Diskuse
ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesrozumitelné dluhy
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J. Tic
?
Chtěl bych jen vysvětlit, kde se berou peníze na úroky. Jak se dostávají do oběhu? Lze dluhy tedy opravdu splatit?
J. Novak
Virtuální peníze
Je to těžké k pochopení, ale ty peníze jsou skutečně vesměs virtuální. Ono to totiž funguje tak, že banka má mít tzv. povinnou rezervu ve výši 10% toho, co má ve skutečnosti rozpůjčováno u dlužníků. Takže popořadě - aby banka mohla půjčit dejme tomu 9.000.000.-, musí mít v kase 1.000.000.-. Popos situace - banka si tedy půjčí za poměrně nízký úrok, v našem případě u Národní banky (cca 0,25% - 1,25%?), momentálně úrokovou míru neznám, onen 1.000.000.-. Na základě toho získá právo půjčit budoucím dlužníkům 9.000.000.- na smluvní úrok. Jak vidíte, právě systém "vygeneroval" 9.000.000.-, které vlastně ani nemá, jsou jen virtuální. A banka vesele vydělává, na úrocích, na poplatcích, pokud dlužníci platí. A ještě lepší to je, když si banka půjčí v ČNB na úrok 0.5% onen 1.000.000.- a za vygenerovaných 9.000.000.- potom nakoupí státní dluhopisy úročené 2.5%, to se to potom penízky jen hrnou. Pravda, v tomto případě si sice banka ty dluhopisy nemůže ze zákona nakoupit přímo, ale nic není nemožné, že, ostatně § je takhle zakroucený právě proto, aby jej bylo možno vždy nějak obejít. Nechápete??? Banky netouží po tom, abyste pochopili, ale platily a MMF, ministerstva financí, Světobá banka také ne. Váš úkol je jediný, daňový(á) poplatníku (ovce), plať, ať se máme bez práce dobře.
L. Severa
Pane Kovaniči,
měl jsem úplně stejné problémy s pochopením státních dluhů jako Vy. Proto jsem před rokem nepochopil amerického kandidáta na náš prezidentský úřad, když tvrdil, že můžeme náš dluh ještě zvyšovat. Nevím zda jsem dospěl ke správnému závěru, ale představuji si to tak, jako když si někdo pořídí za větší obnos akcie renomovaných podniků a žije z divident. Banky vkládají finanční prostředky do půjček státům a mají zisky z úroků a ani je moc mezajímá umořování dluhu, pokud věřitel plní své závazky. Jakmile stát není schopen splácet úroky a pomáhá si dalšími úvěry dostává se do problému nejen on ale i banka. V běžném životě si nedovedeme představit, že případný dluh nesplatíme, ovšem řada lidí si s tím neláme hlavu, stejně jako některé státy jak říkal Feldkurát Katz : "To se nán to žije, když nám lidi půjčujou".
A. Hrbek
Vážený Šamane
Pro letošní rok počítá státní rozpočet se zvýšením stavu státních dluhopisů 0 131,6 mld a se zvýšením stavu přijatých úvěrů o 505 mld. Na obsluhu státního dluhu padne 73,0 mld.
Jak správně uvedl pan Sejna, jako řada dlužníků vytloukáme klín klínem.
Vláda "rozpočtové zodpovědnosti" nehodlá za celé funkční období snížit dluhovou jistinu ani o korunu, naopak ji nehorázně zvyšuje.
APRES NOUS LE DELUGE
S pozdravem
S. Ševeček
Re: Vážený Šamane
Ano, pane Hrbku.
Jak jsem si našel v různých zdrojích na Síti, "vláda" se hodlá uskrovnit o celé (!) jedno, slovy jedno, procento.
M. Šejna
Pan Kovanic toho nechápe hodně
Pan Kovanic se díví, že se může změnit úročení. Uniká mu, že úroková sazba musí zůstat neměnná jen po dobu fixace (např. u hypoték). Pokud jde o úroky, které platí stát ze svého dluhu, tak ty se samozřejmě mohou měnit. Ale jen v případě, kdy si stát znovu půjčuje.
Paroubek neměl pravdu, když prohlásil, že stát dluhy neplatí. Stát dluhy platí. Kdyby neplatil, zbankrotoval by. Funguje to tak, že stát si půjčí formou dluhopisů s určitou splatností a s pevně určeným úrokem. V době splatnosti stát tyto dluhopisy zaplatí a peníze na to získá tak, že si znovu půjčí formou nových dluhopisů s pevně stanoveným úrokem. Aktuální úrok se odvíjí od ratingu a od důveryhodnosti státu.
Paroubek to hodně zjednodušil. V podstatě je pravda, že státy EU si jen půjčují a samotný dluh nesnižují (nesplácejí). Vydávají stále nové dluhopisy a těmi platí staré dluhopisy. Vytloukají klín klínem. Ale státní dluhopisy splácejí. Pokud by neplatily, už by jim nikdo další nepůjčil.
F. Kusák
Re: Pan Kovanic toho nechápe hodně
Tak to, co jste vyjádřil pane Šejno, tak to svědčí o tom, že jste finančně gramotný asi tak v rozsahu představ ekonomů. Víte, co je úroková míra, co úroky a co fixace a rating. Víte, že stát si půjčuje prostřednictvím dluhopisů. Ale když máte říci, jestli měl pan Paroubek pravdu, tak řeknete že neměl, abyste vzápětí zpochybnil vlastní tvrzení, že vlastně tak trochu měl, jen to zjednodušil. Splácejí, ale dalším zadlužováním v podstatě u těch samých věřitelů. Tak jak to tedy je? Zkuste mi to prosím vysvětlit.
S. Ševeček
Moje dluhy to nejsou
prohlásil Miroslav Macek onehdá.
Moje taky ne - připojuji se.k němu ... na druhé straně, zajisté je pravidelně platím jak mourovaté vohnout.
F. Pavlis
Šamane, Šamane,
asi v tom bude ten ďábel. Exorcismy opět ovládají tu a tam scénu. Někdo rád revoluci, někdo kladivo na satana. A ti ostatní se buď smějí, nebo mají ústa dokořán. Inu Labyrint světa , ovšem ráje nevidět. JAK byl ovšem mužem víry a naděje. Dnes, zdá se, zůstává jen pragmatismus pazdrátů a frustrace pauperizovaných...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz