlásil, když měl vysvětlit, proč se vykazoval občanským průkazem, který nahlásil jako ukradený.

Lidovci sice mají svoji voličskou základnu - ale ta stárne a vymírá. Ve věřících rodinách na Vysočině lze spatřit pod krucifixem na rodinném příborníku panenku Marii - a vedle portrét Josefa Luxe. Čunka nebo Cyrila Svobodu si tam asi nedá nikdo - a je možné, že pokud nebude KDU-ČSL schopná nabídnout svým voličům skutečně křesťanského a demokratického lídra, že ani k volbám nepůjdou. A v nich pak lidovci nepřelezou pět procent. A ani si to nezaslouží.

Zelení se rozštěpili, oficiálně na dvě frakce, ale krom zelených a zelených demokratů existují ve straně i ekologické proudy, ba dokonce i jakási ekologistická buňka. Zákaz vůbec uvažovat o výstavbě dalších jaderných elektráren (to jest takových, které nevypouštějí do atmosféry oxidy uhlíku a dusíku, dioxiny ani prach), který si Bursík vynutil v koalici, bude ekologicky myslící Čechy od podnikatelů s lidským strachem odrazovat. Zelení tedy taky pravděpodobně nepřelezou do sněmovní ohrádky. A Martin Bursík bude muset opět ukrást nějakou jinou stranu...

Nové strany, které vyhlašují svou připravenost do evropských voleb, v nich možná částečně uspějí, i když si konkurují. Protilisabonská rétorika se sice dobře poslouchá, ale samo o sobě je to pro voliče v domácích volbách nezajímavé. Odštěpenecké rouby typu zvěčnělé Unie svobody se nejspíše neujmou - taková je česká zkušenost. V těchto nových stranách jsou totiž stále staří známí politici. Znechucení politikou v naší společnosti je takové, že se do stran nehrnou ani nové tváře.

Dlouhodobě trvající, už chronické politické krize, ukazují, jak špatná je naše ústava, která funguje, jen když všechno funguje! Jenže na úpravy ústavy, která nezná pojem "předčasné volby", která úplně zbytečně sama vyvolává problémy s prezidentskou volbou a neví si rady s volebními paty, teď, v době politické krize, zase "není čas". A to už sedmnáct let!!!

Šaman tedy vidí možnost toho, že se do příští Poslanecké sněmovny mohou případně dostat pouze tři strany. Víte které. Přičemž jejich fanoušci jsou natolik skalní, že problémy jejich oblíbených politiků s manželkami, milenkami, uniklými odposlechy, podivně financovanými nemovitostmi a mafiánskými přáteli vůbec, ale vůbec nevadí.

Takže můžeme předpokládat, že vládu po podzimních (?) volbách bude sestavovat ODS s ČSSD, anebo ČSSD s KSČ(M). A jestli to tak půjde dál, pak nakonec novou vládu bude stavět KSČ(M) s některou další partají...

Ach bóže!

Psáno v Praze dne 7. dubna 2009