25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pole

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr W. 23.12.2005 13:37

Vazeny pane Kovanic,

souhlasim s vami. To o cem pisete a ceho jsme svedky je vysledek politiky. Je vysledek uhahy lidi, kteri ziskali ve svobodnem hlasovani od dnes svobodne hlasujicich volicu vetsinu a maji mandat castecne urcovat chod nasi spolecnosti. Doporucuji si precist kapitolu: "Proc se ti nejhorsi dostavaji nahoru" z knihy F.A. Hayeka "Cesta do Otroctvi.
Omlouvam se za chybejici diakriticka znamenka. Neziji v CR a nemam ceskou klavesnici."
Cesilko 22.12.2005 16:01

Nejlepsi to tdy vystih' ten

Medak! :-)  Udeluji mu timto! povoleni, dozivotni, litat na my zampionovy louce od pampelisky k pmpelisce
za kazdyho pocasi a i kdyz ja tam zrovinka nejsu! :-) :-) :-)
Cesilko 22.12.2005 15:57

Jeje, tak uz i Sa,mana bpli srdce

kdyz vidi montazni haly CYZYNCU na svejch polich... n svej pude....
A mne se lidi divi, ze mne! bpoji srdce, kdyz vidim, jak
se mi taky cyzy lidickove valeji po my zampionovy louce
jenom rpproto, ze mi Klaus po roce 1993 ukrad a dodnes drzi! moje
cesky rodny statni vopcatcanstvi...
Rowdy 22.12.2005 15:54

Díky zemědělské nadprodukci

může klidně průmyslový podnik vzniknout na orné půdě, protožese tím vlastně sníží národohospodářská ztráta, daná tím, že by tam někdo něco draho pěstoval a a pak s dotací levně prodával. Takže Hyundai má vlastně dvojí přínos.
Navíc ten pozemek zahumus¨í pěkně do hloubky, takže kdyby si někdo myslel, že tam bude něco pěstovat, až po skončení daňových úlev Korejci odejdou, tak se pěkně plete.
Ale je tady ještě jeden přínos - ta továrna hezky zhnusí krajinu na hezky velké ploše. Protože máme ještě tu a tam pár nadprůměrně hezkých míst, vzniká nebezpečí, že z nich budeme platit nějakou speciální EU daň za malebnost. Takhle je problém aspoň někde definitivně vyřešen.
Šedovous 22.12.2005 15:41

Zase typická Šamanovina,

Ta orná půda, po které se tak pláče jde na onom pozemku tak do hloubky 10-20 cm.
Tato ornice musí bý před stavbou hal odstraněna a umístěna jinde.
Ach jo.
vita 22.12.2005 18:32

Re: Zase typická Šamanovina,

No, nevím jak za svobody ale za totality to platilo. To bylo určitě jako pozůstatek socialismu zrušeno...
Kvetlao 22.12.2005 21:44

Re: Zase typická Šamanovina,

Chce se mi říci Vy v..., ono totiž nezáleží jen na té ornici. Rozhoduje i hladina spodní vody, rozložení srážek a jejich odtok, obsah minerálů v podkladech, doba a délka osvitu, směr a síla větrů atd atd.,
www racek 22.12.2005 22:56

Re: Zase typická Šamanovina,

no, jeden cenřtáček ornice se tvoří tak  sto let...kamaráde. a jen díky tomu, co se pár tisíc let tvořilo pod ní ... aby se mohla vytvoři. rekultivací rozhodně nevznikne plnohodnotná stará ornice.
bara 25.12.2005 13:23

Re: Zase typická Šamanovina,

blbečku
PeterS 22.12.2005 14:47

Nemak

A čo Nemak - Most  a rodina Rajterova  ???
quetzal 22.12.2005 14:43

Hezké Vánoce, Šamane.

gerontus.inza@seznam.cz 22.12.2005 14:36

Pane Kovanic, mluvíte mě z duše.

Přes občasné různosti názorů vás zdravíma přeji hezký den, pěkné svátky a šťastný Nový rok. PS docela bych přivítal, kdyby si to korejci rozmysleli.
Medák 22.12.2005 14:15

:-)

Orná půda je sice svatá ale rychlý prachy jsou rychlý prachy.
 
R 22.12.2005 12:11

v případě průmyslových zón se jde cestou nejmenšího odporu

A jinak v případě průmyslových zón se jde cestou nejmenšího odporu. Ono totiž když někde vznikne nějaká nová fabrika, tak defakto nezabírá jen plochu, na které stojí a kterou si koupila.
Taková fabrika, zjednodušeně řečeno zabírá neboli zatěžuje i část dopravních cest okolo sebe.  Jakoby zabírá svým hlukem a už třeba tím, že stojí v blízkosti plochu až půl kilometru nebo kilometr od vlastních výrobních hal, tam všude se zhorší podmínky pro bydlení, sníží ceny nemovitostí atd.  Takže jestliže Nošovická zóna zabírá jen asi 230 hektarů, z hlediska zhoršení těch podmínek zabírá nejméně desetkrát více a z hlediska dopravy může znatelně zhoršit zátěž silniční dopravou v místech až 20 kilometrů vzdálených, tudíž se budou zabírat další plochy na cesty.
Možná by se někde v Ostravě našlo a vykoupilo nějakých 230 hektarů souvislé  plochy pro Hyundai. Jenže kolik lidí do půl kilometru až kilometr od této plochy by bylo proti? Jenže kolik lidí by se začalo ozývat, až by Ostravou začaly jezdit kamióny do fabriky a až by město vykupovalo půdu a byty v Ostravě, aby mohlo rozšířit cesty kde by ty kamióny  jezdily?
Tak to radši "plácnou" , na venkov, kde vlastní 1 zemědělská rodina x hektarů pole než aby to udělali ve městě, kde pomalu každá stovka metrů půdy vlastní jiná rodina a tudíž potenciální počet odpůrců a licitátorů s cenou by byl mnohem větší.
Dindik 22.12.2005 16:36

Re: v případě průmyslových zón se jde cestou nejmenšího odporu

Je škoda, že většina( nejen ekonomů) klidně odmítá tezi i věčném ráji, kde si budeme vššichni rvni a zároveň nám slibuje ekonomický ráj na zemi. Tuším jistý pan Paretto již téměř před 100 lety napsal cosi v tom smyslu, že má-li být  u někoho profit, musí na to někdo doplácet. Čili že nelze docílit rovnováhu v profitech u všech. Řek bych, že to vystihl přesně. A je otázkou, nakolik vůbec má naše Evropa potenciál energetický, ekologický, prostorový ... na to, abychom se měli podle  sdvých představ. A kdo na to doplatí ( čili na čí úkor to bude). 
Možná, že opravdu najde v nové továrně práci ( profit)  3000 lidí po dobu  řekněme 15 let.  ta půda tam však je  již tisíciletí a další by tam mohla ještě být. A když bude poskytovat zaměstnání
např. 20 lidem tak za 2000 let její existence je to vyrovnané. Uznávám, je to trochu šroubovaný výpočet, ale v zásadě se v těchto intencích život na Zemi vyvíjí. A jen n a okraj: 1 cm ornice vzniká prý cca 100 - 200 let. Jak kdosi uvedl, dá se sem později dovézt nová,ale i ta musela někde vzniknout a někde bude chybět. Myslím si, že v Evropě nutně nastane nedostatek  plochy. Dům lze postavit, zbourat, postavit nový ...ale s půdou to prostě takhle nejde! Připomíná mně to náš městský úřad, který se kasá, kolik obecního se již podařilo prodat. Co budou prodávat za 10 let, když nic nekupují?
 
 
R 22.12.2005 11:40

Rekultivace ploch po továrnách.

Taky mě tak trne, když vidím ty plochy, co už nejspíš nikdy nebudou zase poli.
I když dneska se už dá udělat za peníze hodně. Haly zbourat, betonové základy rozbít a vytrhat zeminu znečištěnou oleji a podobnými sajrajty vybagrovat a místo toho tam dovézt nějakou jinou. No a potom to bude rovná plocha, na které bude směs jílu, kamení a podobné hmoty, takže nastane proces, jaký prováděli naši předkové na svých polích, když zásoba živin po  vyklučených lesích začala docházet. Takže vybírat kameny při zpracování půdy, hnojit, pravidelně orat atd.  Předkům trvalo stovky let, než vzniklo pole bez kamenů a s nějakou kvalitnější humusovitou vrstvou, kterou ani dnešní intenzívní zemědělství nedokázalo úplně zdegradovat.  Dneska by to trvalo 10 - 20 let, omezený nebo žádný výnos, každý rok intenzívní zelené hnojení, hluboká orba, jemná úprava půdy a sběr a případné roztloukání objevených kamenů, než by z toho bylo zase kvalitní pole. Těch  cca 140 miliónů, co vylicitovalo Nošovické družstvo za to, že bude svoje zelí pěstovat jinde zase jako nějak zvlášť velká částka pak ani nevypadá.
sch.glosátor 22.12.2005 11:09

Vždyť lidé už přestali být lidmi

ale staly se z nich "lidské zdroje".
Jura Jurax 22.12.2005 10:29

A taky když se z republiky dělá montovna výrobků

konstruovaných jinde, montovna, která až vyčerpá pobídky, daňové úlevy a dotace a mzda pracovníků jí už nebude dost nízká, potáhne zase dál ... a politikové se chlubí, jaký to úspěch, přitáhli jsme investora (slibujem mu modré z nebe) ... a zbude po ní akorát zdevastovaná plocha ...
Ono je s podivem, že automobilka v Kolíně má potíže sehnat tu naši vzdělanou, šikovnou, pracovitou a levnou pracovní sílu - za imponujících 15 000 (cca 500 euro) brutto základu pro dělníka (http://www.tpca-cz.com/cz/recruitment.php). Jak to bude v Nošovicích, těžko odhadnout.
jonáš 22.12.2005 10:46

Re: A taky když se z republiky dělá montovna výrobků

Imponujících komu? Jednak je to platově těžkej podprůměr, navíc za x-směnný provoz, a mavíc neberou zdaleka každýho -- časy manipuláčů a nádvorní čety jsou nenávratně v --
Jura Jurax 22.12.2005 11:48

Re: Re: A taky když se z republiky dělá montovna výrobků

Sorry, já to imponujících - jak snad z textu patrno - myslel ironicky ...
vita 22.12.2005 18:37

Re: Re: Re: A taky když se z republiky dělá montovna výrobků

No, já to pochopil jako ironii. A s dovolení, jaká asi tak je "správná" cena práce cvičené gorily? Jaká je "správná" cena za nekvalifikovanou práci, na niž stačí zacvičení?
Řekl bych, že 14-15 tisíc ve státě, kde průměr je něco přes 18 tisíc není tak špatné.
Pokud mi chcete oponovat, že by byla lepší kvalifikovaná práce, tak jsem si nevšiml, že by v této zemi byl přebytek kvalifikovaných (a teď nemyslím "kvalifikované" pfilosófy) ani že by se sem někdo snažil mocímermo přesunout vývoj superpočítačů.
demokrat 22.12.2005 9:09

vládnou nám podivní "hospodáři"

Tak podobné myšlenky jako zde popisuje autor mě při pohledu na televizní záběry polí pro automobilku v Nošovicích napadli také. Opravdu nám vládnou hovada, která si neváží půdy, která nás živí. Určitě např. v Ostravě je po důlní činnosti a po hutích spousta zdevastovaných, ale volných pozemků čekajících na rekultivaci, které by se k danému účelu hodily. Ale chlapovi s "gulama" z ODS, který tam dělá hejtmana to patrně nedošlo. 
jonáš 22.12.2005 10:48

Re: vládnou nám podivní "hospodáři"

No, ono je to stejně jako ty hepersuper v kompetenci krajských hejtmanů a magistrátu, tak si příště nad urnou vzpomeňte --
A.S. Pergill 22.12.2005 8:23

Souhlas

Půda je strategický zdroj, který se navíc nedá nahradit v případě průseru typu velkého a dlouhotrvajícího válečného konfliktu, kdy by nebylo možné dovážet potraviny. Na druhé straně je většina v EU vyráběných potravin na světových trzích o 50 - 70% levnější, než kolik je výkup od místních zemědělců - a tím rozdílem platíme vysokou životní úroveň líným a neschopným lemplům, kteří jednak neumějí efektivně pracovat a jednak "vyrábějí potraviny" tam, kde na to objektivně nejsou vhodné přírodní podmínky.
www racek 22.12.2005 11:40

Re: Souhlas

pergille, obávám se, že pracovní morálku, pracovní dobu a fyzickou dřinu těch líných a neschopných si ani v nejmenším nedovedeš představit. velice hloupé vyjádření, to jsem od tebe nečekal.
já mám velmi v úctě matku zemi, však jsem tak trochu zemědělského rodu. sedlák je pro mě to neúctyhodnější povolání na celém širém světě.
a jak jsem neměl rád bývalého poslance tyla, tak v jednom bych s ním souhlasil ... chtěl dát do zákona o půdě ustanovení :" půda je svatá!"
 
vita 22.12.2005 18:38

Re: Re: Souhlas

Oni líní zemědělci jsou podobně jako zrůdná EU, zrůdnější církev římsko-katolická a superzrůdný Temelín oblíbené Pergillovo téma. O všem ví zhruba stejně.
Karel 22.12.2005 16:05

Re: Souhlas

50-70% levnější ... ale za cenu neúprosného drancování přírodních zdrojů, zavádění koncentrovaných super velkovýrob, a bez chemikálií by se to také neobešlo. Ale toto nemůže trvat věčně, a co bude potom, to si raději nepředstavovat. Nehledě na to, že takové počasí a klima je též nevyzpytatelné.
Vlastimil 22.12.2005 8:20

Mám stejné pocity

Mám vždy poněkud nepříjemný pocit, když v televizi vidím záběry pozemků, kde se mají postavit nějaké výrobní haly nebo hypermarket. Obvykle je to totiž na "zelené louce", tj. na rovném pozemku často s tou nejkvalitnější zemědělskou půdou. Přitom na i na okrajích větších měst vidíme spoustu neobdělávaných zpustlých pozemků se zbytky nějakých chátrajících budov. Jen ten terén tam obvykle není tak rovný. Nevidím ovšem žádný důvod pro to, aby nová haly musely stát na zcela rovném pozemku a na té nejúrodnější půdě.
Teď mnozí jásají nad tím, že v Nošovicích bude stát nová automobilka. Co když se ale Korejci po nějakých 10 letech (až skončí daňové prázdniny a změní se situace na trhu) rozhodnou, že továrnu zavřou a půjdou někam jinam? Nám pak na bývalé kvalitní zemědělské půdě zbyde jen vybetonovaná plocha s chátrajícími halami. 
Vorda 22.12.2005 8:13

City a trh

Cit nám říká, že plýtvat úrodnou půdou je zločin. Trh na city kašle, rozhoduje nabídka a poptávka. Trh jsme chtěli, a zvítězili ti, co ho chtěli bez přívlastků. Tak čemu se, vážení, divíte? 
ludva 22.12.2005 7:34

Souhlasím,

prognózy mluví o tom, že za 30-50 let nastane rvačka o ornou půdu.