20.6.2021 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Odpusťte mi, drahý Karle

Karla Gotta jsem poprvé uviděl v televizi při návštěvě u rozvedeného táty v jeho nové domácnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Urbánek 20.11.2019 9:39

Předmětným článkem jste i ve sféře populární hudby uplatnil značné až velké historické znalosti - o tom žádná pochybnost není. Avšak, odpusťte mi, drahý pane Kovanic, dva dny po úmrtí celonárodního umělce jste si určitě měl odpustit Vaši místy zžíravou kritičnost včetně Vašich sprosťáren. Prostě některé sentence Vašeho textu dokládají, že o náplni pojmu PIETA nevíte Zholanic, sorry. Vřele doporučuji Vašemu laskavému studiu článek pana Pavla Matochy v Lidových novinách ze dne 4. listopadu 2019, viz na straně 11 text "Když je zlehčování zločinem". P. Matocha zde naprosto výstižně formuloval to, co i já mám na srdci. A ještě dovolte drobnůstky: Pokud chceme přídomek Mistr upřímně věnovat (kterémukoli) umělci a nikoli kupříkladu mistru ševcovskému, pak vězte, že se nepochybně píše velké "M". Lehounce Vás rozdráždím sdělením, že já osobně jsem od roku 1974 (dodnes) členem Klubu přátel Karla Gotta. A vězte, že toto členství mi za dlouhá desetiletí přineslo nepřebernou řadu šťastných chvil. A že obdobné kluby fanoušků existují v Německu, Rusku, Beneluxu, možná i v Rakousku, ve Švýcarsku, to asi víte. Avšak nejsem si jist, zda Vy jste schopen pocitově něco takového procítit. Odhaduji, že Vy jste nadšený z polofalešné intonace takového pana Jarouška Hutky. coby kavárenského aktivisty, sorry. Tak abyste se z Vašeho (nekonečného) politikaření třeba (slušně řečeno) nepotřísnil, drahý pane Kovanic. Za tuhle svou odvážnou impertinenci se nicméně omlouvám.

J. Tulejová 8.10.2019 8:12

Kdo jsi, ó skvělý a čistý Šíre, že s nabubřelou vehemencí máváš mečem nad hlavami mrtvých a rozděluješ lidi na špínu a čistou špínu? Važ slova a neurážej.

V. Heidlerová 6.10.2019 12:17

Já znám variantu: Odpusťte mi, milý pane, že jsem se vám dnes za vrata vysrál, Včera jsem to ještě zdržel, ale dneska nevydržel, mistrál!!! Háááááááááááááááááááááá

J. Vintr 6.10.2019 10:51

A mimochodem, nezaregistroval jsem, že by ho pomlouval kterýkoliv z jeho kolegů, který by se s ním snad mohl srovnávat.

J. Vintr 6.10.2019 0:12

Ti lidé nebyli na jeho místě. Jejich hudební kariéra byla zcela jiná a oslovovali zcela jiné obecenstvo. Od toho se také odvíjel jejich osud v podmínkach minulého režimu a i to, ja fungovali potom. Třeba Karel Kryl (kterého si velmi vážím a znám většinu jeho písní nazpaměť) byl především básník a bytostný rebel, což se ukázalo i po jeho návratu a co mu bohužel i zkrátilo život. On by se tady za bolševika udusil, nebo by skončil v kriminále. Gott byl jen interpret se skvělým hlasovým nadáním, který oslovoval většinu populace, takže tady mohl klidně existovat i v podmínkách bolševického režimu. A nemusel si s ním přitom nijak zadat. Nevím o jediné jeho písni, která by oslavovala bolševický režim nebo měla nějaký politický motiv. To, že vydělával velice slušné peníze, nebyla jeho "chyba". Jeho umění prostě mělo výrazně vyšší "tržní hodnotu" než umění jiných zpěváků. Srovnávání typu kdo komu kam sahal opravdu není na místě. Je to jak se říká sronávání hrušek s jabkama.

F. Houžňák 5.10.2019 23:13

Taky pěkný.

A. Šír 5.10.2019 22:49

Ono patrně se jedná o reakci na to nekritické zbožšťování jakéhosi zpěváka - nebo snad byl něčím jiným než zpěvákem? (viz petice za přejmenování Letiště Václava Havla na Letiště Karla Gotta) (čekám na návrh přejmenovat Karlův most na Karlův Gottův most).

A. Šír 5.10.2019 22:27

My jsme měli variantu (jako refrén k písni Když jsem šel na půdu pro hrábě): "Odpusťte mi paní zlatá, že jsem se vám za ty vrata mistrál."

A další sloka: "Ráno tam pak našli v košíčku h.... jako dětskou ručičku, ..."

A. Šír 5.10.2019 22:16

Ona se celá řada jiných umělců, kteří na jeho místě byli, jinak ("upřímně") zachovala, někteří dokonce byli v důsledku toho donuceni k emigraci. Podle mě osobně obrovskou osobností, a to nejen muzikantskou, byl Karel Kryl. Tomu božský Kája nesahá ani po kotníky. Muzikantskou osobností, které Mistr nesahá ani po... nechám ty kotníky, je dále Vladimír Mišík. To jsou ovšem osobnosti, které nedokázali zpívat tak hlasitě a tolik otvírat ústa, a nedokázaly tolik ohromovat fanynky. Aby bylo rozuměno - já toho Mistra nijak neodsuzuji, a jeho různé profesionální, ba i sympatické osobní kvality uznávám. Třeba smysl pro humor (skvělá scénka s Holzmanem, a jiné). Ale proč bychom měli "zmlknout", nekriticky Mistra oslavovat, a ignorovat Mistrovy poněkud sporné morální charakteristiky. (Na rozdíl od Nohavici, jenž je čistou špínou, Gotta neodsuzujme, on byl prostě poněkud naivní či prostoduchý - je známo, že v jeho vile v Jevanech probíhal rozsáhlý podloudnický byznys s luxusním kradeným zbožím, aniž by o tom měl tušení.)

A. Šír 5.10.2019 22:03

Je taková známá instituce "užitečný idiot". Ten přeci taky nikomu neublížil.

F. Houžňák 5.10.2019 16:00

Pěknou variantu měli svého času Taxmeni. Zpívalo se tam "Odpusťte mi milý pane že jsem se ve vaší vaně mistrál".

F. Houžňák 5.10.2019 15:59

Hm, vy jste u toho všeho byl?

J. Anděl 5.10.2019 15:05

No, že není to nejdůležitější (a teď obecně, neřeším pana Gotta): když jsem se naučil anglicky dost dobře na to, abych slovům rozuměl, některé písničky se mi líbit přestaly, protože jakmile to slyšíte, už to nemůžete odslyšet.

Ale tak nesoudím, co je slabomyslné - spíš některé texty prosazují názor či postoj, který mi je nemilý - čímž mi "znemilí" ten song. Ano, pokud textu nerozumím, tak to nehrozí.

J. Vintr 5.10.2019 14:39

Autor se zmiňuje o písničkách se slabomyslnými texty které Gott také zpíval. Zkuste si přeložit třeba některé texty skvělých hitů od Beatles. Možná se většině lidí líbí právě proto, že nerozumí anglicky. Text není vždycky to nejdůležitější.

M. Bergmann 5.10.2019 13:19

Chtěl bych opravit několi lží ,které tady pan autor článku zjevně úmyslně uvádí . Na účet paní Hegerové nepřišlo žádných ubohych sto tisíc jak uvádí autor článku ,ale rovný milion , paní Hegerová moc dobře věděla , že takové peníze nevydělala ,ale přesto je s velkou chutí rozfofrovala , nebyt Jiřiny Švorcové , která pro ni žádala milost u prezidenta republiky by za svou sviňárnu ve vězení shnila. Paní Hegerová dostala trest několik let vězení. Pokud je mi známo, tak umělci po příchodu do Divadla hudby se zapsali do prezenční listiny a nikdo nevěděl ,že podepisují nějakou antichartu. Je neuvěřitelné jak dnes všeljací pisálkové ohybají pravdu !!!!

F. Houžňák 5.10.2019 10:54

Řada z nich ovšem nezmlkne, ale bude dál vytrubovat, jak oni by to těm bolševikům ukázali, kdyby ...

J. Ptáček 5.10.2019 10:50

Mezi moje nejoblíbenější Gottovy písně patří Rezavej nůž. Že to neznáte? Není divu. Text napsal Rostislav Černý, který v roce 1968 emigroval. Tak od komunistů zákaz. Vysílali jen to, co se jim podle jejich zvrácené logiky hodilo. Národní umělec byl dobrý jen na něco. Co zmohl Kája proti hordě komunistických gaunerů.

P. Lenc 5.10.2019 10:30

Ano hnůj těch co nic nedokáží, plní závisti "zneuznaných géniů".Prostě špína.

J. Toman 5.10.2019 7:38

Nejsem žádný odborník na hudbu. Mne by spíš zajímalo, jestli pan Gott někdy někomu ublížil, někoho pro vlastní prospěch udal či ošidil nebo okradl. Nikdy jsem nic na toto téma neslyšel! Ale s hnojomety se tady roztrhl pytel.

J. Vintr 5.10.2019 1:14

Ať si každý z Mistrových kritiků zkusí sám sobě upřímně odpovědět na otázku, jak by sám zachoval, kdyby byl na jeho místě. A zmlkne.