25.4.2024 | Svátek má Marek


ŠAMANOVO DOUPĚ: Svítící duše skla

18.8.2010

Živoucí památka odsouzená k smrti

-----------------------------------------------------------------------------------

Liberecký kraj sluje nejen mnoha přírodními krásami (jako třeba Panskou skálou u Kamenického Šenova), ale i mnoha kulturními památkami. MeziKamenický Šenov 11 doslova živoucí památky patří mnohé sklářské hutě a dílny, spojené často i s galeriemi a prodejničkami, jak jsem o tom psal vloni. A protože tu v podhůří Krkonoš, Jizerek a Lužických hor bují tento tradiční a světově známý obor, bují tu i přehršle škol.

O naší letošní dovolené jsme se se ženou podívali do dvou z nich. Navštívili jsme tu v Železném Brodě, která právě slaví 90. výročí i Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově. Dnes, před začátkem školního roku, budu informovat právě o ní - dokud ještě existuje. 1. září otevře své dveře po 154 letech od založení nejspíše naposledy. Nejstarší sklářská škola světa, jejíž 150. výročí založení bylo i výročím UNESCO. Takže máte ještě poslední čas podívat se na její chodby s vitrínami plnými krásných věcí, navštívit prodejní galerii a případně si tam něco najít k zakoupení. Pokud přijdete v době školního vyučování, budete se moci podívat i na studenty při práci. Tedy, těch 17 studentů prvního ročníku ještě asi nic nepředvede. Ale už ti vyspělejší už umějí do skla rýt, brousit ho či malovat na něj. Další se věnují sklu v architektuře, restaurování osvětlovadel a designu světelných objektů. A právě krásné lampy, jaké v OBI nenajdete, mne přímo nadchly.

Avšak dolehla krize, úbytek mládeže a šetřit se prostě musí. Nákladná škola má být zachráněna přičleněním ke škole podobné v Novém Boru. Což by znamenalo její konec, jak alespoň tvrdí příznivci kamenickošenovských. Tak - škola v Novém Boru je podobná, o pár kilometrů dál (blíže civilizaci) a jen o 14 let mladší. Vlastně jde školy. Je zde k dispozici gymnazium, ale to vlastně není sklářské. Dále seKamenický Šenov 04 tu nabízí Vyšší odborná škola sklářská, Střední průmyslová škola sklářská, Střední odborné učiliště sklářské. Tedy průmyslovka a učňák. Nikoli UMPRUM. Proto možná zdejší žáci dostávají krajské stipendium, kdežto budoucí umělci nikoli . "Soustřeďujeme se na učební obory a podpory maturitních oborů se to netýká," vysvětluje Jiřina Princová z krajského úřadu, který je zřizovatelem ústavu. Liberecký kraj se svou levicovou vládou už nechce provoz elitní školy dotovat.

A jakéže to jsou dotace? Protože škola v Kamenickém Šenově nemá vlastní pec (pronajímá si ji ve spoustě okolních zařízení) šetří za drahé energie. I tak jde o astronomickou částku - asi 1,5 milionu korun ročně! (V posledním roce už jen necelý milion...) Další asi 2 miliony si škola vydělává například vlastními aktivitami. Například nabízí (placené) studium i zahraničním studentům. O co více si vydělává sama, o to méně dostává od svého zřizovatele. Pravda, ještě by bylo potřeba investovat do třech propojených domů, ve kterých škola sídlí, a které jsou už nějakou dobu ponechány svému osudu. Odhad kraje: 60 milionů. Odhad ředitele školy: 12,5 milionů. Vypadá to, že Liberecký kraj, konkrétně jeho radní Radek Cikl (ČSSD) nechce být tak štědrý - spíše hledá důvody, proč školu zavřít. Tedy zachránit sloučením s Novoborskými. Nu, Liberec byl v nedávné minulosti štědrý až moc, nyní musí šetřit. Tedy - štědrý byl jen k někomu. Zatímco celokrajská dotace do kulturních akcí činí v normálním roce asi půl milionu, na kulturní podporu černé finanční díry známé jako Liberecký šampionát v klasickém lyžování radní neváhali, a skvělého umělce Leoše Mareše a jeho hosty obdařili jednorázovou kulturní částkou ve výši 15 milionů korun. To se v tom bordelu kolem šampionátu vsáklo!

Na obranu školy, která měla být k 1.4. 2010 zrušena, se sdružují občanská sdružení, velikáni českého skla i zahraniční odborníci. Vznikají konta na podporu školy! Ozývají se starostové, občas i ODS, která se starosty tvoří v Libereckém kraji opozici proti vládnoucí koalici ČSSD, KSČM a SOS. On i ten způsob záchrany/likvidace sklářské uměleckoprůmyslové školy trochu připomíná dávné časy totality. Tiskové konference "o nás bez nás", podávání nepřesných informací (lhaní) - a mocenský způsob rozhodování.

Proti takovému jednání použila škola revoluční taktiku - její studenti se chtěli zúčastnit zasedání krajského zastupitelstva, kde se měl bod o zrušení jejich alma mater projednávat. Tento bod byl na poslední chvíli zrušen. Návštěva Liberce však odvolána nebyla, studenti navštívili sklářskou expozici v blízkém Jablonci. Můj osobní pocit je, že tento bod bude někdy na podzim nasazen do některého jednání na poslední chvíli - aby se zabránilo přítomnosti médií. A revolucionářů/ nátlakových skupinek veřejnosti.

Další můj osobní pocit je, že radní Radek Cikl je proti kamenickošenovským nějak zaujatý. Není jasné, co za jeho zabejčilou snahou vězí - že byKamenický Šenov 01 podnikatelská konkurence? (Za novoborskými stojí i skvělý sklář a obratný podnikatel Bořek Šípek.) Anebo přece jen snaha pečlivého hospodáře?

Krize odezní - však se ve sklářském průmyslu týkala hlavně těch řemeslných firem, které u svých automatů nejraději zaměstnávaly špatně placené zahraniční pracovní síly. Odezní i nízký počet mládeže - naopak, neviděna zatím politiky, už se valí další populační vlna! Zrušit se dá cokoli lehce. Někdy i nenávratně.

Moje žena se domnívá, že jde o pouhé nedorozumnění - učňák ani průmyslovka nikdy nemůže odkojit umělce! Jistěže jsou taky velice potřebné. Jenže: Průmyslové sklo nejlevněji vyrobí v Číně nebo Japonsku na strojích. Ano, můžeme jim, jako za bolševika, vyvážet suroviny. (Za bolševika jsme tedy vyváželi třeba kaolin, po roce to jsou 1990 sklářské písky!) A opět jako za bolševika se při Ciklově snažení musím ptát: Je tak hloupej, nebo tak mazanej? Pod tlakem veřejnosti nakonec dali radní kraje Liberec Kamenickému Šenovu poslední šanci: Ředitel má do 30. září najít způsob, jak chybějící milion na provoz školy sežene. Další termín jejího uzavření je 1.1. 2011. A opět - hloupost nebo mazanost, prohlásit toto v květnu, před přijímačkami? Do odsouzené školy přesto letos nastupuje 17 odvážlivců, kteří překonali úskalí talentových zkoušek.

Na závěr naší prohlídky jsme si ještě zakoupili pár drobností, které študáci vyrobili jako školní práce. Žena dózu na sýry, která je vyrobená z lahve na okurky, kde je jako ozdobných prvků použito skleněnek. (Mezi úkoly, které studenti dostávají, patří i "recyklace skla".) Já jsem nejdřív váhal nad obří číší za pouhou stovku. Byla krásná a pěkně zdobená. Ale byla příliš obří na náš byt - a potom, my téměř nepijeme alkohol... Nakonec jsem si vybral krásnou sklenici s těžkým dnem, zdobenou modrými kvítky. Mám ji v práci vždy po ruce, a kdykoli se jí chopím, dýchne na mne atmosféra toho prosluněného odpoledne uprostřed krásných skleněných předmětů, které nesou otisky nepopiratelné geniality a píle svých tvůrců. I jejich duši.

Milion ročně, Cikle, co to Liberci udělá?

Psáno v Praze dne 17. srpna 2010

-----------------------------------------------

Fotogalerie ze školní výstavy kamenickošenovských studentů
Viz i odkazy na články:
8. prosince 2009: Liberecký kraj likviduje nejstarší sklářskou školu na světě
11. prosince 2009: Šenovská škola se nikdy neuzavře!
27. ledna 2010: Vyjádření Starostů pro Liberecký kraj ke stáhnutí bodu z jednání Zastupitelstva Libereckého kraje, který se týkal sloučení středních škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru
2. května 2010: Sklářská škola v Kamenickém Šenově se stále nevzdává

(K tomuto článku lze volně diskutovat v hospůdce U hřbitova, která byla pro tyto účely otevřena na Šamanově blogu.)