ŠAMANOVO DOUPĚ: Sítě kolem Martina Romana
Prověřování Martina Romana začíná. A je co objasňovat. Roman řídil ČEZ, aniž měl bezpečnostní prověrku. Roman přiznal, že vazby na firmy kolem Škody měl.
Takové jsou titulky Hospodářských novin z pondělí a úterý, které navazují na zjištění Mladé fronty Dnes o "spojení Martina Romana s majiteli plzeňské Škodovky". Sedm stránek pondělních a tři z úterních HN se věnují tématu. A hned se už vypočítává, co všechno bývalému generálnímu řediteli ČEZ a současně asi dočasnému předsedovi dozorčí rady téže společnosti Martinu Romanovi hrozí. 5-10 let za zneužití informace a postavení v obchodním styku. 2-8 let za porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Mediální válka proti Romanovi připomíná podobné války dřívější, třeba proti prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi, ale nikdy dosud nebyly vedeny s takovou intenzitou. Jako bychom se už blížili italským vodám, které vřou kvůli arcizloduchovi Berlusconimu. Veřejnost má z velkých titulků jedinou zprávu: Roman je zločinec a měl by se zavřít. K lokomotivě MFD se připojují i vláčky jiných médií. Bolestné je, že se k nim přiřadil i Neviditelný pes, když sám Aston uvedl v úterním psím úvodníku: "Romanovi měla patřit část plzeňské Škodovky, takže z pozice ředitele ČEZu jí dodával kšefty. Z pozice dozorčí rady Českých drah pak dohodil kšeft za 6 miliard jiné odnoži Škody. Z pozice spolumajitele Škody měl pobírat dividendy – ale nezaplatil za ně daně."
Toto je velice zjednodušené a nepřesné tvrzení. Romanovi možná "měla" patřit část plzeňské Škodovky, ale nepatřila mu. Patřila firmě Appian. Roman "měl vztah" k firmám, které byly podílníkem Appianu. I když by zde byl možný střet zájmů, v žádném případě NEBYL spolumajitelem Škodovky. Takže nemohl mít dividendy ze Škodovky. Leda z Appianu. Pokud je měl. A i kdyby je měl, pak k majiteli akcií se dividenda dostává již zdaněná! Tedy - firma, která vyplácí dividendy, z nich nejdříve odvede státu 15 %. Nevím tedy, co by zde měl kdo co "šetřit". Šetřit by se možná mohlo tlustými slovy...
Roman zachránil Škodovku ze svrabu, do kterého ji přivedl její předcházející ředitel a majitel Soudek. Privatizace Škodovky zachránila práci pro Plzeňáky a přináší užitnou hodnotu i českému průmyslu. Roman zdesateronásobil hodnotu společnosti ČEZ a udělal z ní firmu, která platí státu největší daně, když už nemluvíme o dividendách. A také z ní udělal evropskou firmu, která soupeří po celé Evropě s jinými evropskými a světovými energetickými firmami. Nyní se ukazuje, že tento chlapec byl zlý, protože si budoval mafiánské vztahy s českými politiky. (Přičemž evidentně zapomněl na politiky rumunské, bulharské, černohorské, srbské, polské, německé a jiné.) A novináři se náhle stávají svolavateli spravedlivé odplaty. Až potom, co Roman odstoupil z ředitelského postu. Ukazuje se, jak je nebezpečné odejít z významné funkce. Dohnal udělal dobře, že vytrval!
Až budou energetičtí zločinci potrestáni, vypukne u nás teprve to pravé blaho. Budou moci být právně zpochybněny všechny smluvní akty a obchody, které Škodovka v uplynulých letech měla s ČEZ. Nadšení, které na publicistické frontě zavládlo, je podobné, jako když Jan Ruml společně s dalšími lobbisty a svedenými žurnalisty prosadili, že Česko muselo platit 10 miliard za televizi Nova. (Což vůbec nebylo nutno - avšak bylo potřeba z prohry vytřískat politický kapitál.) Účet za ČEZ přitom může být mnohem vyšší. Ale co, xindlovská Škoda půjde od válu a do české energetiky se konečně dostanou zahraniční kvalitní výrobky. (Jako by tu už dávno nebyly!)
Martin Roman dostal v HN také slovo: "Ničeho jsem se nedopustil a jsem připraven spolupracovat se státními orgány na šetření, které to nepochybně prokáže. Nehodlám však spolupracovat s MFD na kampani, jejímž cílem je dotlačit ČEZ k tomu, aby vyhověl dodavateli uhlí a umožnil mu vydělat obrovskou sumuna úkor státu a ostatních akcionářů ČEZu."
Roman tedy vidí důvody mediálních útoků na svou osobu evidentně v osobě Pavla Tykače. Ale dlouhodobě zde jsou i jiné tlaky. Poslední masivní je z řad Zelených Khmérů, kteří buntují proti modernizaci elektrárny Počerady. Ošklivý ČEZ zde odmítl při rekonstrukci pořídit "nejlepší dostupnou technologii". Je sice mnohem dražší než ta, která už byla nasmlouvaná, zlepšuje celkovou účinnost jen trochu, ale hlavně se nehodí pro používaný typ paliva! Vadilo také, že "energetická mafie" tím zvýšila cenu Škody Power, kterou dal státu při prodeji jihokorejský Doosan. Škoda Power už měla totiž sjednané smlouvy na dodání technologie pro Počerady.
České Zelené Khméry přitom poháněli soudruzi ze zahraničí. Pochopitelně, Evropa je již zadrátovaná, a tak vyrábět levně elektřinu v Česku pro zbytek Evropy je docela lukrativní. Tedy - je to zločinné, pokud by to dělal hnusný ČEZ, ale pokud bude majitelem občan jiného státu, pak už nebude problém. Jako není problém se "zelenými" přírodě škodícími fotovoltaiky. A zase: Lány slunečních panelů jsou špatné, pokud patří ČEZu, zahraniční investor je vítán.
Další novinový titulek: "Ceny elektřiny vzrostou o 100 %." Míní se výhled pro rok 2050. Důvodem jsou dotace do "obnovitelných" (podporovaných) zdrojů. (Přičemž se necudně mlčí o nutných investicích do rozvodných sítí.) I když Česko zůstane u svých 10 %, Evropa bude z 50 % závislá na slunci a větru. A nepochybujte, že bude. Třebaže už asi dva roky existuje několik studií EU, podle nichž podíl biosložek v palivu nad 5 % škodí životnímu prostředí, tak se podpora české řepce (ráj pro alergiky), malajskému palmovému oleji (likvidace pralesa a zabíjení orangutanů), brazilské cukrové třtině (likvidace pralesa a zabíjení Indiánů) a světovému hladu (násobný růst cen kukuřice v Mexiku a rýže v Indii) nebude snižovat! Důvod?
"Protože by se zhroutila evropská dotační politika."
Ještě jedna věc: Tak dlouho se opakovala slova o monopolu ČEZ na dodávkách elektřiny, až se to stalo pravdou. Mantra o "monopolním dodavateli elektrické energie ČEZ" se tak vsákla, že i reportérům ČT odpovídali obyvatelé Českých Budějovic rozhořčeni na zlodějský ČEZ. Ještě v době, kdy odebírali energii od firmy E.ON...
Podívejme se, co o tom lhou stránky ČEZ: "Podíl Skupiny ČEZ na českém trhu s elektřinou pro koncové zákazníky činí v současné době 45 %. Každý odběratel elektřiny má podle Energetického zákona možnost svobodného výběru dodavatele elektřiny. V ČR existují desítky obchodních firem dodávajících elektřinu, z nichž si mohou zákazníci vybrat (tuto možnost zatím využívají v převážné míře podniky). Navíc kromě Skupiny ČEZ působí v ČR přinejmenším dvě energetické firmy, které jsou v celoevropském měřítku větší než Skupina ČEZ ( E.ON a RWE)."
Ale - slyšeli jste někdy v médiích nadávky na E.ON anebo RWE? Buďto je tedy ČEZ opravdu zlý, zlý, zlý - anebo neprovádí černou propagandu.
A nakonec uvedu zprávičku, která se na titulních stranách novin neuvádí: Finsko dokončuje další jaderný reaktor. Na klíč ho dodá francouzsko-německé konsorcium AREVA a Siemens. Čistý elektrický výkon bloku bude 1600 MW, do komerčního provozu má jít v roce 2013. V samotném Německu se dnes už Siemens k jadernému lizu nedostane. Ale Česko mu svou až ideologicky projadernou státní koncepcí a blízkostí skýtá skvělé perspektivy. A ještě lepší budou, když se zpochybní čistota smluv s korejskou Škoda Power.
A ještě lepší bude, když ty jaderky nebude stavět mafiánský ČEZ, ale třeba přítulný E.ON. Který už má ve finské jaderné energetice podíl - když doma nesmí!
"Tak spusťte zemětřesení!" vyzývá komentátor HN Jiří Leschtina. Politická konstelace je taková, že "kriminalisté mají šanci bez ovlivňování rozplést i sítě kolem Martina Romana".
Ano, bez ovlivňování. I bez ovlivňování hysterickými médii.
(Poznámka ke střetu zájmů: Podobně jako Hospodářské noviny občas uvedou, že je jejich majitelem Zdeněk Bakala, ovládající mj. i Ostravsko-karvinské doly a Českomoravské doly, tak i já přiznám, že než jsem se v prosinci loňského roku stal nezaměstnaným, byla mým "chlebodárcem" firma patřící do Skupiny ČEZ.)
************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.