25.4.2024 | Svátek má Marek


ŠAMANOVO DOUPĚ: Opencard - není auditor jako auditor!

9.12.2009

Současný pražský primátor MUDr. Pavel Bém si v pořadu ČT Otázky Václava Moravce, vysílaném v neděli 29. listopadu 2009 stěžoval na lži, které o projektu Opencard rozšiřují nezodpovědní novináři. V auditu je prý padesát chyb! Václav Kraus, ředitel odboru informatiky pražského magistrátu, napočítal dokonce 58 chyb! Rovněž dodavatel systému společnost Haguess se v oficiálním prohlášení proti zprávě auditorů "ostře ohradila". Přesněji řečeno - vydala "Tiskové prohlášení k interpretacím zveřejněných výsledků auditu projektu Opencard".

Primátor Bém se tedy rozhodl zadat svůj vlastní audit, který má rozhodnout o tom, kde je pravda. Tady mi dovolte vysvětlit, že není audit jako audit. V poslední době se s nimi roztrhl pytel. Existují audity energetické, enviromentální, externí, forenzní, personální, interní, účetní. Každé z nich mají svá pravidla, svá omezení - podle účelu, ke kterému jsou prováděny.

Samostatnou a propracovanou oblastí auditů je interní audit, který se řídí mezinárodními normami řady ISO, jež jsou převedeny do českoevropské sady norem ČSN EN. Působí v oblasti managementu jakosti, ochrany životního prostředí (EMS), bezpečnosti práce a např. i v organizacích správy. Tento druh auditů vznikl na základě požadavků automobilového průmyslu na kvalitu. U nás jsou tito interní auditoři sdruženi do České společnosti pro jakost. ČSJ je naším jediným členem Evropské organizace pro kvalitu (EOQ), proto může vydávat interním auditorům krom národních i evropské certifikáty. (K tomu má akreditaci Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. podle normy ČSN EN ISO/IEC 17024 i akreditaci EOQ pro provádění certifikace osob působících ve jmenovaných oblastech.) Stručným popisem systému kvality (dříve jakosti) je: "Dělat správné věci správným způsobem."

Někdy tomuto oboru také říkáme "Interní audit kvality", abychom výšezmíněné jakostníky odlišili od interních auditorů, kteří pracují v "Rámci profesionální praxe interního auditu". Tento Rámec v roce 1999 schválila správní rada Institutu interních auditorů (IIA), sídlící v USA. Obsahuje Standardy, Doporučení a Etický kodex. U vzniku tohoto auditu stála starost o objektivní kontrolu atomové energetiky. V Česku zaznamenala tato profese výrazný rozvoj po přijetí zákona č. 320/01 Sb. O finanční kontrole ve veřejné správě (Zákon o finanční kontrole). "Interní audit se zaměřuje na hodnocení vnitřního kontrolního systému v organizaci tím, že orgánům společností a vrcholovému managementu poskytuje informace, hodnocení, analýzy, doporučení a konzultace pro efektivní plnění jejich úkolů. Současně s nejnovějšími světovými trendy pak interní audit poskytuje ujištění o tom, že společnost si je vědoma rizik, kterým je vystavena, a zvládá je." Tito interní auditoři se spolčují v Českém institutu interních auditorů (ČIIA).

Pokud se týče "přezkoumání a zhodnocení dokumentů, zejména účtů, nezávislou osobou", jehož účelem je "zjistit, zda doklady podávají platné a spolehlivé informace o skutečnosti a obvykle také zhodnotit kvalitu vnitřní kontroly firmy" (viz hesloaudit ve Wikipedii), existuje další druh auditu, jemuž se někdy říká "externí", správněji "účetní" a který se řídí např. Mezinárodními účetními standardy (IAS/IFRS). Tyto auditory obhospodařuje Komora auditorů České republiky. KAČR je samosprávnou profesní organizací zřízenou zákonem č. 254/2000 Sb, správuje auditorskou profesi, vede seznam auditorů a vydává rozhodnutí o oprávnění provádět auditorskou činnost. (K tomu musíte mít příslušné vzdělání a alespoň tříletou praxi v oboru.) Od 14. dubna 2009 se řídí novým zákonem o auditorech č. 93/2009 Sb, jenž nově stanovuje i dohled nad dohlížitelem - Radu pro veřejný dohled. Pokud jste i po projednání připomínek nespokojeni s auditem, můžete ho rozporovat, obrátit se na KAČR, pokud jste nespokojeni i pak, můžete se obrátit na zmíněnou Radu. Pokud vám dá Komora či Rada za pravdu, může být auditor pokutován, případně vyškrtnut ze seznamu auditorů - čili může zkrachovat... Jedině takto prověřený, pověřený a kontrolovatelný auditor /auditorská firma pak může "vyjádřit názor nezávislé, kvalifikované osoby na věrohodnost účetních výkazů zveřejněných vedením účetní jednotky" - přičemž nedílnou součástí auditu je vždy konkrétní účetní závěrka, ke které se auditor vyjadřuje.

Nad projektem Opencard probíhal forenzní audit, tedy audit vyšetřovací. Takový audit hledá, zda se účelně vynakládaly prostředky, jestli nedošlo k nehospodárnosti, či není-li podezření z podvodu. Oproti výšezmíněnému auditu účetnímu zde auditor dává najevo více svůj názor, dojem, který z auditu získal - ovšem opět podle mezinárodních standardů a norem. Konkrétní audit vykonala firma Nexia AP a.s., vedená v KAČR pod číslem osvědčení č. 096. Na auditu pracovala společně s poradenskou společností A.T. Kearney, která sama členem KAČR není - působí globálně . V roce 2007 za své služby obdržela 785 milionů dolarů. Však i tento forenzní audit stál asi dva miliony - a trval asi půl roku. K pravidlům správného auditu patří i průzkumy spokojenosti zákazníků a kvality služeb, jež se zase řídí předepsanými metrikami. Průzkumy z první poloviny r. 2004 hovoří o tom, že 98,5% klientů hodnotilo odbornou způsobilost firmy A.T. Kearney jako dobrou až vynikající.

Pánům Bémovi a Krausovi se uvedený audit nelíbí. I když těch 157 stran nemám k dispozici, myslím si, že se jim zejména nelíbí ty poslední strany, na nichž bývají závěry auditu přehledně shrnuty. Auditoři zde zapsali svá zjištění, podle kterých chybovalo vedení hlavního města, magistrátní odbor informatiky a dodavatelských firem. A co na to vedení magistrátu a jeho odbor informatiky? Projednali své námitky s auditory, což by mělo být součástí auditního procesu? Po zavržení svých námitek se obrátili na auditorskou komoru? Nebo na Radu pro veřejný dohled? Ó, nikoli. Auditoři prý chtějí projekt poškodit (???), mystifikují veřejnost (auditoři přece mlčí!) a jejich zpráva je tendenční (!!!). Primátor Bém objednal konkurenční audit. Zakázka byla vypsána 23.11. 2009, uzávěrka byla 27., smlouva byla podepsána 30. 11. 2009. A 15.12. už bude hotova auditní zpráva!

K tomuto auditu byla vybrána jedna firma z pěti oslovených, totiž e-FRACTAL s.r.o.. Tato společnost nespolupracuje s Českou společností pro jakost, není členem Českého institutu interních auditorů, není zapsána v Komořy auditorů České republiky. Její nález nebude tedy možno rozporovat u profesní organizace, nebude ho možno posoudit podle příslušných mezinárodních standardů a norem ani dle zákonů. Toto eseróčko se dle výpisu z Obchodního rejstříku zabývá koupí zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodejem, poskytováním software, automatizovaným zpracování dat, marketingem, reklamní a vydavatelskou činností a výzkumem a vývojem v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd. Společnost, založená roku 2001, se na svých stránkách chlubí poskytováním služeb v oblasti e-commerce, m-commerce, telekomunikací a informačních systémů pro klienty, jakými jsou například Microsoft Corp. (US), Telefónica O2 Czech Republic či T-Mobile. Úspěchy dosahuje "díky kreativitě, historii referencí a projektů převzatých od sesterské společnosti Fractal". (S touto společností jde tedy spíše o manželské než sesterské spojení - zatímco v e-FRACTAL je Jiří Berger jediným společníkem a majitelem, ve FRACTALu je Jiří Berger společníkem společně se svou manželkou Jarmilou Bergerovou, která je zde i jediným jednatelem.) FRACTAL je společnost velmi úspěšná - dostala se mezi deset finalistů kraje Praha v soutěži Hospodářských novin, do které se přihlásilo celkem 119.000 firem. A když se podíváte do kompletního výpisu obchodního rejstříku, skutečně žasnete. Toto eseróčko bylo založeno roku 1995 s klasickými 100.000 Kč vkladu. Ten se v roce 2001 zvýšil na rovný milion a v roce 2006 už na celé miliony tři! Oproti příbuzenskému e-FRACTALU se jeho dříve narozený bratříček zabývá rovněž provozováním cestovní kanceláře. A skutečně - když se podíváte na stránky FRACTALu, tak na vás jukne - cestovka.

Není halt auditor jako "auditor".

Můj osobní dojem je, že za dva týdny může uvedená firma vytvořit jenom zprávu o auditu. Jež bude možná v rámci "výzkumu a vývoje v oblasti společenských věd" konstruktem marketingu a reklamní a vydavatelské činnosti.

Kontrolní otázka: Proč se vlastně vyrábějí všechny ty audity? Aby majitel firmy či představitel veřejné správy byl ujištěn o tom, že něco dělá správně, případně aby získal "zjištění" či "nálezy" z oblastí, ve kterých si počíná nesprávně. Součástí auditů bývají i návrhy nápravných opatření. Je na majiteli firmy, aby je přijal či odmítl s tím, že "bude řídit riziko". Majitelem firmy ve státní správě jsou vlastně občané. Proto jakožto Pražan vyzývám slavný magistrát, aby

1) zveřejnil uvedenou auditní zprávu nebo alespoň její závěry,

2) navrhl nápravná patření

3) a kontroloval jejich plnění.

Pokud se potvrdí mediálně avizovaná pochybení , pak by to mělo znamenat odvolání odpovědných lidí z vedení magistrátu. A protože Opencard zatáhl do Prahy primátor Pavel Bém, znamená to v prvé řadě jeho odstoupení! Minimálně politickou odpovědnost má - zde se není čemu smát, pane doktore. A protože antiaudit vyvolal opět primátor Bém, měl by ho i zaplatit. Oproti celkem třem akreditovaným firmám, které si za půlroční práci svých vysoce profesionálních týmů odborníků nechaly zaplatit 2 miliony, získá úspěšná sesterská cestovka za dva týdny práce 1,42 milionu korun.

Ještě se za projekt Opencard má utratit přes dvě miliardy...

© Psáno za mohutného bloumání internetem v Praze dne 8. prosince 2009

*********************************************************************

PS: Pro zájemce, kteří ještě nejsou uklikaní na odkazy, přikládám i videozáznam rozhovoru se členem Výkonného výboru KA ČR Ladislavem Mejzlíkem ke kauze auditu projektu Opencard ze čtvrtka 3. prosince 2009, jenž proběhl v rámci debaty v pořadu Události, komentáře na programu ČT2 - jíž se neúčastnil nikdo z pozvaných zástupců z magistrátu, informačního odboru ani Dopravního podniku.