Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialistická cesta s čínskými rysy (2)

2.3.2019

Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem

Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely. Tentokrát z prvních měsíců vlády Mikuláše Madura v roce 2013, jehož tehdejší budování socialismu 21. století nese současné plody.
***************************

Úterý 2. července 2013

Gosudar, slunko jasné, pohovořil v Moskvě se svým novým přítelem Mikulášem Madurem, lžiprezidentem venezuelským. Pochválili se navzájem za zvyšování rusko-venezuelského obchodu, jenž za první měsíce t. r. vzrostl o 300 %.

„Tento výsledek zajistilo samozřejmě uzavření několika velkých smluv o dodávkách po linii vojensko-technické spolupráce, a také o dodávkách průmyslového zařízení, celková kladná tendence je ale jasná. Jde také o ruské investice do venezuelské ekonomiky v celkovém objemu 21 miliard dolarů.“(V.V. Putin, prezident širé Rusi od Vladivostoku po Caracas.)

Mrtvá Kočka: „Tak ta »linie« je nám jasná, soudruzi.“

Pátek 19. července 2013

Si Ťin-pching (1. tajemník KSČ, prezident ČLR a asi dalších 20 funkcí) se v Pekingu setkal s Jorgem Arreazou (viceprezident, Bolí-republika Venezuela).
Si si vysoce cení velké úlohy bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze v podpoře rozvoje čínsko-venezuelských vztahů a konstatuje, že čínský lid na velkého kormidelníka Venezuely nezapomene.
Si si přeje, aby Venezuela dosáhla nového úspěchu ve výstavbě své země.
Si kladně oceňuje čínsko-venezuelské vztahy s tím, že Čína je ochotna společně s Venezuelou prohloubit tradici přátelství a vzájemné důvěry, vzájemně se podporovat v otázkách týkajících se klíčových zájmů druhé strany, atd.
Si konstatuje, že Čína ostatně věnuje velkou pozornost rozvoji soudružských vztahů se všemi zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.

Jorge Arreaza odvětil, že venezuelský lid obdivuje Čínu. Po vzoru zvěčnělého prezidenta Hugo Cháveze budou venezuelská vláda a lid přátelsky spolupracovat s Čínou. Čína trvá na socialistické cestě s čínskými rysy, což je dobrým vzorem pro ostatní země.

Žena Moby Dicka: „A tak rovněž Venezuela bude trvat na socialistické cestě s čínskými rysy.“

Jorge pravil, že Venezuela je ochotna stát se důležitou silou podporující spolupráci mezi Čínou a zeměmi Latinské Ameriky.

Mrtvá Kočka: „Trojským koněm.“

Pátek 16. srpna 2013

Oddíl ruských lodí v čele s raketovým křižníkem Černomořské flotily Moskva vyplouvá z nikaragujského přístavu Corinto, kde byl na pracovní a přátelské návštěvě. Z Nikaraguy zamíří ruské lodě do Panamského průplavu. Kde se neočekává, že by se ruští námořníci bavili se zde zadrženými severokorejskými námořníky, kteří pašovali staré sovětské zbraně z přátelské Kuby do přívětivé KLDR. Zato se očekává se, že 26. srpna dorazí oddíl do bratrské Venezuely.

Agentura Muška na Zdi uvádí, že je to součástí ruské politiky rozvojové pomoci upadajícím socialistickým zemím: Místní bolívarští pohlaváři by mohli přistoupit k proměně dluhu zhuntované Venezuely, která si ze soudružského Ruska půjčuje nehorázné miliardy na nehorázně velké dodávky ruských zbraní, za území pro novou ruskou námořní základnu.

Úterý 3. září 2013

Půlka Venezuely se ocitla bez elektřiny.

Žena Moby Dicka: „Výsledek bolívarské energetické politiky státu.“
Mrtvá Kočka: „Spíš za to můžou Američani.“
Žena Moby Dicka: „Proč Američani?“
Mrtvá Kočka: „Protože Izrael je moc daleko.“

Středa 4. září 2013

Původce včerejšího venezualeského blackoutu odhalen: Mohou za to „fašizující pravicové skupiny, které jsou řízeny ze »severu«.“ (Míněny USA.) Podle bolí-prezidenta Mikuláše Madury.

Žena Moby Dicka Mrtvé Kočce: „Nemělas mu napovídat.“

Čtvrtek 19. září 2013

USA nevydaly povolení k přeletu Portorika pro speciál bolívarského prezidenta Venezuely Mikuláše Madury. Měl špatně vyplněnou žádost. Venezuelské ministerstvo zahraničí to označilo za „agresi“. Mikuláš pro svou sobotní cestu do Číny zvolí alternativní trasu. Američani jej nezastaví!

Pátek 20. září 2013

USA vydaly povolení k přeletu Portorika pro speciál bolívarského prezidenta Venezuely Mikuláše Madury. Měl dobře vyplněnou žádost. Mikuláš se zítra opět setká s generálním tajemníkem KSČ, prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem, s nímž probere „posílení venezuelsko-čínských strategických vztahů.“

Mrtvá Kočka: „Čínská základna v Karibiku?“
Žena Moby Dicka: „Ne, venezuelská ropa pro Čínu.“
Moby Dick: „Oboje.“

Úterý 24. září 2013

OSN obdržela žádost od Venezuely, aby byl její magorský prezident Mikuláš Maduro během svého hostování na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku „respektovanou osobou“. Venezuela požaduje „záruky“, že bude Madurovi během jeho pobytu v New Yorku „projevována náležitá úcta“.

„Celá venezuelská delegace potřebuje záruky, že bude v USA respektována.“ (Elías Jaua, ministr zahraničí, Venezuela.)
Žena Moby Dicka: „Magoři se nerespektují, ani neuctívají, Jauao.“
Mrtvá Kočka: „Pokud nemají jaderné zbraně jako Putin. Jau, jau!“

Maduro se svými soumagory dlí zatím na státní přátelské návštěvě v bratrské Číně, kam dorazil svým prezidentským iljušinem i přesto, že si jeho podmagoři zapomněli včas požádat o svolení průletu vzdušným prostorem, kontrolovaným USA.

Žena Moby Dicka: „Tak on snad létá Airbusem, nebo něčím takovým?“
Mrtvá Kočka: „Ale chová se, jako by měl Tú sto čtyři.“

Agentura Muška na Zdi zaslechla, že během soudružských rozhovorů Mikuláš sondoval, jestli si má venezuelské lertectvo pro svou armádu pořídit ruské Su-35 (vylepšený Su-27) nebo raději čínské J-11 (“bezlicenční“ kopie Su-27).

Žena Moby Dicka: „To záleží na tom, jestli mu za to víc zaplatí Číňani nebo Rusové.“

No moment! Platit snad má zákazník?

Mrtvá Kočka: „V každém případě nejvíc zaplatí Venezuelané!“

(2019: Už platí.)

Středa 25. září 2013

Magor Maduro měl dnes promluvit na VS OSN v New Yorku. Místo toho se pan bolívarský prezident vrátil z Číny direktně domů, načež promluvil v místní televizi. Zkoprnělému národu sdělil, že v Americe bylo proti němu zosnováno spiknutí. Přičemž:

„Je obtížné věřit tomu, že by prezident USA Barack Obama o spiknutí nevěděl.“

*****
Úterý 26. února 2019, aktuální dodatek:

Na hranicích s Brazílií stojí kamiony s humanitární pomocí, na hranicích s Kolumbií hoří. Agentura Muška na Zdi hlásí, že je zapálili buďto venezuelští vojáci, nebo spíše „colectivos“ (Mikulášovy Lidové milice, které jsou motivovány přednostními příděly tureckých těstovin a ruské vodky). Pokud je zde analogie s čs. Únorem 1948, pak vojácí střílejí slzákem a gumovými projektily, kdežto Lidové milice ostrými. Počet mrtvých a raněných stoupá.

Žena Moby Dicka: „To nevypadá na venezuelský Listopad 1989!“
Mrtvá Kočka: „Spíše na čínský Červen 1989 na náměstí Tianmen.“

Dobrá zpráva je, že Venezuela hospodářskou pomoc přece jen přijímá. Od přátel nejvěrnějších: V sobotu přistál v Caracasu ruský letecký speciál s humanitární pomocí o ráži 7,5 tuny.

Mrtvá Kočka: „Svačinka pro Magora.“

Asi si Putin přečetl náš rozbor z pátku 8. února 2019: »Protože Maduro nechce dopustit „americkou okupaci pod rouškou pomoci“, vyčkává nyní pravděpodobně na humanitární pomoc od Ruska.«

Mrtvá Kočka: „A pod jakou rouškou přichází tato pomoc?“
Žena Moby Dicka: „Zřejmě se Rusko snaží zachránit socialismus 21. století v Jižní Americe.“
Mrtvá Kočka: „Socialismus s čínskými rysy.“

Menažerie Moby Dicka společně se Šamanem i nadále doufají v lepší příští kdysi nejbohatší země subkontinentu.

Vytaženo z archivu a dopsáno v Praze na Lužinách v úterý 26. února 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat. Ještě chvíli potrvá, než se budeme věnovat výstavbě evropského socialismu u nás doma. U nás doma v Evropě, v Čechii, v Lánech, v Průhonicích, v Praze, v…(však víte kde).

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.



zpět na článek