19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: O té anglické tradici

Strávil jsem celý minulý týden v Anglii. Nikoli v Severním Irsku, nikoli ve Walesu, aniž ve Skotsku (i když jsme nejdříve letěli do Edinburku), ale v tom koutku Spojeného královsví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 23.10.2019 22:29

Rozdíly se stírají. Země byla země. Anglie opravdu nebyla Francií.

Dnes ještě Dánsko není Portugalskem. Snad to zůstane, navzdory štrasbrusele.

M. Krátký 23.10.2019 15:16

k diskusi níže o kruhových objezdech mám tuto poznámku - jedná se o anarchii u "moderních" automobilů, kterým se při natočení volantu rozsvítí malé přední světýlko velmi lehce zaměnitelné za blinknu - takže já čekám před kruháčem na to, jak se zachová přijíždějící auto z leva a ehle rozsvítila se mu pravá blinkna takže bude odbočovat vpravo a já mám tedy "zelenou" ale ouha podruhé - on pokračuje po kruháku a brzdím abych to do něj nenapral = anarchie - a další anarchií je t.zv. denní svícení !!!

K. Kubik 23.10.2019 5:16

K tem vypinacum - nahoru vypinaji i treba v Nemecku. To s tema kohoutkama je skutecne z historickych duvodu - driv totiz tepla voda byla uzitkova, a pitna byla jen studena. Ta uzitkova casto byla destovka sbirana na strese do nejake otevrene nadoby, takze mohla byt znecistena holubim trusem a podobnym svinstvem, takze aby se nemohlo stat, ze se tohle treba nejak dostane do studeneho potrubi, pouzivaly se dve samostatne trubky a dva kohoutky. Anglicane dokonce snad maji (aspon starsi) v sobe vypestovany odpor k piti vody z tepleho kohoutku.

J. Pospíšil 23.10.2019 5:36

Já se na to vyptával dost důkladně. První odpověď byla, že dva kohoutky jsou normální. Druhá, že mytí ve studené je zdravé a tříbí charakter, třetí byla s tou pitnou vodou, na což jsem namítl, že z pákové baterie může přece téci i zcela studená a ani u nás nikdo nepije vodu teplou.

Až poslední odpověď byla rozhodující. "Přece to nebudeme dělat jako Francouzi."

Ale vše má vývoj. Viděl jsem i několik koupelen, kde si Angličani udělali u vany i umyvadla mísící baterii. Je to praktické a je to v soukromí, řekli mi.

My jsme se dopustili také několika velkých chyb. S přechodem na pravostranný provoz na silnicích jsme ponechali pravidlo pravé ruky, což je drahé (zejména po zrušení přednosti na kruhovém objezdu jedoucího auta) a nepohodlné až nebezpečné, při vjíždění s autem, které nemá výhled do strany dozadu, což je většina dodávek a náklaďáků. Tam, kde Angličan dobře vidí z okýnka, se my musíme koukat přes spolujezdce a když silnice či nájezd je šikmo, tak doprava nevidíme a musíme si najíždět kolmo, s náklaďákem někdy přes levý pruh, abychom viděli na auta s předností zprava.

J. Nevrkla 23.10.2019 8:23

Taky nechápu, že to pravidlo pravé ruky vyzadujeme pro pravostranný provoz. To žádnému expertovi nedošlo, jak je to pro nás nepohodlné a nebezpečné?

P. Grigar 23.10.2019 10:01

..obávám se, že pokus o změnu v tomto směru by přinesl mnohem více potíží, než současný stav. Navíc o pravidlu pravé ruky mnozí řidiči zřejmě netuší ničehož, například na parkovištích bez značek u nákupních center nebo v okamžiku, kdy se vypnou světla na křižovatkách.

J. Nevrkla 23.10.2019 11:27

Změna by teď už zřejmě byla riskantní, ale vadi mi časté odstraňování značek o přednosti v jízdě a nahrazování jich tímto pro nás nepraktickým pravidlem.

Z. Lapil 23.10.2019 13:22

Moc mě mrzí, že jsem tehdy nebyl blíž.

Na veleparkovišti slyším typické kvíknutí pneumatik a hlasitou řeč o debilech, přednosti zprava a vracení řidičáku. Dodnes je mi líto, že jsem onomu rozhořčenému řidiči nemohl poklepat na rameno a ukázat mu, že právě minul takový ten trojúhelník stojící na špičce.

Z. Lapil 23.10.2019 13:17

Mně popravdě přijde naprosto přirozené. Snad že vpravo je chodník/obrubník/zeď nebo jiné nebezpečno, takže nějaká křižovatka navíc moc neznamená, zatímco vlevo jsou protijedoucí auta, pro něž platí stejné předpisy jako pro mě, takže se o ně nemusím starat.

Srážku s blbcem to samozřejmě nevylučuje.

J. Nevrkla 23.10.2019 14:24

Já si myslím, že to prostě bylo převzato beze změny z doby, kdy se jezdilo vlevo. Koukat do prava, zvláště když máte spolujezdce, je velmi nepraktické.

I. Schlägel 23.10.2019 10:31

Na kruhovém objezdu jedoucí auto přednost má. Z leva.

R. Dubravský 23.10.2019 10:41

Ano, ale jen když u silnice vedoucí ke kruhovému objezdu je značka Dej přednost. Většinou je. Ale kdyby tam náhodou z jakéhokoliv důvodu nebyla, platila by přednost zprava pro vozidla na kruhový objezd vjíždějící.

J. Pospíšil 23.10.2019 11:34

I na kruhovém objezdu platí přednost zprava, pokud na vjezdu není značka Dej přednost. Jste o nějakou vyhlášku pozadu.

Z. Lapil 23.10.2019 13:26

Pánové mají pravdu.

Fakt je, že na některých kruháčích se tam ty značky prostě nevejdou (obvykle ty "hlavní" na kruháči; "vedlejší" na příjezdech bývají), ale ještě jsem se nikdy neodvážil coby kroužící zabrzdit a dát přednost.

J. Jurax 23.10.2019 20:52

No, nemá. Jenže na všech kruháčích je při vjezdu na ně jednak značka kruhového objezdu a druhak značka dej přednost v jízdě. Viz https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kruhov%C3%BD_objezd

M. Ja 23.10.2019 0:07

Přehlídka vulgárních, otitulovaných buranů, napadajících na Neviditelném Psu věcně se vyjadřující dámy a chválících rudé štěkny, dává stejný výsledek. Rudá EU není pro Angličana.