1.6.2020 | Svátek má LauraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠAMANOVO DOUPĚ: Poněkud zvláštní První májŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 15.5. 2019 22:25, přehled diskusí

No jo, koho to dneska zajímá, já jsem to zažil:
Autor: F. Houžňák Datum: 15.5.2019 22:23

a je mi to lhostejné. Obzvlášť když jdu od university k nádraží a neslyším německého slova, jenom turečtinu, arabštinu a jiné muslimské jazyky.

Mlhošu:
Autor: P. Burda Datum: 15.5.2019 19:52

Autore, neoslovujte soudruha, pak bratra, prezidenta Miloše Zemana Mlhošu. On pak dělá, že neví, na koho že se to obracíte.

První máje si pamatuji až o desetiletí později. Povinně do průvodu v pionýrské košili, kdo pod ní měl svetr, musel ho sundat. Mrznout v obvykle bídném počasí a poslouchat, jak jakýsi soudruh vykládá, že všechno máme (na kolo za 1500 Kčs jsem čekal 4 roky a ještě musel táta dát druhých 1500 prodavači, mandarinky na Mikuláše... toho si všimne i 7letý kluk).

A v sobotu hurá do školy. Svátky byly za trest - o volnu povinně oslavovat bídu a místo volna do školy či práce.

Jen tak mimochodem... První máj jako svátek práce má být připomínkou boje za 8hodinovou pracovní dobu. Tak proč soudruzi komunisté, zastánci dělníků vyžadovali v padesátých létech pracovní dobu 12hodinovou? Že oni se ti dělníci v americkém Chicagu měli koncem 19. století lépe, než ti v socializmu o 60 let později.

Jak vycházelo Rudé právo a co psalo,:
Autor: A. Alda Datum: 15.5.2019 10:02

to si lze snadno ověřit zde:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo

Poněkud zvláštní 1. máj.:
Autor: L. Harvánek Datum: 15.5.2019 9:08

V celém článku je taková spousta nepřesností, že nestojí za to se jimi zabývat. Ale k těm volným sobotám: v sobotu bývala zkrácená šestihodinová pracovní soba, takže úředníci končili už v poledne a ti na ranní směně také. Ostatní směny pak byly posunuty, aby ne pracovištích nevznikala přetržka. A horníci (s ohledem na délku doby skutečného příchodu na pracoviště) neměli ani v sobotu směny šestihodinové, ale osmihodinové (lépe se využila pracovní doba). A aby nebyli připraveni o volno, každou čtvrtou sobotu měli volný den.

Re: Poněkud zvláštní 1. máj.:
Autor: I. Mertl Datum: 15.5.2019 9:18

Máte pravdu, pane Harvánku, bylo blaze. Některým, těm co nakupovali ve stranických prodejnách, stachanovcům, co na ně pracovaly celé směny, vojákům z povolání, zvláště politrukům. A ještě by bylo možno chvíli pokračovat.

No, nejdřív byla pracovní doba o sobotách do dvanácti,:
Autor: F. Houžňák Datum: 15.5.2019 22:25

pak byla volná každá druhá sobota a potom všecky. Tak jsem to zažil.