29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ŠAMANOVO DOUPĚ: Skon Vůdceho

16.3.2019

Venezuela, Čína, Rusko, evropští socialisté, čeští komunisté, neinformovaný vůl Fico a kráva z EU v děsuplné shodě

(Dějiny nejen venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce pokračují komentáři světových politiků k úmrtí vůdce kubánské revoluce.)
*****

Sobota 26. listopadu 2016

V Havaně zemřel Fidel Castro. Exprvní tajemník Komunistické strany Kuby, expremiér, exprezident, exvůdce, exdiktátor… Všechno už nekrology popsaly, připomenu, co nepopsaly:

Tento vystudovaný právník, syn movitého farmáře, se zúčastnil ozbrojeného útoku na havanská kasárna Moncada 26. července 1953. Režim tehdejšího tyrana Batisty ho za to zavřel na pár měsíců.
„Za pouhou kritiku Fidelova režimu jdou jeho odpůrci do vězení na mnoho let.“ (Žena Moby Dicka)

Kubánským chudým se dostalo zdarmého zdravotnictví a školství.
„Stejného, jako jsme měli za bolševika my.“ (Moby Dick)
„Kubánským chudým ale zůstala chudoba.“ (Mrtvá Kočka)
„Ale my jsme šťastní! Vlastně teď nešťastní.“ (Kubánští chudí)

Připomeňme karibskou krizi, při které byl Fidel odhodlán k tomu, aby z Kuby odstartovaly na americká města sovětské rakety s jadernými hlavicemi. Byl pak na Sověty dost nakrklý, když mu Chruščov nedovolil vyvolat poslední světovou válku.
„A co, že Fidel nedostal Nobelovu cenu míru?“ (Mrtvá Kočka)

Připomeňme Angolu, kam Fidel posílal sovětskými letadly své vojáky. V roce 1976 jich tam už bylo 36.000. Rusové totiž měli ideu, že mrtvý kubánský černoch se ztratí mezi mrtvými africkými černochy a zakryje se tak komunistická mezinárodní intervence.

„Kubánský černóch, tóprý černóch!“ (Leonid Iljič Brežněv)
„Kubánský černoch, mrtvý černoch.“ (Mrtvá Kočka)

Do roku 1991 jich bylo v Angole zabito 10.000. Kolik Kubánci sami zabili angolských černochů, se neuvádí. V občanské válce zahynulo na půl milionu lidí.

„Kuba nikdy nikoho neohrožovala, jen chtěla žít vlastním životem. Mnozí ji za tuto odvahu nenáviděli.“ (Robert Fico, slovenský premiér v předsednictví EU na toto pololetí.)
„Bože, to je vůl!“ (Moby Dick)
„Možná je jen neinformovaný“. (Žena Moby Dicka)
„Neinformovaný vůl.“ (Mrtvá Kočka)
*

Informační vsuvka 2019: JUDr. Robert F., CSc., vstoupil do KSČ (přesněji do její slovenské filiálky KS Slovenska) 14. dubna 1987. Po prekabátění KSS na Stranu demokratickej ľavice se za ni stal po volbách r. 1992 poslancem Národní rady SR. Když přejmenovaní komunisté začali ztrácet dech, založil koncem roku 1999 svou vlastní stranu SMER. Když začala ztrácet dech celá ľavica, připojil k ní další dvě levicové strany (“integrace levice“) a od roku 2004 šéfoval už firmě jménem SMER - sociálna demokracia. Stal se posléze nejpopulárnějším slovenským politikem (až do vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky). V době předsednictví EU (2016) se podstatou jeho zahraničí politiky stalo lísání k SRN a Francii. Tohle je hezký výrok (z Wiki):

„V4 (Visegrádská čtyřka) není pro Slovensko tím životním prostorem, který si představujeme do budoucna. Náš životní prostor je v (Evropské) Unii.“

Žena Moby Dicka: „Tvrdé jádro EU: Německo, Francie a Slovensko.“
Mrtvá Kočka: „Teď si nemohu vybavit, kterýže to evropský socialistický politik naposledy použil výrazu »životní prostor«.“

Konec vsuvky
*

Venezuelský bolí-prezident Mikuláš Maduro, který se snaží zkrotit vloni zvolený „opoziční“ parlament, vyjádřil soustrast po svém:
„Vyzývám všechny světové revolucionáře, aby pokračovali v odkazu otce kubánské revoluce.“

Indický premiér Naréndra Módí a prezident Pranab Mukherdží také smutní. Jako další si smočil francouzský prezident François Hollande:

„Castro zosobňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, které vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla. Za studené války dokázal pro Kubánce ztělesňovat hrdost nad odmítnutím cizí nadvlády. Americké embargo proti Kubě by mělo být definitivně zrušeno“. (Françouz Hollande)
„Znárodněné americké majetky by měly být nejdříve zaplaceny.“ Žena Moby Dicka)

Ještě jsme si vzpomněli: Za Castrovy vlády, když byl jeho brácha (a současný kubánský vůdce) generál Raúl Castro ministrem obrany, létala z Jižní Ameriky na Floridu pašerácká letadla s drogami. S mezipřistáním a natankováním na kubánských vojenských letištích! (Tehdy existovala sovětská doktrína, která doporučovala zásobovat nepřítele a jeho děti drogami.) Když to prasklo, byli jako obětní beránci popraveni velitelé kubánského letectva. Prý jednali bez vědomí ministra obrany Raúla a vůdce Fidela.

„V totalitním režimu? Takové pohádky si vyprávějte…“ (Moby Dick)
„…evropským politikům. Ti jim věří.“ (Žena Moby Dicka)
„Ti na ně raději zapomněli.“ (Mrtvá Kočka)

„V našich myšlenkách a modlitbách jsme s kubánským lidem. Až budou Kubánci vzpomínat na minulost a hledět do budoucnosti, musí vědět, že mají ve Spojených státech přítele a partnera.“ (Barák Obava, dochcípavající americký prezident.)
„No jo, měli jsme jim to tam tenkrát fouknout, Fidele. Ale když Rusové nechtěli...“ (Raúl Castro, první tajemník KSK)
„Tak příště snad budou chtít. Od nás.“ (Mikuláš Maduro, nesesaditelný bolí-prezident Venezuely)

„Fidel Castro byl brutální diktátor, který utlačoval svůj lid. Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě… Castro zanechává odkaz popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv.“ (Donald Trump, presumptivní US prezident)
„Konečně odpovídající reakce!!!“ (Mrtvá Kočka)
„Volání jediného spravedlivého na poušti.“ (Žena Moby Dicka)

„Byl to muž plný odhodlání a historická osobnost.“ (Fidelovým příbuzným a lidu Kuby kondolovala i místopředsedkyně Evropské komise a „šéfka evropské diplomacie“ (vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku) Federica Mogherini)

„Ta kráva?“ (Moby Dick)
„Italská komunistka na postu europské pseudoministryně zahraničních věcí.“ (Žena Moby Dicka)
„Ano, ta kráva.“ (Mrtvá Kočka)

Upřímnou soustrast rodině a kubánskému lidu vyjádřil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
„Ten taky nepřekvapil.“ (Moby Dick)
„Děsuplná shoda!“ (Mrtvá Kočka)

„Jméno Fidela Castra se stalo symbolem celé epochy v moderních světových dějinách… Castro vykonal velké dílo v podobě svobodné a nezávislé Kuby, která se stala vlivným členem mezinárodního společenství i inspirujícím příkladem pro mnoho zemí a národů.“ (Vladimir Vladimirovič Putin, carský prezident vší, Rusi a přilehlého vesmíru)
„Inspirující příklad pro další diktátory, agenty ruského imperialismu a čínské cesty ke komunismu.“ (Z nekrologu agentury Muška na Zdi)

„Soudruh Castro bude žít věčně!“ (Si Ťin-pching, generální tajemník ÚV KSČ, předseda Ústřední vojenské komise, člen stálého výboru politbyra ÚV KSČ, pro západní žurnalisty a politiky pouze prezident Čínské lidové republiky)
„Bude žít věčně – stejně jako Vladimír Iljič Lenin, Mao Ce-tung a Kim Ir-sen.“ (Mrtvá Kočka)
„Čínský lid v něm ztratil dobrého soudruha.“ (Generální tajemník Si posteskl)

„Fidel Castro byl bojovník za svobodu kubánského lidu.“ (Vojtěch „Falmer“ Filip, předseda KSČM)
„Čínští a čeští komunisté v něm ztratili dobrého spoluvraha.“ (Mrtvá Kočka)

Papež Franta Jednička se bude modlit za Castrovo klidné spočinutí. Fidel byl sice ateista, ale jako správný syn latifundisty byl pokřtěný a vychovaný v jezuitských školách.
„To mnohé vysvětluje.“ (Mrtvá Kočka)
„Kdo se bude modlit za jeho oběti?“ (Moby Dick)
„Já.“ (Pokřtěná žena Moby Dicka)

Fidel Castro se dožil požehnaného věku 90 let, posledních deset let už jen jako diktátor ve výslužbě.

Jaké by byly reakce světových politiků, kdyby se devadesátky dožil Adolf Hitler???
****

Vytaženo z archivu a dopsáno v Praze na Lužinách v pátek 15. března 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat. Viz i předcházející přehledy.

Chávezova třetí pětiletka 2008-2013: Duch Hugo Cháveze smrdí dál
Nástup Mikuláše Madura k moci, březen a duben 2013: Čas na tvrdou ruku
Co stihl nový bolí-prezident Mikuláš do konce září 2013: Socialistická cesta s čínskými rysy
Co stihl nový bolí-prezident Mikuláš do konce prvního roku své vlády (2014): Miss Venezuela
Jak Mikuláš zatočil s protistátními spiklenci (2015): Droga jménem socialismus
Jak Mikuláš zatočil s nevhodně zvoleným kontrarevolučním parlamentem (podzim 2015 - leden 2016): Výpadek rozumu
*****

Jo, a komentátorovi P.H., který se při četbě posledního přehledu poněkud rozvášnil (“Právě dnes jsem na MSN četl článek, který naznačuje, že výpadky elektřiny mají na triku lidé z okolí lžiprezidenta Guaidóa… Je divné, že při latinskoamerickém bordelu začaly kolabovat rozvodny a přenosové sítě právě v jednom okamžiku, kdy to opozice ke své propagandě potřebuje. Nejlépe bude, když Yankees zaplatí Venezuele ty miliardy dolarů, které jí dluží, a Venezuelané si koupí nové rozvodny a přenosové sítě třeba právě v USA…“) doporučuju, aby si znovu přečetl jím kritizovaný obsah ze dne 29. září 2015 (psáno v září 2015). Protože se možná utopil v dlouhém souvětí, zkrátím to na to podstatné, které se týká i současného výpadku elektrické energie ve Venezuele:

„O vnitřních problémech Venezuely, jako věznění politických odpůrců, porušování svobody slova, korupci, výpadcích elektrické energie a dodávek hajzlpapíru, neudržitelných sociálních programech a obludné inflaci se (Mikuláš Maduro) nezmínil.
Venezuela si za půjčených 5 čínských miliard dolarů kupuje – 12 nových ruských víceúčelových bojových letadel typu Su-30/ Flanker-C.“

Mrtvá Kočka: „To Madurovi jistě nakukali američtí imperialisté a předseda kontrarevolučního parlamentu.“

Jo, a USA nic Venezuele nedluží, Spojené státy jenom v srpnu 2017 vůči ní zavedly hospodářské sankce. V té době už Venezuela dlužila světu 150 miliard dolarů…A ty sankce? Krachujícímu socialismu znemožnily USA přístup na své finanční trhy. Hlavně byl zakázán nákup dluhopisů venezuelské vlády!

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.