Diskuse
ŠAMANOVO DOUPĚ: Taková byla doba
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seF97r65a57n45t90i37š56e35k 13N19a39v34r93á46t79i61l
Hlasatelé pravdy a lásky hlasitě odsuzují komunisty, svazáky a členy stran a organizací Národní fronty jako kolaboranty s režimem. A oslavují a volí prezidentem přededu ZO KSČ, rozvědčíka přísahajícího nešetřit život v boji proti vrahům z vólstrýtu a německým revanšistům. Obdivují jeho salto při obratu větrné korouhvičky dějin. Něco jako kdysi řekl jeden pedagog: Vilík byl uličník, a já mu promluvil do duše a on se obrátil o 360 stupňů.
M68i38r84o11s84l95a11v 78K69o98c11i40á81n
Což není nic proti těm, kteří oslavují premiéra, který se z kariérního komunisty stal přes noc podnikatelem neštítícím se přijmout kapitál z nenáviděného západu a nabírat pod svou firmu to, co ještě nedávno prohlašoval, že by mělo patřit všemu lidu. To jsou ty paradoxy. 
Prostě je to tak - po '89 bylo v politice, na soudech a na školách tolik komunistů, kolik bylo v Německu po '45 nacistů. A mnozí využili svoje staré zkušenosti a známosti, aby vylezli do nejvyšších míst po zádech svých spoluobčanů, kteří si naivně namlouvali, že se lidé mění.
R57o21s11t96i68s45l69a74v 25M80e11i91š39n41e51r
autore, do KSČ se vstupovalo z hlouposti (spíše z naivity) těsně po válce-- pak už jen z prospěchářství. zeptejte se Petra a Pavla, chcete-li. ale prý lze i ty nejhorší lidské vlastnosti odpracovat a všechno je pak v pořádku. a to mě uklidnilo. a i vědomí, že ty časy se už nikdy nevrátí, to by si zas asi musel odpracovat i nynější počínání. pane jo....dobře to nakonec dopadlo.
V71l52a47d23a92n 21K31u72č13e40r
Petr Pavel prý vstoupil do KSČ z mladické nerozvážnosti.
L56u22b68o55š 65Š31i38m55o94n
Jj. Ani PePa 107 se nestydí. A přesto jste si ho zvolili.
P31r61o27k32o95p 76P43r90o92p22e14s
Ani Bureš se nestydí, je to holt bída, když je na vybranou mezi špatným a ještě horším.
Ten Pavel alespoň pořád sloužil vlasti a nezaklekával.
A10l92o66i69s 37J96a56r63o26š
Tak já znám pokračování toho úvodu s učitelkou asi takto: Po 1948 vstoupila tato už bývalá učka do místnosti Národního výboru a viděla zs stolem v sedět předsedu, a poznala v něm jednoho z těch co ochotně pomáhali Němcum za protektorátu a tak opět pozdravila tím známým Heil.. a on ji zarazil: Babičko , doba se změnila! A ona mu odvětila, doba se změnila, ale ty ne. Tak takto to asi častokráte bylo!
J88i45ř88í 37Č92e38c88h
Dnes: .....vstoupila do pracovny pana prezidenta .....
V56l15a69d24o 78P63i83t45r29s
Autor pozapomněl na soudruhy Pavla a Babiše. Jinak soudruh Pithart našel pravého viníka-obyvatele venkova, kteří žili na úkor papalášských synků.
R19o34m24a26n 25L77a39n79g89e36r
My je nesoudíme. My je VOLÍME!
P56e29t12r 84P38a33v80e90l
Ano, což se projevilo výrazně u presidentských voleb. Z devíti kandidátů byli tři komouši. A dva postoupili do finále. Celkově si přálo mít za presidenta kariérního a normalizačního komunistu cca 4 mil. voličů. A tak jeden logicky vyhrál. Ten druhý se vrátil oknem do Strakovky. Nejsme jako oni !
J78i41ř26í 38M93a13j48z54l44í86k
Komunisté přišli po válce takřka k hotovému. Většinu toho před nimi odpracovali němečtí okupanti.
Ś52á88r30k38a 81S34v17o86b31o48d98o73v67á
Taková doba je stále, od doby prvních tlup primátů. Zatímco šimpanzi fungují v rámci relativně jednoduché, na síle a příbuzenství založené hierarchii, lidská společnost je založena na mnohem komplexnějších sociálních, kulturních a institucionálních strukturách, řekla AI. Což zní vznešeně, říkám já, ale osekáno o kecy, je to to samé.
M59i57l12o12s42l37a13v 83G84r54u81n91d66m86a92n95n
Právě v tom je podstata problému. Lidská společnost opravdu není jen šimpanzí tlupa s lepšími kulisami. Je nesrovnatelně složitější: právo, peníze, stát, instituce, status, morálka, média, profese, reputace, ideologie.
Jenže člověk se v takto složitých strukturách většinou neorientuje analyticky. Orientuje se pomocí zkratek. Nezkoumá celý mechanismus, ale přiřadí si jednoduchý obraz: silný/slabý, náš/cizí, dobrý/špatný, oběť/viník, elita/lid, charakter/selhání.
A právě z těchto zkratek pak vznikají absurdní úvahy, kterými se podobný článek zabývá. Místo analýzy konkrétních činů, institucí a důsledků se začne pracovat s morálními nálepkami a psychologickými soudy. Složitá společenská realita se ořeže na primitivní schéma tlupy.
Takže ano, pod povrchem v nás zůstávají staré mechanismy. Ale rozdíl je v tom, že dnes působí uvnitř mnohem složitějších systémů. A právě proto jsou nebezpečné: jednoduchá tlupová intuice se tváří jako hluboká společenská analýza.
M30i23l76o33s94l91a47v 46G35r89u29n60d30m46a58n51n
Podobné úvahy o komunismu považuji za poněkud sterilní právě proto, že se příliš často ptají po morální čistotě jednotlivců, nikoli po skutečném fungování moci.
Komunistický režim nebyl ohrožován tím, že se lidé mezi sebou navzájem posuzovali, kdo byl dost statečný, kdo dost čistý a kdo se příliš přizpůsobil. Takové spory mu naopak vyhovovaly. Režim nebyl nebezpečně oslaben morálními prověrkami uvnitř společnosti, ale praktickým vznikem sítí důvěry, informací, spolupráce a solidarity mimo jeho kontrolu.
Sterilní antikomunismus proto mohl komunismus dokonce posilovat. Neptal se totiž na podstatnou otázku: jak konkrétně rozložit mocenský mechanismus? Místo toho často kladl jinou otázku: kdo je dostatečně čistý? Kdo se dost distancoval? Kdo měl dost správný postoj? Jenže tím pouze reprodukoval logiku režimu, který také netřídil lidi primárně podle skutečných činů, ale podle symbolické loajality.
Článek správně ukazuje, že život v totalitě byl plný různých stupňů přizpůsobení: od vynucených gest přes běžné organizace až po členství v KSČ a prověrkové souhlasy. Právě proto je nebezpečné vše slévat do jedné morální kategorie. Někdo se bál, někdo se přizpůsobil, někdo chtěl kariéru, někdo věřil, někdo škodil druhým a někdo se jen snažil přežít. To nejsou stejné věci.
Skutečná otázka tedy nezní, kdo měl nejčistší postoj. Skutečná otázka zní, kdo reálně posiloval mocenský mechanismus nad druhými a kdo naopak vytvářel praktické prostory mimo něj. Morální kontrola bez praktické organizace je pro opozici často destruktivní: zužuje okruh přijatelných lidí, vyrábí vzájemnou nedůvěru a nakonec vede k pocitu, že selhali téměř všichni.
A právě to režimu vyhovovalo.
J78i67ř58í 78Č45e10c45h
Taková byla doba - měli volbu (někdy trochu omezenou).
Židi za války možnost volby nedostali. Povinná volba - PLYN.
Sudeťáci si to asi již odpracovali.
P67r13o75k56o89p 66P29r93o35p27e84s
Jejich děti ...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz