29.3.2024 | Svátek má Taťána


ŠAMANOVO DOUPĚ: Podvodníci s časem

15.9.2018

Pro podvodné obchody existuje pojem „obchodníci s deštěm“. No, většinou nějaký déšť nakonec přece jen přijde. Ale současní eupodvodníci obchodují se „zimním časem“ – který ve skutečnosti neexistuje.

Byl jsem velmi překvapen, když se Evropská komis uráčila zeptat občanů Evropské unie, zda si přejí, aby se i nadále dvakrát ročně nesmyslně šíbovalo s časem. Avšak velmi jsem se zaradoval a vrhl se k počítači, abych se zúčastnil nakonec nejúspěšnější konzultace v dějinách EU – bylo nás nakonec 4,6 milionu. Druhá konzultace v pořadí úspěšnosti se týkala právních předpisů o ptácích a stanovištích (přes půl milionu odpovědí), zatímco k fundamentálnímu problému modernizace společné zemědělské politiky přišlo jen 322 tisíc odpovědí. Tož, jak pravil jistý TGM, demokracii máme, teď bychom jen potřebovali nějaké ty demokraty. A já dodávám – lidi, kteří se na demokracii chtějí podílet, přesněji: kteří tu demokracii vlastně vůbec chtějí!

Nuže, ony rošády s časem jsou už delší dobu nesmysl, který nemá oporu v ničem jiném než tu – že „se to tak už dlouho dělá“. Ovšem různá nařízení Evropské komise jsou mnohem nesmyslnější, třeba ta o zákazu „energeticky náročných“ vysavačů (přesněji řečeno výkonnějších a účinnějších vysavačů). Nebo (snad ještě nevydaný) zákaz rychlovarných konvic, které dokážou přeměnit elektrickou energii na tepelnou téměř ze 100 %, a právě ty nejvýkonnější nejrychleji – takže se sníží tepelné ztráty, vy troubové. Nebo příkaz přidávat do pohonných hmot rostlinné oleje, které snižují výkonnost motoru a svým vlivem na dotovanou zemědělskou výrobu ničí přírodu, tedy „znamenají zvýšení ekologické zátěže“, abyste tomu rozuměli, vy zločinci. Když už nedbáte na průzkumy vlastních agentur, které konstatují, že tato dotační politika je „kontraproduktivní“. TOTO je příšerný nesmysl, jehož pokračování nemá oporu v ničem jiném než tom – že by se jinak „zhroutila dotační politika EU“. Nu ale blíží se volby do Evropského parlamentu, a změnu ve změně času lze udělat škrtnutím evropského pera a nikoho to nezabolí, tak proč nebýt pro jednou dobrodincem a demokratem, který se dříve, než vyvede nějakou hovadinu, zeptá na názor „občana Evropy“ (čti EU, protože neexistuje evropské občanství).

On ten škrt pera někoho zabolí, protože existují hloupí programátoři, kteří jarní a podzimní vekslování s časem už natvrdo zakomponovali do svých programů – na věčné časy. A teď se bude muset někdo hrabat ve starobylých programech případně vyrábět záplaty, neboť EK si vzpomněla, že poslední „přechod ze zimního času na letní“ bude jednotně europejsky proveden už příští jaro. Co dále bude, je ponecháno na vůli národních parlamentů. Ale ani administrativně nepůjde o jednoduchou manipulaci – rozhodnutí EK musí schválit Evropský parlament i všechny členské země EU. Vlastně až teprve potom by se měli administrátoři a plánovači jízdních řádů vrhat do práce – co když si některá ze severských zemí (kde sezónní změny času mohou mít smysl) postaví hlavu a návrh EK neprojde? Ono se ještě uvidí, jestli v podstatě zbrklé rozhodnutí EK udělat to takhle kách nebylo jen naschválem, kvůli kterému změna změn času neprojde.

Nicméně, jak jsem byl pravil, jsem se velice zaradoval a pustil se do formuláře, kde jsem se po nutném vyplnění osobních informací pustil do kroužkování svých názorů. Protože se této činnosti věnovalo z českých občanů toliko 0,59 % populace, pak asi deset milionů Čechů netuší, na co se nás hodná Evropská komis vlastně ptala. Na toto:

Jaké máte s přechodem ze zimního času na letní poslední neděli v březnu a z letního času zpět na zimní poslední neděli v říjnu zkušenosti?
„Negativní“

Vědecké důkazy nasvědčují tomu, že k zajištění řádného fungování vnitřního trhu jsou velmi důležitá společná pravidla EU v této oblasti. Aby mohla být tato společná pravidla zajištěna i v budoucnosti, kterou z těchto alternativ byste podpořili?
„Zrušit střídání letního a zimního času ve všech členských státech EU“ (No ono by mi to stačilo v Česku, ale jináč to prej nejde.)

Z jakého důvodu?
(Bylo dáno 5 důvodů a možnost připsat cokoliv; nepovažoval jsem tuto otázku za úplně hlavní, tak jsem zvolil:) „lidské zdraví“

Nakolik je pro vás důležité, aby byl přechod na letní a zimní čas zachován/zrušen? Ohodnoťte na stupnici od 0 do 10
"9"

Moje spokojenost až radost byla však zmařena při otázce poslední:

Pokud by byl přechod na letní a zimní čas zrušen, čemu byste dali přednost? Zrušit střídání letního a zimního času a zachovat pouze:

stálý letní čas (hodiny jsou oproti zimnímu času posunuty o hodinu dopředu)

stálý zimní čas

nemám vyhraněný názor / nevím

Tady jsem zařval vzteky, protože tato otázka přece neměla býti součástí onoho „e-referenda“. Zrušení střídání časů podle mne znamená automatický přechod na čas pásmový. Tak jak ho od místního času oddělili už naši praotcové v říjnu 1884 na světové konferenci ve Washingtonu. A ano, bylo tak medle rozhodnuto ve prospěch provozu transkontinentálních parostrojů.

No nakonec jsem zakroužkoval „stálý zimní čas“, avšak přičinil jsem poznámku: „»Zimní čas« neexistuje. Jde o normální čas ve standardní světové časové zóně. Toto chci. Normální čas.

A proč že chci normální čas? Protože je normální! Podle pánaboha, jak říkávala babička mé partnerky Jany. Anebo proto, že zde nechci mít natrvalo zaveden čas běloruský, jak podrobněji vysvětlil neviditelně psí kolega Ladislav Jakl už v březnu 2017.

Když to takhle nanesete „chcete stále zimní čas?“, tak vám většina lidí zakřičí „néééééé“! Však taky zakřičela. Zatímco se v primární otázce o zrušení časových šachů vyslovilo pro 84 % respondentů, pak k oné návodné otázce o zachování trvalého „léta“ odpovědělo ANO 58 % evropských firem a 56 % občanů. Tentokrát mne zaplavila hrdost, že patřím k uvědomělému českému lidu, který tenhle podvod prohlédl, a pro trvalý letní čas je pouze 38 % populace, pro trvalý „zimní“ 54 % a bez názoru pak 8 %.

Teď jde o to, zda toto byla skutečně „vedlejší“ otázka, protože sama konzultace se nesla pod názvem „Veřejná konzultace o úpravě letního času“, nikoli o zrušení střídání časů, jak je nám mediálně vnucováno! A ještě ke všemu je pro zrušení střídačky zvolen poslední přechod na letní čas, takže kdo se rozhodne pro pásmový čas, bude potrefen ještě další změnou na podzim příštího roku. Ano, o trvání letního nebo „zimního“ času mají rozhodovat jednotlivé státy samy.

Ale nakonec jsem spokojen. protože TOTO je úspěšně provedený pokus na živých lidech, který prokázal, že referendum se dá úspěšně zmanipulovat. Třeba tak, že dostanete otázku, na níž se původně nemělo odpovídat a ještě tak zlomyslně zkomolenou, abyste byli domanévrováni tam, kam držitelé faktické moci chtějí. A už se není potřeba divit, že je respondent manipulován nekorektně položenou otázkou (“zimní“ čas místo „pásmový“, „energeticky náročný“ místo „výkonný“ či „účinný“, „ekologický“ místo „dotačně podporovaný“…).

Ono to s tou změnou změny nebude tak jednoduché, protože díky designu (podloudnosti) plánovaného narovnání času se budou muset domlouvat sousední státy, jak to teda provedou. Aby třeba Němec, jedoucí vlakem či autem přes Česko, Rakousko a Slovinsko do Chorvatska nemusel ve stejném časovém pásmu čtyřikrát přestavovat hodinky, vy debilové!

Takže proč jste tam tuto otázku vsunuli? „Předseda Jean-Claude Juncker věří, že sousední státy si tuto otázku rozhodnou koordinovaně mezi sebou. A bude tu muset být do dubna 2019.“

A proč si to mají na poslední chvíli koordinovat jednotlivé státy, když „vědecké důkazy nasvědčují tomu, že k zajištění řádného fungování vnitřního trhu jsou velmi důležitá společná pravidla EU v této oblasti“? Takže jste tu blbou otázku neměli dávat, chytráci, protože takhle vznikne jenom chaos.

Anebo to byl váš záměr ten chaos vyvolat. A hlavně – jsou tak ve veřejné debatě upozaděny další vaše záměry ohledně „ekologických aktivit“ (čti nesmyslů proti rozumu, přírodě i Bohu), které mají jediný cíl: Podpořit spřátelené firmy k tomu, aby z nás vydojily další peníze, aby bylo na dělání dalších děr do trupu našeho potápějícího se evropského Titaniku.

A co brexit, he?

„Bude tvrdý, velmi tvrdý. Aby si další exity každý raději třikrát rozmyslel.“ (Evidentní myšlenka bruselských eurokratů.)

Brexit nastane „shodou okolností“ 19. března 2019 o půlnoci středoevropského času. V neděli 31. března je přitom plánován poslední celoevropský přechod na letní čas. Aha, tak proto soudruzi z Evropské komise tak pospíchali? Abychom si odchodu Velké Británie z EU zatím nevšímali?

Ale myslím, že si toho všimneme…

Psáno v Praze na Lužinách v pátek 14. září 2018

Dávná Šamanova písání ke „změně času“:

Přechod na letní čas, jaro 2001 (+2010): Spějme dál!
Návrat na středoevropský čas, podzim 2002 (+2010) Zrada změny času

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.