23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátý květen

Když jsme byli dětmi, zdobili jsme vždy na konci dubna okna školy vystřiženými papírovými kytičkami. A praporky. Krásnými trojbarevnými československými a ještě hežčejšími červenými (říkalo se rudými, ale byly červené) s libým souzvukem zlaté hvězdy, srpu a kladiva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 6.5.2020 13:47

Jo jo, autor to psal v r. 1998 v době naděje, že v r. 2020 se už žádné spory o historii nepovedou a budeme žít v míru a blahobytu v EU. Jenže to ještě stála socha Koněva a na pražských radnicích nebyli zástupci TOP a Pirátů buď zmanipulovaní protiruskou propagandou nebo zaplacení za provokace. A tak díky těmto aktivistům se vedou spory a historické záležitosti se musí znovu a znovu vytahovat a dokazovat, jak to skutečně bylo.

S. Simsova 6.5.2020 11:05

Vzpomínka Karla Maiwalda, která se zachovala v dopise Josefu Mackovi z roku 1952:

„Prožil jsem celé povstání v budově statistického úřadu, kde uvízla dobrá polovina všech zaměstnanců a tak jsem viděl na několika stovkách lidí jako pod lupou v laboratoři co se asi odehrává v průměru našich lidí. Přijímač lovil zprávy na všech vlnách, tlampače hlásily po všech místnostech a debatovalo se do nekonečna. Blížící se oddíly SS, které postoupily už do poloviny mostu, napětí pochopitelně zvyšovaly. Hodinu po hodině klesal kurs Západu. Jako ‚západník‘ jsem si vyslechl nesčislněkrát své o té mnichovské zradě, nyní podruhé opakované. Stoupalo sebevědomí komunistů, vedených X, kteří nakonec úplně ovládli situaci. Každý pokus situaci nějak zachránit narazil na zeď hmatatelného dokladu o Pattonově odmítnutí přijít Praze na pomoc, a němý pohled směrem k mostu, kde SS nutili civilisty k odklizování barikád dělících je od naší strany Vltavy. Praktické poznání dosahu Yalty zdrtilo mé západníky. Po uvolnění barikád odcházel jsem domů s tíživým pocitem morálni prohry Západu a naprosté bezmocnosti proti přívalu z Východu.“

P. Staronový 6.5.2020 12:04

Jo, tenhle dojem si komouši přímo přáli.

Proto Smrkovský znemožnil žádost ČNR o pomoc, která by možná uvolnila Pattonovi ruce.

Patton neodmítl, Patton to měl, na nátlak sovětů, zakázáno.

V. Čermák 6.5.2020 17:38

Dohody mezi spojenci se dodržují bez zákazů a nátlaků. Patton to jistě chápal, i když vy to nechápate, nebo spíše nechcete. Jsou to Dohody, nikoliv Zákazy.

L. Písařík 6.5.2020 7:49

Kunderovi Zbabělci patří k mé oblíbené četbě. Prvně, v samisdatu po r. 1968, později i v řádném vydání. S mým věkem se postupně měnil i můj názor - v mládí jsem považoval za správné bojovat - nyní považuji ty, kteří řidili město v posledních dnech války za spíše rozumné muže, a kteří zabránili střetu s německou armádou a tedy škodám na lidech i majetku. Vždyť i reálně uvažující Němci museli koncem války vědět, že vyhrát se nedá. Upozorňuji, že se jedná jen o knihu a její literární hrdiny.

P. Victorin 6.5.2020 8:06

Písaříku, "Kundera" je podle vás alias pro "Škvorecký", který je skutečným autorem proslulých "Zbabělců", nebo začínáte podléháte stařecké demenci?

L. Písařík 6.5.2020 9:49

Teda, pane, klobouk dolů, vám nic neunikne, no, jste, jak počítám, o 4 roky mladší a proto pohotovější. Omlouvám se, chybička se vloudila, není dobře myslet na dva subjekty současně. A stařecká demence není vyloučena, zrovna včera jsem sledoval film Teorie tygra, patří k mým oblíbeným, Bartoška je vynikající. Zkuste, pokud máte možnost a uvidíte, že býti dementní není tak docela špatné.

P. Victorin 6.5.2020 14:54

Pane Písaříku, oceňuji váš nadhled a smysl pro humor, kterého je zde jako šafránu... Zdravím! :-)

J. Hrdlička 6.5.2020 8:15

Věděli, ci nevěděli Němci stále bojovali.

P. Victorin 6.5.2020 6:27

Této "slohové práci", oproti práci na stejné téma autora Vlka staršího, dávám "Za jedna s hvězdičkou"...