10.12.2022 | Svátek má Julie


ŠAMANOVO DOUPĚ: Posílat publicisty do vězení je nešťastné

3.10.2008

V souvislosti s odsouzením neonacisty Erika Sedláčka se ozývají hlasy (například Miloš Čermák na E15 a Neviditelném psu), že prý "posílat nácky do vězení je nešťastné". Stejně je nějaká vyšší instance osvobodí, a takto se jim pouze dělá reklama, o níž se jim ani nesnilo. Neměli bychom zakazovat nějaké názory - "jako bychom jím tím přiznávali relevanci a důležitost. Je mnohem lepší je ignorovat."

Pan Sedláček pod nickem Sedlis-Diehard uveřejňoval své "názory" na neonacistických webech v článcích s titulky "Po stopách židobolševismu", "Židé v administrativě prezidenta G. Bushe", "O knize, která tenkrát nevoněla židovské náboženské obci a o jedné rituální vraždě", "Koncentrace zla - úvaha o židovském národě", "Jsou to stupidní židé" nebo "Velká židovská lež". Dalším jeho "názorem" je: "Kdybych měl pokřtít Žida, musel bych ho vzít na most nad Labe, zavěsit mu mlýnský kámen na krk a shodit ho do vody".

Toto prosím nejsou "názory", ale rozpoutávání nenávisti. Pan Erik Sedláček totiž své "názory" nepřednáší na akademické půdě (tam byl snad jen jednou), ale je činným členem neonacistických sdružení i české "Dělnické strany", aktivně se zúčastňoval demonstrací Národního odporu. Jeho "velkým vkladem pro hnutí" je, že uveřejňuje překlady hnědých výkalů na serveru Zvedavec. Byl podepsán pod oznámením pochodu k loňskému výročí Křišťálové noci. Svoje "názory" chtěli náckové vyřvávat pod okny pražských synagog s planoucími pochodněmi v rukou. Naštěstí to pražský magistrát ani policie "neignorovaly".

Web Sedláčkovi umožňuje prezentovat i názor "holocaust nebyl, ale bude". Vyvraždění milionů evropských Židů je otřesná dějinná skutečnost. Současní "odpůrci holocaustu" nevyjadřují svoje "názory", ale souhlas s vražděním. Naštěstí nemají sílu pokračovat tam, kde Hitler skončil. Tento jejich "názor" je asi tak na stejné úrovni s "názory" teroristů z Al Kejdy, že je třeba vraždit Američany, Židy a jejich spojence. Tam už nejde o názor, ale už přímo o navádění k vraždám a vraždění!

Co může demokratická veřejnost dělat s hlasateli "názorů" typu "Cikáni do plynu!"? Máme je mlátit? Ignorovat??? Ne, použijme zákona. Platí svoboda slova, ale nesmí být v rozporu se zákonem a ústavou země. Těmito slovy odůvodnila svůj (zatím nepravomocný) rozsudek soudkyně Hana Doubková.

Stejně jako Erik Sedláček použil zákona, když na mě podal trestní oznámení pro pomluvu, když jsem ho ve svém článku z loňského září Náckové národa Švejkova nazval "náckem". (Rovněž žádal, abych byl trestně stíhán za pomluvy, že je "překladatelem hnědých výkalů" a "svolavatelem pochodu nacistů".) Na oddělení kriminální policie jsem pak letos v únoru při "podání vysvětlení" řekl:

Je mi jasné, že tento tvor není členem NDSAP. Protože však neonacisté vycházejí ze stejných ideových zdrojů a mají stejné cíle, není pro mne rozdíl mezi "nacisty" a "neonacisty". Výraz "nácek", který jsem v rámci žánru (fejeton) užil, je velmi dobře srozumitelný a myslím, že vystihuje podstatu zaměření pana Erika Sedláčka.

Načež pan vyšetřovatel podání odložil.

Možná, že i na jiné publicisty náckové podávají podobná trestní oznámení. A kdoví, zda narazí na rozumné vyšetřovatele! Být Milošem Čermákem, pak bych neriskoval. Mohlo by se totiž stát, že by za titulek svého článku šel do báně on! Avšak jistě by žádný nácek nehořekoval, že "posílat publicisty do vězení je nešťastné". Aktuálně to nehrozí, ale v nacistickém režimu bychom šli do lochu nebo ke zdi i bez soudu.

A tak ty tři, či spíše dva roky samostudia Erikovi přejme. On sám asi ne, ale ty tisícovky jeho potencionálních následovníků to možná pochopí jako varování:

Lhát a rozpoutávat nenávist se nemá. Navádět k vraždám taky ne.

Psáno v Praze dne 1. října 2008